Kwiaty ogrodowe

Jak uprawiać szałwię muszkatołową?

Jak uprawiać szałwię muszkatołową
Jak uprawiać szałwię muszkatołową

Szałwia muszkatołowa to szalenie wdzięczna i bardzo efektowna roślina ozdobna. Idealna do zaakcentowania wybranych części ogrodu, jednak równie bajecznie sprawdzi się w głównej roli, jako samodzielna ozdoba rabat. Jak uprawiać szałwię muszkatołową w ogrodzie?

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) to dwuletnia roślina z rodziny Lamiaceae. Środowiskiem naturalnym gatunku są tereny Europy, Azji oraz Afryki Północnej. W Polsce nie jest rośliną zbyt popularną, jednak z pewnością wartą zainteresowania, głównie ze względu na niezwykły zapach oraz rozkrzewione, ozdobne pędy osiągające nawet metr wysokości. Kwiaty w kolorach bieli, różu lub fioletu pojawiają się w czerwcu, dopiero w drugim roku po wysiewie i przyozdabiają rabaty aż do końca sierpnia. Warto podkreślić, iż walory estetyczne to nie jedyne atuty szałwii muszkatołowej – bardzo ważną funkcję pełnią aromatyczne liście rośliny, które wykorzystywane są w gastronomii, jako przyprawa oraz w przemyśle kosmetycznym, jako dodatek do kremów oraz innych produktów pielęgnacyjnych.

Uprawa i pielęgnacja szałwii muszkatołowej

Uprawa szałwii muszkatołowej nie należy do najtrudniejszych. Mimo to roślina ma określone wymagania, które należy spełnić, w przeciwnym razie – nie zakwitnie, albo w ogóle nie przyjmie się na wybranym stanowisku.

Gatunek ten preferuje podłoże żyzne, bardzo lekkie i dobrze przepuszczalne. W przypadku gleby gliniastej należy ją wymieszać z piaskiem, by była luźniejsza. Co więcej, gleba musi również zawierać całkiem dużą ilość składników pokarmowych, dlatego zaleca się regularne nawożenie rośliny. W sezonie wegetacyjnym dobrze sprawdza się nawóz organiczny, np. obornik, z kolei jesienią można wzmocnić szałwię za pomocą nawozów mineralnych.

Szałwia muszkatołowa powinna rosnąć na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed silnymi podmuchami wiatru, a optymalną porą na wysiew do gruntu jest przełom maja i czerwca. Przed wysiewem warto przekopać podłoże i wymieszać je ze sporą ilością kompostu, natomiast po wysiewie dość obficie podlać, mając jednocześnie na uwadze, by strumień był maksymalnie rozproszony. W celu dodatkowego zabezpieczenia rośliny przed złamaniem można wykorzystać bambusowe paliki, do których należy delikatnie przywiązać rosnące pędy. Pamiętaj, że szałwia jest rośliną, która dość silnie się rozkrzewia, dlatego zadbaj o wystarczającą ilość przestrzeni, by mogła swobodnie rosnąć.

W okresie wegetacyjnym należy systematycznie odchwaszczać rabaty, natomiast jesienią zabezpieczyć je przed zimowym ochłodzeniem. Do ochrony przed przemarznięciem sprawdzą się włókna kokosowe lub pocięta słoma. Możesz również postawić na gotowe rozwiązania, dostępne w sklepach ogrodniczych. 

Hurtownia internetowa Florexpol posiada w swojej ofercie produkty, które ukierunkowane są zarówno na ochronę, jak i pielęgnację roślin ogrodowych, balkonowych oraz gatunków przeznaczonych do uprawy domowej. Możesz również zaopatrzyć się w ciekawe gatunki roślin, które ozdobią przydomowy ogród lub taras.

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Hortensja bukietowa: przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji

Hortensja bukietowa to wdzięczna roślina, która z pewnością ozdobi każdy ogród. Odpowiednie…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Jakie skrzynki na kwiaty najlepiej wybrać do ogrodu i na balkon?

Marzysz o pięknym kwietniku w swoim ogrodzie? Chcesz zaaranżować balkon? Dowiedz się, jakie…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkoweKwiaty ogrodowe

Kompozycje w donicach – nowoczesne aranżacje kwiatów w ogrodzie

Aranżacja przestrzeni ogrodu tworzy ogromne możliwości. Niezależnie od tego, czy masz do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *