Zbiór większości warzyw i owoców dostępnych w Polsce trwa nie dłużej niż kilka tygodni. Po tym czasie rolnicy muszą zatroszczyć się o prawidłowe przechowywanie plonów. Odpowiednia izolacja przechowalni pozwoli zachować ich świeżość, smak oraz wartości odżywcze. Dlaczego w tej kategorii doskonale sprawdzi się pianka PUR? O to zapytaliśmy ekspertów z Izolacje Pluimers – firmy, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w natrysku pianki poliuretanowej.
Zebranie owoców i warzyw nie oznacza końca zachodzących w nich procesów fizjologicznych, takich jak oddychanie i dojrzewanie. Stosując odpowiednie ocieplenie przechowalni, można je znacznie zahamować i w ten sposób przez dłuższy czas utrzymać świeżość plonów. Warto przy tym pamiętać, że wszelkie zbiory źle znoszą skoki temperatur. Wypiankowanie komory umożliwia utrzymanie temperatury na stałym, odpowiednio niskim poziomie. A to z kolei przynosi podwójną oszczędność. Z jednej strony zapobiega psuciu się owoców i warzyw, z drugiej ogranicza wydatki poniesione na zużycie energii przez rozmaite urządzenia pozwalające modyfikować temperaturę w komorze.
Piankowanie komory zapewnia także skuteczne zatrzymywanie gazów i zapachów wewnątrz chłodni. Natrysk pianki o grubości 4 centymetrów powoduje, że powstaje gazoszczelna komora odporna na działanie ekstremalnych temperatur panujących na zewnątrz. Pianka w chłodni tworzy mocną, bezszwową warstwę izolacyjną odporną na kondensację pary wodnej, co z kolei umożliwia utrzymanie stałej wilgotności. Zaletą pianki PUR jest również możliwość stosowania na niemal każdej powierzchni. Materiał doskonale sprawdza się zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Natrysk pianki można stosować na każde podłoże – beton, cegłę, blachę czy drewno.
Najczęściej pianka do komory na owoce jest nakładana od wewnątrz, chociaż nie ma przeciwwskazań do natrysku zewnętrznego. Jest znakomitą izolacją na ściany. Na uwagę zasługuje też pianka pod posadzkę w komorze zapobiegająca przedostawaniu się wody z gruntu i pozwalająca utrzymać stałą temperaturę w chłodni. Tworząc jednolitą, gładką powierzchnię, pianka poliuretanowa sprawia, że komora jest łatwa do utrzymania w czystości. Nie wchodzi w reakcję z owocami i warzywami znajdującymi się w chłodni. Jest bezzapachowa, co ma szczególne znaczenie, gdy konieczna jest do wykonania izolacja przechowalni na jabłka. Kiedy w grę wchodzi izolacja przechowalni na ziemniaki, niebagatelne znaczenie ma fakt, że pianka nie powoduje kaleczenia czy obtłuczenia bulw.
Pianka w komorze jest wykorzystywana przez coraz więcej gospodarstw rolnych. Powodem jest możliwość stworzenia skutecznej izolacji – szybko i sprawnie. W zależności od powierzchni chłodni, natrysk pianki może być wykonany w ciągu jednego dnia. Piankowanie komory od wewnątrz może być wykonane bez względu na warunki pogodowe. Właściwości materiału nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża – musi być jedynie czyste i suche. Pianka poliuretanowa wykazuje znakomitą przyczepność. Jest odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, w tym na grzyby i pleśnie czy inwazję szkodników, dzięki czemu przez wiele lat zachowuje swoje właściwości.
Obecnie są dostępne różnorodne formy ocieplenia chłodni. Izolacja pianką PUR jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod, co świadczy o jej skuteczności i niezawodności. Bezpieczna dla żywności, pozwala przez długi czas przechowywać warzywa i owoce tak, aby zachowały świeżość, jędrność i doskonały smak.