Trawnik

Aeracja trawnika i inne zabiegi pielęgnujące trawę

Aeracja trawnika i inne zabiegi pielęgnujące trawę
Aeracja trawnika i inne zabiegi pielęgnujące trawę

Piękny i zadbany trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Aby trawa stała się w ogrodzie wspaniałą ozdobą naszego zielonego zakątka, należy o nią dbać i wykonywać różnego rodzaju zabiegi, które poprawią stan trawnika. Poznaj najważniejsze zabiegi pielęgnujące, dzięki którym uzyskasz świetny efekt zielonego dywanu.

Zanim wysiejesz trawnik…

Zacznijmy od podstaw – przez zasianiem trawy warto dobrze zbadać glebę, na jakiej ma rosnąć trawa. Zwróćmy uwagę na jej odczyn i wilgotność. To ważne już na etapie projektowania ogrodu – dobrze przygotowany plan pozwoli dobrze wykorzystać przestrzeń, a także pozwoli nam dobrać odpowiednie gatunki roślin, w tym traw. W zależności od tego, jakie funkcje ma spełniać nasz ogród – czy ma być miejscem do aktywnego wypoczynku, zabawy, czy może ma być jedynie ozdobnym otoczeniem wokół domu, możemy wysiać różnego rodzaju trawy. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalistów, którzy stworzą projekt ogrodu spełniającego nasze oczekiwania i potrzeby, skontaktuj się z ogrodnikami z Green Solutions https://greensolutions.com.pl/uslugi/projektowanie-ogrodow/

Aeracja trawnika – na czym polega

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych dla trawy w naszym ogrodzie jest aeracja, czyli napowietrzenie gleby. Do jej wykonania potrzebne nam będą widły bądź specjalne urządzenie – aerator (może okazać się dobrym wyjściem, gdy nasz trawnik jest naprawdę rozległy). Przebijanie się przez zbitą i nieprzepuszczalną warstwę gleby sprawia, że cyrkulacja powietrza i transport wody przebiega znacznie lepiej. W ten sposób pomagamy trawnikowi odżyć po zimie, a także sprawiamy, że korzenie się wzmacniają, a nawozy lepiej wchłaniają. 

Wertykulacja trawnika

Aby jeszcze bardziej usprawnić cyrkulację powietrza i poprawić przepuszczalność ziemi, wykonajmy wertykulację trawnika. Polega na napowietrzeniu warstwy korzeniowej i przebiciu się przez zbitą darń. Wykorzystujemy do tego specjalne urządzenie – wertykulator. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zadbają o trawnik w naszym ogrodzie. Wertykulacja pozwala nam usunąć obumarłe części roślin, które często są powodem występowania chorób i hamowania wzrostu trawy. 

Green Solutions - firma ogrodnicza z Poznania

Nawożenie trawy – jak je przeprowadzić

Chcąc stworzyć gęsty, piękny zielony dywan, warto pamiętać o właściwym nawożeniu trawy. Mamy do wyboru dwa rodzaje nawozów: mineralne i organiczne. Te pierwsze, w zależności od składu, nadają się do nawożenia wiosną i jesienią – dzięki nim dostarczamy trawie najważniejszych w danym okresie roku elementów. Nawozy organiczne, na przykład kompostem,  ma za to za zadanie odżywić glebę, co oddziałuje pozytywnie na wzrost samej trawy. 

Podlewanie trawnika

Odpowiednie nawodnienie trawy również ma ogromne znaczenie! Choć wydaje się banalnie proste, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach – dzięki temu pomożemy, a nie zaszkodzimy trawnikowi.

  • Najlepiej podlewać trawę rozproszonym strumieniem wody i od góry. 
  • Nigdy nie podlewamy trawnika w południe, gdy słońce jest najmocniejsze – może to spowodować porażenie trawy mocnymi promieniami.
  • W czasie upałów podlewamy trawnik rano i wieczorem. 

Koszenie trawy 

Z pomocą kosiarki (ręcznej, spalinowej czy elektrycznej) także zadbamy o nasz trawnik. Nie róbmy jednak tego zbyt często. Podczas suszy i dużych upałów często koszona trawa jest bardziej narażona na wysychanie. Odkryta gleba traci dużo wody. Niekoszenie trawnika przez jakiś czas może być zatem zabiegiem pielęgnacyjnym – w dłuższych źdźbłach dłużej utrzymuje się wilgoć, a trawa lepiej radzi sobie z małą ilością wody.

Zabiegi pielęgnacyjne trawy – podsumowanie

Dzięki różnym zabiegom sprawimy, że trawa w naszym ogrodzie zawsze będzie gęsta i pięknie zielona. Zaczynając od odpowiedniego doboru gatunku trawy i właściwe zaplanowanie ogrodu, przez aerację, wertykulację, nawożenie, po standardowe nawadnianie i koszenie – to wszystko wpływa na to, jak będzie wyglądał nasz trawnik. 

Powiązane posty
Rośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebuleTrawnikW Twoim ogrodzie

Trawy ozdobne - jak pielęgnować i kiedy przesadzać?

Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane trawy ozdobne w swoim ogrodzie, ważne jest, aby zadbać o ich…
Czytaj więcej
Trawnik

Jak zadbać o estetykę terenu zielonego?

W dzisiejszych czasach prawie każdy chce mieć możliwość korzystania z atrakcyjnego i zadbanego…
Czytaj więcej
Trawnik

Jaki rodzaj trawnika wybrać?

Decydując się na zakładanie trawników, warto na samym początku wybrać rodzaj trawy. Choć na…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *