Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Farby do drewna – jakie wybrać i jak malować? Sprawdź 3 cenne wskazówki

Farby do drewna – jakie wybrać i jak malować Sprawdź 3 cenne wskazówki
Farby do drewna – jakie wybrać i jak malować Sprawdź 3 cenne wskazówki

Farby do drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak samo drewno. Materiał ten nadal uważa się za najszlachetniejszy, dlatego dla wielu jest oczywistym wyborem, kiedy przychodzi pora zakupu mebli – do środka i na zewnątrz. Po jakimś czasie jednak zawsze wymaga odświeżenia. Jakie farby wybrać i jak z nich skorzystać, żeby uzyskać dobry i trwały efekt?

Podsumowanie artykułu:

  • Przed farbą do drewna stoi duże zadanie: nie tylko odświeżenia, ale też upiększenia i dodatkowego zabezpieczenia tego szlachetnego, wymagającego materiału.
  • Zanim sięgniesz po pędzel lub wałek i wykonasz pierwszy ruch malujący, postaw na przygotowanie: siebie i powierzchni, która zostanie pokryta farbą do drewna.
  • Drewniany taras czy meble? A jeśli meble, to domowe czy ogrodowe? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie musisz odpowiedzieć przed zakupem farby do drewna.

Dobre farby do drewna, czyli jakie?

Na pewno nie te wybierane przypadkowo, w pierwszym lepszym markecie budowlanym. Dobra farba do drewna to ta, której zakup został przemyślany – w uwzględnieniem efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz rodzajem mebla, który planujemy odświeżyć: czy to mebel zewnętrzny czy wewnętrzny. Te aspekty determinują bowiem rodzaj farby, po którą powinniśmy sięgnąć. Chcemy, by słoje drewna były widoczne, a całość miała jak najbardziej naturalny wygląd? Wybierzmy lakier, olej lub wosk. Zależy nam na całkowitym pokryciu drewna konkretnym kolorem? Postawmy na farbę akrylową.

Pierwsza wskazówka jest więc taka: wybierzmy dobry produkt. Farbę nie tylko o pożądanym kolorze, ale także taką, która nie wyblaknie chwilę po kontakcie ze słońcem i nie pozostawi drażniącego zapachu. Dobrze, gdyby była też wydajna, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi malowanie nie jednego, a kilku mebli.

Bardzo ważne jest przygotowanie – mebla i siebie

Sama czynność malowania przychodzi później. Aby była skuteczna, bardzo ważne jest przygotowanie. Co to oznacza? Przede wszystkim dokładne oczyszczenie powierzchni mebla. W większości przypadków wystarczy wielokrotne przetarcie papierem ściernym o ziarnistości 60:80. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowym meblem: antykiem lub eksponatem sprawa jest trudniejsza – może być niezbędne wygładzenie i szlifowanie. Na końcu jeszcze rudna z odkurzaniem i oczyszczaniem przy pomocy wilgotnej ścierki.

Dobrą farbę do drewna już wybraliśmy. W ramach przygotowań musimy zdobyć też dobry pędzel. Tak, pędzel. Nie wałek. Ten drugi przeznaczony jest raczej do malowania dużych powierzchni, na przykład elewacji. Pędzel zapewnia pożądaną precyzję i powolność, dzięki którym farba ma szansę porządnie wniknąć w odświeżany mebel, dając lepszy efekt. Nie powinien jednak gubić włosów i zostawiać ich na powierzchni drewna, włosie musi być gęsto i równomiernie rozłożone, by każde pociągnięcie kolorem dawało jednakowy efekt, trzonek – dobrze, gdyby był solidny i komfortowo leżał w dłoni.

Drewno zewnętrzne i wewnętrzne – każde wymaga innego traktowania

Malowanie mebli wewnętrznych jest odrobinę łatwiejsze i szybsze niż tych, które mają znajdować się na zewnętrz. Powód jest prosty: drewno zewnętrzne wymaga dodatkowego zabiegu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Przygotowując się do odświeżenia mebla ogrodowego lub tarasowego, warto wybrać farbę, która skutecznie ochroni przed wilgocią, a także przed możliwymi atakami szkodników.

Malowanie drewna to przyjemne zajęcie, dające relaks i uspokajające myśli. W większości przypadków chodzi w nim jednak o dobry efekt: porządnie pomalowaną i dodatkowo zabezpieczoną powierzchnię. Aby taki uzyskać, warto zarezerwować trochę czasu na przygotowanie – zdobycie dobrej farby, narzędzi, oczyszczenie, a także osuszenie drewna zanim zostanie ono oddane do użytku.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Remont ciągnika – drugie życie starego Ursusa

W wielu gospodarstwach nadal na co dzień pracują ciągniki mające po kilkadziesiąt lat. Zadbane…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Drewniane domki ogrodowe, narzędziowe i altanki na działce ROD

Własny skrawek zieleni ulokowany na terenie rodzinnych ogrodów działkowych jest doskonałym…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Ekspres do kawy to funkcjonalne urządzenie, z którego pomocą możesz przygotować wiele…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.