Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Farby do drewna – jakie wybrać i jak malować? Sprawdź 3 cenne wskazówki

Farby do drewna – jakie wybrać i jak malować Sprawdź 3 cenne wskazówki
Farby do drewna – jakie wybrać i jak malować Sprawdź 3 cenne wskazówki

Farby do drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak samo drewno. Materiał ten nadal uważa się za najszlachetniejszy, dlatego dla wielu jest oczywistym wyborem, kiedy przychodzi pora zakupu mebli – do środka i na zewnątrz. Po jakimś czasie jednak zawsze wymaga odświeżenia. Jakie farby wybrać i jak z nich skorzystać, żeby uzyskać dobry i trwały efekt?

Podsumowanie artykułu:

  • Przed farbą do drewna stoi duże zadanie: nie tylko odświeżenia, ale też upiększenia i dodatkowego zabezpieczenia tego szlachetnego, wymagającego materiału.
  • Zanim sięgniesz po pędzel lub wałek i wykonasz pierwszy ruch malujący, postaw na przygotowanie: siebie i powierzchni, która zostanie pokryta farbą do drewna.
  • Drewniany taras czy meble? A jeśli meble, to domowe czy ogrodowe? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie musisz odpowiedzieć przed zakupem farby do drewna.

Dobre farby do drewna, czyli jakie?

Na pewno nie te wybierane przypadkowo, w pierwszym lepszym markecie budowlanym. Dobra farba do drewna to ta, której zakup został przemyślany – w uwzględnieniem efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz rodzajem mebla, który planujemy odświeżyć: czy to mebel zewnętrzny czy wewnętrzny. Te aspekty determinują bowiem rodzaj farby, po którą powinniśmy sięgnąć. Chcemy, by słoje drewna były widoczne, a całość miała jak najbardziej naturalny wygląd? Wybierzmy lakier, olej lub wosk. Zależy nam na całkowitym pokryciu drewna konkretnym kolorem? Postawmy na farbę akrylową.

Pierwsza wskazówka jest więc taka: wybierzmy dobry produkt. Farbę nie tylko o pożądanym kolorze, ale także taką, która nie wyblaknie chwilę po kontakcie ze słońcem i nie pozostawi drażniącego zapachu. Dobrze, gdyby była też wydajna, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi malowanie nie jednego, a kilku mebli.

Bardzo ważne jest przygotowanie – mebla i siebie

Sama czynność malowania przychodzi później. Aby była skuteczna, bardzo ważne jest przygotowanie. Co to oznacza? Przede wszystkim dokładne oczyszczenie powierzchni mebla. W większości przypadków wystarczy wielokrotne przetarcie papierem ściernym o ziarnistości 60:80. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowym meblem: antykiem lub eksponatem sprawa jest trudniejsza – może być niezbędne wygładzenie i szlifowanie. Na końcu jeszcze rudna z odkurzaniem i oczyszczaniem przy pomocy wilgotnej ścierki.

Dobrą farbę do drewna już wybraliśmy. W ramach przygotowań musimy zdobyć też dobry pędzel. Tak, pędzel. Nie wałek. Ten drugi przeznaczony jest raczej do malowania dużych powierzchni, na przykład elewacji. Pędzel zapewnia pożądaną precyzję i powolność, dzięki którym farba ma szansę porządnie wniknąć w odświeżany mebel, dając lepszy efekt. Nie powinien jednak gubić włosów i zostawiać ich na powierzchni drewna, włosie musi być gęsto i równomiernie rozłożone, by każde pociągnięcie kolorem dawało jednakowy efekt, trzonek – dobrze, gdyby był solidny i komfortowo leżał w dłoni.

Drewno zewnętrzne i wewnętrzne – każde wymaga innego traktowania

Malowanie mebli wewnętrznych jest odrobinę łatwiejsze i szybsze niż tych, które mają znajdować się na zewnętrz. Powód jest prosty: drewno zewnętrzne wymaga dodatkowego zabiegu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Przygotowując się do odświeżenia mebla ogrodowego lub tarasowego, warto wybrać farbę, która skutecznie ochroni przed wilgocią, a także przed możliwymi atakami szkodników.

Malowanie drewna to przyjemne zajęcie, dające relaks i uspokajające myśli. W większości przypadków chodzi w nim jednak o dobry efekt: porządnie pomalowaną i dodatkowo zabezpieczoną powierzchnię. Aby taki uzyskać, warto zarezerwować trochę czasu na przygotowanie – zdobycie dobrej farby, narzędzi, oczyszczenie, a także osuszenie drewna zanim zostanie ono oddane do użytku.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *