
Klimat umiarkowany nie stwarza zbyt wielu okazji do spędzania wolnych chwil na tarasie. Z tego też powodu, większość z nas myśli o aranżacji tarasu z pewną rezerwą. Stawiamy na zadaszenia, które ochronią nas przed letnim deszczem oraz osłony boczne, dzięki którym z tarasu będziemy mogli korzystać w wietrzne dni. Jak w tym kontekście prezentują się pergole lamelowe?
Czym jest pergola lamelowa?
Pergole lamelowe nazywane również bioklimatycznymi to nowoczesny system zabudowy tarasowej, który znajduje zastosowanie we współczesnej architekturze mieszkaniowej i użytkowej. Podstawową zaletą pergoli lamelowej jest duża swoboda zarządzania stopniem ekspozycji przestrzeni pod pergolą na promieniowanie słoneczne. Obrotowe lamele, z których składa się dach pergoli pozwalają na jego całkowite zamknięcie lub częściowe zacienienie tarasu. Dzięki temu przestrzeń w obrębie pergoli może być wykorzystywana niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz – zamknięty dach chroni przed opadami deszczu, podczas gdy uchylone lamele ograniczają ilość słońca.
Co przemawia za wyborem pergoli bioklimatycznej?
Nowoczesne pergole bioklimatyczne wykonywane są z wysokogatunkowego aluminium. Dzięki temu odznaczają się estetycznym wyglądem oraz funkcjonalnością. Aluminium oferuje szerokie możliwości konstrukcyjne, jednocześnie jest odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników środowiskowych i relatywnie lekkie. To sprawia, że pergole lamelowe mogą być z powodzeniem użytkowane zarówno bezpośrednio na gruncie, jak i na wyższych kondygnacjach budynków – jako pergole tarasowe. Modułowa konstrukcja pergoli bioklimatycznej to natomiast swoboda zacienienia dowolnej powierzchni tarasu – możemy zabudować cały taras lub wyłącznie jego fragment. Na uwagę zasługuje również fakt, iż pergole tego typu mogą być wykonywane jako konstrukcje wolnostojące lub element trwale związany z elewacją budynku.
Pergola lamelowa do domu czy hotelu?
Początkowo pergole bioklimatyczne były realizowane przede wszystkim na potrzeby luksusowych rezydencji i hoteli. W raz z rozwojem rynku zabudowy tarasowej pergole bioklimatyczne zyskały na popularności. Obecnie są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w obiektach z branży HoReCa, jak i domach jednorodzinnych oraz apartamentach w zabudowie wielorodzinnej. Podobnie jak pozostałe systemy zabudowy tarasu pergola bioklimatyczna może zostać wyposażona w odpowiedni system osłon bocznych. Wybór rodzaju osłon bocznych jest podyktowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami inwestora.