Bramy i ogrodzenia

Czym są pergole lamelowe? Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Czym są pergole lamelowe Gdzie sprawdzą się najlepiej
Czym są pergole lamelowe Gdzie sprawdzą się najlepiej

Klimat umiarkowany nie stwarza zbyt wielu okazji do spędzania wolnych chwil na tarasie. Z tego też powodu, większość z nas myśli o aranżacji tarasu z pewną rezerwą. Stawiamy na zadaszenia, które ochronią nas przed letnim deszczem oraz osłony boczne, dzięki którym z tarasu będziemy mogli korzystać w wietrzne dni. Jak w tym kontekście prezentują się pergole lamelowe?

Czym jest pergola lamelowa?

Pergole lamelowe nazywane również bioklimatycznymi to nowoczesny system zabudowy tarasowej, który znajduje zastosowanie we współczesnej architekturze mieszkaniowej i użytkowej. Podstawową zaletą pergoli lamelowej jest duża swoboda zarządzania stopniem ekspozycji przestrzeni pod pergolą na promieniowanie słoneczne. Obrotowe lamele, z których składa się dach pergoli pozwalają na jego całkowite zamknięcie lub częściowe zacienienie tarasu. Dzięki temu przestrzeń w obrębie pergoli może być wykorzystywana niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz – zamknięty dach chroni przed opadami deszczu, podczas gdy uchylone lamele ograniczają ilość słońca.

Co przemawia za wyborem pergoli bioklimatycznej?

Nowoczesne pergole bioklimatyczne wykonywane są z wysokogatunkowego aluminium. Dzięki temu odznaczają się estetycznym wyglądem oraz funkcjonalnością. Aluminium oferuje szerokie możliwości konstrukcyjne, jednocześnie jest odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników środowiskowych i relatywnie lekkie. To sprawia, że pergole lamelowe mogą być z powodzeniem użytkowane zarówno bezpośrednio na gruncie, jak i na wyższych kondygnacjach budynków – jako pergole tarasowe. Modułowa konstrukcja pergoli bioklimatycznej to natomiast swoboda zacienienia dowolnej powierzchni tarasu – możemy zabudować cały taras lub wyłącznie jego fragment. Na uwagę zasługuje również fakt, iż pergole tego typu mogą być wykonywane jako konstrukcje wolnostojące lub element trwale związany z elewacją budynku.

Pergola lamelowa do domu czy hotelu?

Początkowo pergole bioklimatyczne były realizowane przede wszystkim na potrzeby luksusowych rezydencji i hoteli. W raz z rozwojem rynku zabudowy tarasowej pergole bioklimatyczne zyskały na popularności. Obecnie są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w obiektach z branży HoReCa, jak i domach jednorodzinnych oraz apartamentach w zabudowie wielorodzinnej. Podobnie jak pozostałe systemy zabudowy tarasu pergola bioklimatyczna może zostać wyposażona w odpowiedni system osłon bocznych. Wybór rodzaju osłon bocznych jest podyktowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami inwestora.

Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Ogrodzenie aluminiowe - wady, zalety, cechy charakterystyczne i montaż

Wszelkiego rodzaju płoty i ogrodzenia umożliwiają oddzielenie prywatnej przestrzeni od świata…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Drzwi garażowe segmentowe czy uchylne? Które wybrać? Odpowiadamy

Podczas budowy domu dobranie odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej jest niezwykle istotne. Od…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Jakie akcesoria do budowy ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie z metalowych paneli to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie terenu działki…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *