Oświetlenie

Żaluzje drewniane, czy aluminiowe? Które wybrać?

Żaluzje drewniane, czy aluminiowe Które wybrać
Żaluzje drewniane, czy aluminiowe Które wybrać

Wybór żaluzji nie jednemu z nas spędził sen z powiek. Okazuje się bowiem, że spełniają one w naszym wnętrzu niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim pozwalają na regulowanie wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Dzięki temu możemy uchronić nasze pomieszczenie przez znacznym przegrzaniem. Z drugiej zaś strony żaluzje mogą stać się prawdziwą ozdobą przestrzeni okiennej i wprowadzać do wnętrza całkiem nowe walory estetyczne. Obecnie największą popularnością na rynku cieszą się zarówno żaluzje drewniane, jak i aluminiowe. Które z nich więc warto wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!

Jakie żaluzje wybrać – drewniane czy aluminiowe?

Wybór żaluzji do przestrzeni okiennej w domu czy w mieszkaniu z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak skupić się na dwóch modelach, które obecnie zyskują sobie ogromną popularność. Mowa tu przede wszystkim o żaluzjach drewnianych i aluminiowych. To właśnie wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami sprawia najwięcej problemów. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o tym, że zarówno drewno jak i aluminium to materiały, które będą się dobrze prezentowały we wnętrzach zaaranżowanych w określonym stylu. Drewno będzie rozwiązaniem do wnętrz klasycznych, zaś aluminium sprawdzi się w przypadku pomieszczeń nowoczesnych. W momencie podejmowania wyboru warto także skupić się w dużej mierze na kwestiach praktycznych. Oczywistym jest fakt, że oba rozwiązania mają zarówno swoje wady jak i pewne zalety, które trzeba uwzględnić.

Zalety żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane są żaluzjami o ponadprzeciętnej estetyce. Nie da się bowiem ukryć, że drewno jest surowcem wysoce eleganckim. Warto również zauważyć, że takie żaluzje zapewniają wysoką ochronę przed promieniami słonecznymi. Idealnie dopasują się one do wnętrz urządzonych w stylu kolonialnym lub klasycznym. Co więcej, obecnie można znaleźć je na rynku w wielu różnych kolorach, co znacznie ułatwia ich dopasowanie – podpowiada Krzysztof Czechowski – producent żaluzji drewnianych.

Wady żaluzji drewnianych

Mimo wysokich walorów estetycznych, żaluzje drewniane posiadają również swoje wady. Do największych z nich zalicza się sposób pielęgnacji oraz czyszczenia tego typu żaluzji. Niestety, nie wystarczy przetrzeć je jedynie mokrą szmatką. Żaluzje drewniane wymagają bowiem specjalnych preparatów czyszczących do drewna, a także całego szeregu środków pielęgnacyjnych i impregnujących. To one mają je zabezpieczyć przed negatywnym działaniem wilgoci lub blaknięciem pod wpływem promieni słonecznych.

Zalety żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe z kolei kojarzą się nam niezbyt elegancko. Niemniej jednak nowoczesne modele wyróżniają się swoją prostotą i oryginalnym designem. Aluminium jest materiałem nowoczesnym i świetnie dopasuje się do wnętrz minimalistyczny oraz glamour. Warto zauważyć, że takie żaluzje są całkowicie odporne na negatywne działanie promieni słonecznych, a także na korozję. Nie wymagają one również żadnych dodatkowych środków pielęgnacyjnych, a ich czyszczenie może odbyć się przy pomocy ściereczki nasączonej roztworem wody i mydła. Dodatkowo żaluzje aluminiowe można pomalować przy pomocy metody proszkowej na dowolny kolor.

Wady żaluzji aluminiowych

Ciężko tak naprawdę znaleźć konkretne wady w przypadku żaluzji aluminiowych. Można jednak zwrócić uwagę na to, ze ich design nie przypadnie wszystkim do gustu. Co więcej, aluminium pod wpływem promieni słonecznych się nagrzewa i będzie oddawać ciepło do naszego wnętrza, co również może być dość uporczywe. Warto więc dokładnie przemyśleć ich wybór.

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – porównanie rozwiązań

Zarówno żaluzje drewniane jak i żaluzje aluminiowe mają swoje wady oraz zalety. Nie da się ukryć, że przed podjęciem wyboru warto poddać je dogłębnej analizie. Jeśli zależy nam na klasycznym wyglądzie i nie przeszkadzają nam większe wydatki na środki pielęgnacyjne, to śmiało możemy postawić na modele drewniane. Jeśli zaś cenimy sobie prostotę i nowoczesność, a nieco wyższa temperatura we wnętrzu nam nie przeszkadza, wówczas ekonomicznym rozwiązaniem będą żaluzje aluminiowe. Warto dopasować je przede wszystkim do własnych preferencji i potrzeb.

Powiązane posty
Oświetlenie

Rozświetl swój ogród na wiosenne wieczory – wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, a wieczory cieplejsze, zachęcając nas do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *