Liliowce to jedne z najbardziej wdzięcznych i pięknych roślin wieloletnich. Jest to bylina rosnąca praktycznie na każdym kontynencie, nie licząc Antarktydy. Oprócz tego, że oferuje przepiękne kwiaty, to jest niezwykle prosta w uprawie. Warto nadmienić, że rozróżnia się ponad 1500 gatunków liliowców, a wśród nich znajdziemy rośliny o różnych typach kwiatostanów i ulistnienia.
Liliowce – popularne odmiany
Liliowce ogrodowe, jakie dzisiaj najczęściej spotykamy na rabatach, są tak naprawdę krzyżówkami przeróżnych gatunków liliowców, które ze względu na budowę można podzielić na kilka podstawowych odmian, takich jak:
- liliowce miniaturowe – wysokość od ok. 20 cm do ok. 50 cm
- liliowce niskie – wysokość od ok. 50 cm do ok. 70 cm
- liliowce wysokie – wysokość od ok. 70 cm do 150 cm
Ponadto poszczególne odmiany liliowców różną się od siebie także kolorem kwiatów ich wielkością (od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów), kształtem kielicha i wykończeniem płatków, których brzegi mogą być wystrzępione lub pofalowane.
Liliowce uprawa
Piękno liliowców w połączeniu z prostotą ich uprawy sprawia, że są to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Ich system korzenny sięga bardzo głęboko, dzięki czemu niestraszne im susze i doskonale radzą sobie nawet w glebie o stosunkowo złej jakości. Przy czym są dość odporne na choroby i prawie że samoobsługowe.
Wystarczy je posadzić w nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu (chociaż dają radę rosnąć nawet w cieniu) i będą sobie rosły, dekorując nasz ogród w bardzo stylowy sposób. Liliowce zimują w glebie, nie trzeba zatem ich wysadzać. Co ciekawe, kwiaty liliowców są jadalne i można je stosować w kuchni, jako świetny dodatek dekoracyjny do potraw.
Liliowce sadzonki – kiedy sadzić?
Liliowce najlepiej sadzić w tym samym czasie, w którym są rozmnażane. Jest to przełom sierpnia i września. Ewentualnie można również sadzić liliowce wczesną wiosną. Jeśli chcemy, aby sadzonki dobrze się przyjęły, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, ponieważ pomimo tego, że liliowce uważane są za niemal niezniszczalne, to ich odpowiednie zaopiekowanie odwdzięczy się ich bujnością.
Tym samym przed posadzeniem liliowców należy porządnie spulchnić glebę i pozbyć się wszystkich chwastów. A gdzie najlepiej sadzić liliowce? Przepięknie komponują się one z oczkami wodnymi, jednak równie dobrze wyglądają na rabatach oraz wzdłuż murków czy ogrodzeń. Liliowce pasują tak naprawdę wszędzie i za ich pomocą można tworzyć wspaniałe aranżacje ogrodowe.
Liliowce powtarzające kwitnienie
Ciekawostką w przypadku liliowców jest to, że pojedynczy kwiat kwitnie tylko przez jeden dzień. Na szczęście jest ich tak dużo, że nie jest to w żaden sposób widoczne, ponieważ ciągle otwierają się kolejne kwiatostany. Liliowce odznaczają się również długim okresem kwitnienia i wybierając kilka różnych odmian, te niezwykle piękne kwiaty będą towarzyszyć nam nawet przez cztery miesiące. Przy czym warto pamiętać o tym, że liliowce to rośliny wieloletnie, które zapewniają dekorację ogrodu przez długi czas, wynoszący nawet kilkadziesiąt lat, bez konieczności zbytniej ingerencji. Same odradzają się na wiosnę.