Kwiaty ogrodowe

Z poradnika ogrodnika: kiedy sadzić liliowce?

Z poradnika ogrodnika: kiedy sadzić liliowce?
Z poradnika ogrodnika: kiedy sadzić liliowce?

Liliowce to jedne z najbardziej wdzięcznych i pięknych roślin wieloletnich. Jest to bylina rosnąca praktycznie na każdym kontynencie, nie licząc Antarktydy. Oprócz tego, że oferuje przepiękne kwiaty, to jest niezwykle prosta w uprawie. Warto nadmienić, że rozróżnia się ponad 1500 gatunków liliowców, a wśród nich znajdziemy rośliny o różnych typach kwiatostanów i ulistnienia.

Liliowce – popularne odmiany

Liliowce ogrodowe, jakie dzisiaj najczęściej spotykamy na rabatach, są tak naprawdę krzyżówkami przeróżnych gatunków liliowców, które ze względu na budowę można podzielić na kilka podstawowych odmian, takich jak:

  • liliowce miniaturowe – wysokość od ok. 20 cm do ok. 50 cm
  • liliowce niskie – wysokość od ok. 50 cm do ok. 70 cm
  • liliowce wysokie – wysokość od ok. 70 cm do 150 cm

Ponadto poszczególne odmiany liliowców różną się od siebie także kolorem kwiatów ich wielkością (od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów), kształtem kielicha i wykończeniem płatków, których brzegi mogą być wystrzępione lub pofalowane.

Liliowce uprawa

Piękno liliowców w połączeniu z prostotą ich uprawy sprawia, że są to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Ich system korzenny sięga bardzo głęboko, dzięki czemu niestraszne im susze i doskonale radzą sobie nawet w glebie o stosunkowo złej jakości. Przy czym są dość odporne na choroby i prawie że samoobsługowe.

Wystarczy je posadzić w nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu (chociaż dają radę rosnąć nawet w cieniu) i będą sobie rosły, dekorując nasz ogród w bardzo stylowy sposób. Liliowce zimują w glebie, nie trzeba zatem ich wysadzać. Co ciekawe, kwiaty liliowców są jadalne i można je stosować w kuchni, jako świetny dodatek dekoracyjny do potraw.

Liliowce sadzonki – kiedy sadzić?

Liliowce najlepiej sadzić w tym samym czasie, w którym są rozmnażane. Jest to przełom sierpnia i września. Ewentualnie można również sadzić liliowce wczesną wiosną. Jeśli chcemy, aby sadzonki dobrze się przyjęły, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, ponieważ pomimo tego, że liliowce uważane są za niemal niezniszczalne, to ich odpowiednie zaopiekowanie odwdzięczy się ich bujnością.

Tym samym przed posadzeniem liliowców należy porządnie spulchnić glebę i pozbyć się wszystkich chwastów. A gdzie najlepiej sadzić liliowce? Przepięknie komponują się one z oczkami wodnymi, jednak równie dobrze wyglądają na rabatach oraz wzdłuż murków czy ogrodzeń. Liliowce pasują tak naprawdę wszędzie i za ich pomocą można tworzyć wspaniałe aranżacje ogrodowe.

Liliowce powtarzające kwitnienie

Ciekawostką w przypadku liliowców jest to, że pojedynczy kwiat kwitnie tylko przez jeden dzień. Na szczęście jest ich tak dużo, że nie jest to w żaden sposób widoczne, ponieważ ciągle otwierają się kolejne kwiatostany. Liliowce odznaczają się również długim okresem kwitnienia i wybierając kilka różnych odmian, te niezwykle piękne kwiaty będą towarzyszyć nam nawet przez cztery miesiące. Przy czym warto pamiętać o tym, że liliowce to rośliny wieloletnie, które zapewniają dekorację ogrodu przez długi czas, wynoszący nawet kilkadziesiąt lat, bez konieczności zbytniej ingerencji. Same odradzają się na wiosnę.

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Jak uprawiać szałwię muszkatołową?

Szałwia muszkatołowa to szalenie wdzięczna i bardzo efektowna roślina ozdobna. Idealna do…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Bratki – wyjątkowa ozdoba balkonu i ogrodu

Bratki to kwiaty, które możemy spotkać w wielu polskich ogrodach. W celach ozdobnych są one…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Zestawy do uprawy - łatwa uprawa muchołówki

Piękny ogród, w którym rośliny mają idealne warunki i ślicznie rosną to marzenie osoby…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *