Projekty ogrodów

Sposób na żywą ozdobę ogrodu, czyli oczko wodne

Sposób na żywą ozdobę ogrodu, czyli oczko wodne
Sposób na żywą ozdobę ogrodu, czyli oczko wodne

Właściciele przestronnych ogrodów zwykle zastanawiają się, jak go zagospodarować w ciekawy i atrakcyjny sposób. Pomiędzy strefą wypoczynku i piękną roślinnością niezwykle ciekawie prezentuje się mały akwen wodny. Założenie i pielęgnacja oczka wodnego wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy zastosować się do wskazówek, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i narzędzia oraz dobre nastawienie i uśmiech. To wszystko sprawi, że będzie ono wyjątkową ozdobą ogrodu.

Idealne miejsce na oczko wodne

Obszar, który będzie zagospodarowany pod oczko wodne w ogrodzie ma w kwestii jego powstania kluczowe znaczenie. Nie może być ono wystawione na stałe oddziaływanie promieni słonecznych, bo woda będzie się w nim szybko nagrzewała, co wpłynie na szybszy porost glonów. Z kolei oczko, które będzie schowane pod drzewami, przez spadające liście i gałązki, może się okazać obiektem częstych i żmudnych prac porządkowych. Poza samym zacienieniem koniecznie należy uwzględnić nitki instalacji podziemnych takich jak gaz, woda, kanalizacja, prąd. Dlatego warto, by znajdowało się blisko domu, bo pracująca w nim pompa wymaga zasilania elektrycznego. Najlepiej by większość powierzchni oczka było oświetlone, bo większość roślin wodnych preferuje takie warunki. Idealnie gdy w pewnej odległości od oczka, od strony południowej, rośnie wysokie drzewo, które rzuca cień w godzinach największego upału.

Najlepsze rośliny do akwenu

Rośliny do oczka wodnego podzielić można na rośliny pływające, rośliny strefy płytkiej i rośliny bagienne. Jeżeli na dnie znajduje się dostateczna warstwa podłoża, to można w nim posadzić grzybienie, które dzielą głębszą strefę z roślinami pływającymi. Niektóre z nich, jak kotewka, rzęsa, żabiściek, jaskier wodny, osoka aloesowata i dwa tropikalne wrażliwe gatunki – hiacynt wodny i Azolla caroliniana, pływają na powierzchni nie zakorzeniając się. Inne pozostają stale pod powierzchnią, jak wodna rogownica, moczarka i rogatek sztywny. W płytszej wodzie zakorzeniają się rdest ziemnowodny, żabieniec, języczka, wywłócznik i przęstka. Wyższe rośliny strefy brzegowej mają często wąskie liście. Są to sit, kosaciec żółty, ponikło, jeżogłówka i tatarak. Strzałka wodna zwraca uwagę ładnym kształtem liści i białymi kwiatami. W strefie bagiennej i wilgotnej może rosnąć część roślin strefy płytkiej, np. kaczyniec błotny z kwiatami żółtymi, białymi i pełnymi, czerwień błotna, niezapominajka błotna, rukiew wodna, mięta nadwodna.

Dlaczego warto mieć oczko wodne?

Oczko wodne to przede wszystkim efektowny element aranżacyjny i pasuje do każdego ogrodu. Pozwala ono uzyskać harmonię pomiędzy zielenią, kamieniem a wodą. Zbiornik wodny w ogrodzie zdecydowanie poprawia mikroklimat otoczenia. Jeśli w ogrodzie wybuduje się oczko wodne, pozytywne zmiany mogą być odczuwalne dla zieleni, a także dla człowieka. Oczko wodne zwiększa wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu, powoduje ujemną jonizację i obniża temperaturę w trakcie upałów. Nie można wspomnieć o kojących dźwiękach, jakie wytwarza działające oczko wodne. W oczku wodnym można hodować różnorodne ryby, m.in. m.in. koi, złotą orfą, słonecznicą, różanką, karasiem ozdobnym i linem.

Partner artykułu: Akwarystyczny24.pl

Powiązane posty
Projekty ogrodów

Zakładanie ogrodu od zera - jak się za to zabrać?

Zakładanie ogrodu od zera to wyjątkowa przygoda, która pozwala na kreowanie własnej, zielonej…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaProjekty ogrodów

Planowanie ogrodu na nowy sezon

Każdy nowy sezon ogrodniczy to nowy rozdział pełen możliwości. Odpowiednie przygotowanie się…
Czytaj więcej
Projekty ogrodów

Rośliny przy ogrodzeniu – aranżacje

Rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią wygodną i ciekawą opcję zwłaszcza wtedy, gdy pełnią…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *