Taras

Idealne wyjście na taras – pomysły na taras przy domu

Idealne wyjście na taras – pomysły na taras przy domu
Idealne wyjście na taras – pomysły na taras przy domu

Zabudowany taras to efektowne i funkcjonalne miejsce, które ochroni użytkowników przed podmuchami wiatru, mocnym słońcem i lekkim deszczem. Taki taras jest również przytulnym miejscem relaksu. Sprawdź, co zrobić, aby upiększyć przestrzeń do wypoczynku wokół domu.

Taras przy domu pełni funkcję wyjścia na ogród. Oprócz tego może też być dodatkową przestrzenią do odpoczynku na świeżym powietrzu. Odpowiednio zaaranżowane wyjście na ogród sprawia, że do wnętrza domu dostaje się więcej światła słonecznego. Dobry pomysł na taras wpłynie na ogólny wygląd pomieszczenia i doda mu uroku.

Taras przy domu – funkcjonalna przestrzeń wypoczynkowa

Drzwi tarasowe w domach pełnią funkcję estetyczną i praktyczną. Oddzielają one wnętrze od ogrodu. Sposób zaaranżowania wyjścia na taras ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało to miejsce.

Zabudowany podest wokół domu najczęściej pokryty jest deskami ryflowanymi z drewna naturalnego lub tworzywa syntetycznego. Czasami spotyka się też tarasy betonowe i wybrukowane. Warto postarać się, aby przestrzeń wokółwyjściabyła uporządkowana i optycznie zamknięta. Takie rozwiązanie wygląda estetycznie i jest bardzo praktyczne. Otoczenie tarasu można ogrodzić przy pomocy drewna lub murku. Do koloru i rodzaju materiału warto dopasować nie tylko meble tarasowe, ale przede wszystkim drzwi przesuwne PVC. Jako ochronę przeciwsłoneczną można zastosować żagiel lub markizę.

Nowoczesny taras zadaszony – osłona przed deszczem i słońcem

Ciekawym pomysłem jest zadaszenie tarasu. Wiąże się to ze zwiększeniem kosztów, jednak w efekcie przestrzeń nowoczesnego tarasu przy domu nabiera nowego znaczenia i staje się wygodnym miejscem relaksu niezależnie od pogody. Dach nad podestem zabezpiecza od deszczu i intensywnego promieniowania słonecznego. Doskonale współpracują z nim lekkie drzwi równolegle-przesuwne.

Przeszklony taras nie tylko na lato

Przeszklony taras sprawia, że dom wygląda nowocześnie i luksusowo. Połączony z dużymi drzwiami tarasowymi daje komfort przedłużenia salonu i tworzy przyjemne miejsce do odpoczynku. Nawet mały taras przy domu można zaaranżować w taki sposób, aby stał się wygodną przestrzenią. Wystarczy ustawić na nim pionowe kwietniki z roślinami i komplet kawowy. W takim miejscu sprawdzają się drzwi przesuwne na taras, które zajmują mało miejsca. Dzięki temu można też pozostawić je otwarte i korzystać z dodatkowej przestrzeni o każdej porze roku. W ten sposób stworzysz wspaniały ogród zimowy. Taki klimatyczny kącik to wspaniałe miejsce na romantyczną kolację lub niedzielne leniwe śniadanie!

Kuchnia z wyjściem na taras – przeszklone drzwi w systemie przesuwnym  

Taras wokół domu można łatwo przeobrazić w wakacyjną jadalnię. Jeśli lubisz delektować się jedzeniem na świeżym powietrzu, możesz tak zaaranżować budynek, aby wyjście na taras z kuchni było wygodne i funkcjonalne. Wtedy przeniesienie talerzy na stół ogrodowy zajmie dosłownie chwilę.

Warto zacząć od projektu i wyboru drzwi tarasowych. Aby nie ograniczać przestrzeni wokół wyjścia i usprawnić komunikację, wybierz drzwi podnoszono-przesuwne (HST) lub uchylno-przesuwne (HKS). Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, ponieważ:

  • otwarte drzwi nie zajmują wiele miejsca wokół wyjścia na taras,
  • wygodnie i łatwo się je otwiera,
  • mogą mieć dużą powierzchnię przeszklenia,
  • można zastosować niski próg, który ułatwia przechodzenie między pomieszczeniem a tarasem.

W nowoczesnym budownictwie często spotykane jest połączenie salonu i kuchni. W ten sposób tworzy się duża i funkcjonalna otwarta przestrzeń. W takim pomieszczeniu również warto rozważyć zaaranżowanie wyjścia na taras, które umożliwi wygodne przechodzenie z domu na zewnątrz. Taras koło domu może być zabudowany, jednak warto zostawić przejście do ogrodu.

Odpowiednio zaaranżowany zabudowany taras może stać się jednym z ulubionych miejsc w domu. Wystarczy postarać się, aby znalazły się tam wygodne drzwi tarasowe i meble, a będziesz mógł korzystać z możliwości relaksu na zewnątrz domu, nie martwiąc się o silny wiatr, deszcz, mocne słońce oraz muchy i komary.

Powiązane posty
Taras

Jak wybrać odpowiednie płyty betonowe na taras?

Taras to powierzchnia w przydomowej przestrzeni, która jest narażona na wiele negatywnych…
Czytaj więcej
Taras

Jak przygotować taras na gruncie?

Taras stanowi przedłużenie przestrzeni mieszkalnej, łącząc wnętrze domu z ogrodem. Aby taras…
Czytaj więcej
TarasZabudowa ogrodu

Deski Tarasowe: Stwórz swoją oazę w ogrodzie!

Czy marzysz o własnym kawałku raju w Twoim ogrodzie? Deski tarasowe są idealnym rozwiązaniem…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *