Środki czyszczące

Jak latem dbać o ogród i okolice domu?

Jak latem dbać o ogród i okolice domu?
Jak latem dbać o ogród i okolice domu?

Lato to czas wielu ogrodowych prac. Poza zbiorami warzyw i owoców warto również poświęcić uwagę zabudowaniom i sprzętom. Ciepła i słoneczna pogoda to idealna aura do zadbania o altany, grilla i brukowane powierzchnie.

Lipiec w ogrodzie – o czym pamiętać?

Lipiec upływa wielu posiadaczom ogrodów pod kątem zbiorów warzyw i owoców. W tym miesiącu dojrzewają m.in. kapusty, bób i fasola szparagowa, a z owoców soczyste truskawki i maliny. Jednakże praca z roślinami to niejedyne zadanie, które powinniśmy wykonać. Warto również przyjrzeć się znajdującym się w ogrodzie sprzętom i nawierzchniom.

Letnia aura, pomimo wahań, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto zatem sprawdzić stan ogrodowych mebli i zabudowań w postaci huśtawek. O ile w wypadku mebli plastikowych wystarczy zetrzeć kurze i wyczyścić morką szmatką, o tyle elementy drewniane mogą wymagać większego nakładu pracy.

Ponieważ drewno wchłania i odparowuje wilgoć, może być narażone na szkodliwe działanie wody. Może ona doprowadzić do gnicia oraz do namnażania się mikroorganizmów. Z tego powodu meble drewniane należy koniecznie zaimpregnować, a także regularnie usuwać zabrudzenia. Do wyczyszczenia lekkich sprawdzi się woda z octem, ale stare i zaschnięte zanieczyszczenia trzeba będzie usunąć za pomocą preparatów do czyszczenia drewna.

Ogrody, choć wielu osobom służą jako źródło świeżych i zdrowych produktów spożywczych, pełnią także funkcję rekreacyjną. Z tego powodu wiele osób decyduje się na budowę altan i specjalnych miejsc do grillowania, w których można spędzać przyjemne, lipcowe popołudnia. Jednakże należy pamiętać, że pogoda w lipcu bywa kapryśna i jednego dnia musimy liczyć się z intensywną burzą, zaś kolejnego z nieznośnym upałem.

Nawierzchnie z kostki brukowej – jak o nie dbać?

Warunki atmosferyczne wpływają nie tylko na stan roślin, ale również znajdujących się w ogrodzie powierzchni i zabudowań. Z tego powodu warto odpowiednio zadbać nawet o tak wytrzymały materiał jak kostka brukowa. Jest ona często stosowana do wykończenia podłoży altan ze względu na stosunkowo niską cenę, łatwość użycia i dobre właściwości użytkowe. Kostka brukowa cechuje się porowatą strukturą, w którą mogą wnikać np. spływające z deszczem zanieczyszczenia. Woda również może wsączać się w jej głąb, stopniowo niszcząc ją od środka.

Aby temu zapobiec, warto regularnie czyścić brukowane nawierzchnie. Pierwszym krokiem powinno być czyszczenie mechaniczne – za pomocą szczotki usuwamy wszystkie zaschnięte i swobodnie spoczywające na powierzchni zabrudzenia. Nie wolno zapominać o przestrzeniach pomiędzy kostkami, gdyż mogą się w nich namnażać mchy i porosty, które, jeśli nie zostaną usunięte na wczesnym etapie rozwoju, mogą doprowadzić do jej zniszczenia.

Po mechanicznym wyczyszczeniu powierzchni przechodzimy do mycia. Aby skutecznie pozbyć się wszystkich zabrudzeń i zabezpieczyć kostkę przed osadzaniem się nowych, warto zastosować specjalistyczny środek czyszczący taki jak CLEANER HD firmy Jurga. Wystarczy zwilżyć kostki wodą, a następnie nanieść niewielką ilość preparatu na zabrudzone powierzchnie. Zawarte w środku kwasy mineralne skutecznie zneutralizują wszelkie zabrudzenia. Po kilku minutach należy kostkę wyszorować i spłukać dużą ilością wody. Po takim działaniu będzie ona czysta i chroniona przed nowymi zabrudzeniami.

Grillowanie domeną lata

W lecie wiele wieczorów spędzamy na grillowaniu. Przygotowane na ogniu kiełbaski czy szaszłyki przez wielu określane są jako smak lata, ale grill świetnie sprawdzi się również do przygotowania wegetariańskich dań. Świetnie nadadzą się do tego dynie, marchwie czy fasole, ale grillować można także kapusty czy nawet sałatę!

Żeby jednak cieszy się pełnią smaku i korzystać z zawartych w przygotowanych daniach makro i mikroelementów, musimy odpowiednio zadbać o grill. Niejednokrotnie zdarza się, że po ostatnim grillowaniu w poprzednim sezonie zapominamy go wyczyścić, co może mieć fatalny wpływ na jego stan. Oprócz tego używanie zanieczyszczonego grilla jest zagrożeniem dla zdrowia – przypalone i zaschnięte resztki tłuszczu czy sadza ulegają reakcjom chemicznym w wyniku działania ciepła, przekształcając się w szkodliwe związki.

Przed grillowaniem powinniśmy dokładnie wyczyścić ruszt i palenisko. Nie tylko zagwarantuje nam to zdrowe potrawy, ale również uchroni grill przed rdzą. Aby zrobić to szybko i skutecznie, dobrze jest zastosować specjalistyczny preparat taki jak CLEAN CZYSTY GRILL. Jest on niezwykle prosty w użyciu – wystarczy nanieść go za pomocą aplikatora na zabrudzoną powierzchnię i wyszorować. Po opłukaniu i wyschnięciu grill jest gotowy do użycia!

Powiązane posty
Środki czyszczące

Chlor do basenu - wszystko co warto o nim wiedzieć

Chlor w wodzie z basenu to od dawna skuteczny, tani i sprawdzony sposób na eliminację bakterii…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *