Oczko wodne jest piękną dekoracją każdego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że taki teren musi zostać odpowiednio zabezpieczony, zwłaszcza gdy w pobliżu bawią się dzieci. Nie można również zapominać o bezpieczeństwu ryb. Do czego służą siatki na oczko wodne?
Do czego służą siatki na oczko wodne?
Siatka zabezpieczająca na oczko wodne ma wiele zalet. Przede wszystkim sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wpadnięcia do zbiornika wodnego – dotyczy to zarówno małych dzieci, jak i zwierząt. W sezonie jesiennym siatka na oczko wodne niesie za sobą jeszcze jedną korzyść. Zabezpiecza przed wpadaniem liści do stawu, dzięki czemu nie ma konieczności ich wyławiania – w innym przypadku mogłyby zgnić i doprowadzić do rozwoju glonów w zbiorniku.
Siatki na oczko wodne są bardzo korzystnym rozwiązaniem także w sytuacji, gdy w danym zbiorniku znajdują się ryby. Pozwalają bowiem na zabezpieczenie ich przed atakami ptaków. Mowa tu głównie o takich gatunkach drapieżników, jak:
- ślepowrony,
- orły,
- bieliki,
- kormorany,
- czaple,
- rybołowy.
Różne kolory siatek na oczko wodne
Siatki zabezpieczające oczko wodne mogą mieć różne kolory – zazwyczaj są to jednak odcienie naturalne, które nie wybijają się spośród pozostałych elementów w danym ogrodzie. Najczęściej na rynku znaleźć można takie produkty o barwie zielonej, czarnej czy brązowej. Takie wyroby nie rzucają się w oczy, dlatego nie wpływają mocno na wygląd ogrodu.
Jaką siatkę na oczko wodne warto wybrać?
Siatka ochronna na oczko wodne powinna mieć przede wszystkim odpowiednią grubość i wymiary oczek. Wielu właścicieli zbiorników wodnych stawia na dość gęste modele, które zapobiegają przedostawaniu się do wody drobnych zanieczyszczeń. Ma to dużą zaletę – w sytuacji, gdy do zbiornika trafi zbyt dużo materiału organicznego, może dojść do wydzielania się szkodliwych substancji. Jeśli w stawie żyją ryby, będą one cierpiały na niedobór tlenu, co często skutkuje ich obumieraniem. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o czystość zbiornika. Warto więc postawić na siatki, które z powodzeniem zatrzymają np. kasztany czy żołędzie.
Z czego wykonuje się siatki na oczka wodne?
Siatka zabezpieczająca oczko wodne przed dziećmi, drapieżnikami i zanieczyszczeniami powinna być przede wszystkim odpowiednio wytrzymała. Najczęściej w celu jej wykonania wykorzystuje się polietylen o dużej gęstości. Oczka są ze sobą połączone w taki sposób, by zapewnić elastyczność, a zarazem zapobiegać zbytniemu uginaniu się pod ciężarem liści czy atakujących ptaków.
Warto wybierać wysokiej jakości siatki zabezpieczające oczka wodne. Trzeba bowiem pamiętać, że muszą one pełnić swoją funkcję zarówno latem, jak i zimą. Muszą być więc odporne na ciągłe działanie skrajnych temperatur, uszkodzenia mechaniczne spowodowane opadającymi owocami i liśćmi, a także działalnością ptaków, oraz promieniowanie słoneczne – stwierdza specjalista z firmy Symar zajmującej się produkcją różnego rodzaju siatek.
Wysokiej jakości siatka ochronna na staw bez problemu przetrwa wiele sezonów, dlatego jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Jej wymiary zależą od wielkości zbiornika wodnego – warto dokładnie zmierzyć staw przed złożeniem zamówienia na siatkę zabezpieczającą.