Rośliny, nasiona, cebule

Profesjonalna szklarnia – pomysł na biznes

Profesjonalna szklarnia - pomysł na biznes
Profesjonalna szklarnia - pomysł na biznes

Założenie profesjonalnej szklarni to całkiem dobry pomysł na biznes dla osób, które poszukują ciekawego i pewnego dochodowo źródła zarobkowania w dziale produkcji rolnej. Owoce, warzywa i zioła, to przecież podstawowe produkty spożywcze. W szklarni można uprawiać niektóre gatunki kwiatów, co poszerza asortyment w tym biznesie. Na rentowność prowadzenia szklarni wpływają takie czynniki jak: wielkość szklarni, jej umiejscowienie i wyposażenie oraz uprawiane rośliny.

Popularność szklarni

Warzywa są polecane jako podstawowy składnik piramidy żywnościowej. Ich uprawa na gruncie cechuje się sezonowością, a w szklarni mogą rosnąć przez cały rok. Przydomowe szklarnie są coraz częstszym zabudowaniem w ogródkach. 

Lokalizacja szklarni

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze miejsca szklarni jest nasłonecznienie – najlepsze jest  umiejscowienie szklarni od strony południowej, które zapewnia możliwie największe jej doświetlenie. Ochronę szklarni przed wiatrem zapewnia dobór materiału do budowy szklarni – świetne zabezpieczenie przed wiatrem stanowi profesjonalna szklarnia z poliwęglanu lub szkła hartowanego. Właściciel i pracownicy muszą mieć swobodny dostęp do szklarni z każdej strony. W sytuacji, kiedy podłoże uniemożliwia osadzenie szklarni bezpośrednio na gruncie, trzeba przygotować odpowiednie podłoże, które stabilizuje jej konstrukcję i ułatwia utrzymanie czystości.

Wyposażenie szklarni

Warto maksymalnie wykorzystać sezon wegetacyjny i zapewnić jak najlepsze warunki upraw w sezonie. W końcu celem funkcjonowania każdej profesjonalnej szklarni jest maksymalizacja plonów i możliwość produkcji także na potrzeby handlu hurtowego. Jednak warunki pogodowe w Polsce sprawiają, że utrzymanie właściwych dla wzrostu roślin warunków wewnątrz szklarni, bywa problematyczne.

Każda szklarnia powinna być wyposażona w ogrzewanie. Niska temperatura nie sprzyja rozwojowi roślin. Systemem ogrzewania szklarni jest kotłownia, która podgrzewa wodę do około 95°C. Gorąca woda rozprowadzana jest na całej szklarni przy pomocy pompy cyrkulacyjnej oraz systemu rur. 

Kolejnym sposobem ogrzewania profesjonalnej szklarni jest ogrzewanie podłoża – rury układane są około 40 cm pod rzędami roślin. Zaletą tej metody jest bardzo szybkie tempo wzrostu roślin.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnej szklarni jest system wentylacji,  który zapobiega pojawieniu się szkodników i pleśni. Sprawdzają się automatyczne systemy wentylacji szklarni, które są dopasowywane do potrzeb użytkowników, np. wentylatory szklarniowe.

Kluczowym dla zdrowia roślin elementem wyposażenia szklarni są taśmy wabiące owady i siatki ochronne.

Żadna szklarnia nie może obejść się bez systemu nawadniania. Automatyczne nawadnianie pozwala  kontrolować nawodnienie, co oznacza, że ułatwia stworzenie roślinom odpowiednich warunków do rozwoju. Prace konserwatorskie w szklarni i jej modernizację najlepiej przeprowadzać w okresie zimowym. Warto sprawdzić wtedy działanie ogrzewania, wentylacji i nawadniania.

Powiązane posty
Rośliny, nasiona, cebule

Sadzonki Róż - Sekrety Kwitnących Ogrodów

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Od wieków zdobią ogrody i parki, będąc…
Czytaj więcej
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *