Rośliny, nasiona, cebule

Profesjonalna szklarnia – pomysł na biznes

Profesjonalna szklarnia - pomysł na biznes
Profesjonalna szklarnia - pomysł na biznes

Założenie profesjonalnej szklarni to całkiem dobry pomysł na biznes dla osób, które poszukują ciekawego i pewnego dochodowo źródła zarobkowania w dziale produkcji rolnej. Owoce, warzywa i zioła, to przecież podstawowe produkty spożywcze. W szklarni można uprawiać niektóre gatunki kwiatów, co poszerza asortyment w tym biznesie. Na rentowność prowadzenia szklarni wpływają takie czynniki jak: wielkość szklarni, jej umiejscowienie i wyposażenie oraz uprawiane rośliny.

Popularność szklarni

Warzywa są polecane jako podstawowy składnik piramidy żywnościowej. Ich uprawa na gruncie cechuje się sezonowością, a w szklarni mogą rosnąć przez cały rok. Przydomowe szklarnie są coraz częstszym zabudowaniem w ogródkach. 

Lokalizacja szklarni

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze miejsca szklarni jest nasłonecznienie – najlepsze jest  umiejscowienie szklarni od strony południowej, które zapewnia możliwie największe jej doświetlenie. Ochronę szklarni przed wiatrem zapewnia dobór materiału do budowy szklarni – świetne zabezpieczenie przed wiatrem stanowi profesjonalna szklarnia z poliwęglanu lub szkła hartowanego. Właściciel i pracownicy muszą mieć swobodny dostęp do szklarni z każdej strony. W sytuacji, kiedy podłoże uniemożliwia osadzenie szklarni bezpośrednio na gruncie, trzeba przygotować odpowiednie podłoże, które stabilizuje jej konstrukcję i ułatwia utrzymanie czystości.

Wyposażenie szklarni

Warto maksymalnie wykorzystać sezon wegetacyjny i zapewnić jak najlepsze warunki upraw w sezonie. W końcu celem funkcjonowania każdej profesjonalnej szklarni jest maksymalizacja plonów i możliwość produkcji także na potrzeby handlu hurtowego. Jednak warunki pogodowe w Polsce sprawiają, że utrzymanie właściwych dla wzrostu roślin warunków wewnątrz szklarni, bywa problematyczne.

Każda szklarnia powinna być wyposażona w ogrzewanie. Niska temperatura nie sprzyja rozwojowi roślin. Systemem ogrzewania szklarni jest kotłownia, która podgrzewa wodę do około 95°C. Gorąca woda rozprowadzana jest na całej szklarni przy pomocy pompy cyrkulacyjnej oraz systemu rur. 

Kolejnym sposobem ogrzewania profesjonalnej szklarni jest ogrzewanie podłoża – rury układane są około 40 cm pod rzędami roślin. Zaletą tej metody jest bardzo szybkie tempo wzrostu roślin.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnej szklarni jest system wentylacji,  który zapobiega pojawieniu się szkodników i pleśni. Sprawdzają się automatyczne systemy wentylacji szklarni, które są dopasowywane do potrzeb użytkowników, np. wentylatory szklarniowe.

Kluczowym dla zdrowia roślin elementem wyposażenia szklarni są taśmy wabiące owady i siatki ochronne.

Żadna szklarnia nie może obejść się bez systemu nawadniania. Automatyczne nawadnianie pozwala  kontrolować nawodnienie, co oznacza, że ułatwia stworzenie roślinom odpowiednich warunków do rozwoju. Prace konserwatorskie w szklarni i jej modernizację najlepiej przeprowadzać w okresie zimowym. Warto sprawdzić wtedy działanie ogrzewania, wentylacji i nawadniania.

Powiązane posty
Rośliny, nasiona, cebule

Szklarnie z poliwęglanu 2022: popularne modele i ceny. Co kupić?

Szklarnie poliwęglanowe używane są dzisiaj zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Szklarnie rosyjskie z poliwęglanu - estetyczne i łatwe w użytkowaniu

Gwałtowne zjawiska pogodowe, których w ostatnich latach nie brakuje, powodują spore straty także…
Czytaj więcej
Rośliny, nasiona, cebule

Jak samozapylać rośliny dyniowate?

Nie ma nic bardziej frustrującego dla ogrodnika niż posiadanie ładnych, dużych, zdrowych roślin…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *