Rośliny, nasiona, cebule

Greenbells – las w słoiku, jak zrobić własny?

Greenbells – las w słoiku, jak zrobić własny?
Greenbells – las w słoiku, jak zrobić własny?

Las w słoiku Greenbells to niesamowite przedsięwzięcie zainspirowane wschodnioazjatycką miniaturyzacją elementów otoczenia. Pomysł zrodził się właśnie podczas pełnej pasji podróży po tych krajach, w których można znaleźć przepiękne miniaturyzacje ekosystemów zamkniętych w terrariach lub słoikach. Las w słoiku Greenbells podbija serca coraz większej liczby osób, które albo kupują gotowe kompozycje, albo samodzielnie tworzą unikalne mini ekosystemy.

Czym są Greenbells – lasy w słoiku?

Zachwycająca i skomplikowana konstrukcja odtwarzająca mikroklimat roślin zamkniętych w szklanym naczyniu. Niezwykle staranna kompozycja podłoża, ściółki, roślin, wilgotności i delikatnego zdobienia daje nam namiastkę miejsca, z którego rośliny zostały zabrane. Do stworzenia tak unikatowego dzieła, potrzebna jest szeroko pojęta wiedza na temat roślin i ich potrzeb. Trzeba wiedzieć czego nam trzeba i czego należy dopilnować, by móc cieszyć się naszym zielonym słoikiem jak najdłużej.

Jak wykonać własny las w słoiku?

Chcąc wykonać własnoręcznie taką piękną, żywą ozdobę, musimy wiedzieć, które rośliny w naszych lasach są pod ochroną, więc jeśli chcemy wykorzystać na przykład mech, musimy niestety zaopatrzyć się w niego w sklepie ogrodniczym, albowiem ten leśny jest pod ochroną i nie możemy go sobie zabrać z lasu.

Wiadome jest, że gdy już zbieramy rośliny w lesie, najlepiej jest zbierać takie rosnące blisko siebie na tym samym podłożu. Co istotniejsze, warto zabrać je wraz z tym podłożem, na którym rosną, albowiem będą miały zapewnione wszelkie składniki odżywcze potrzebne im do wzrastania.

Załóżmy jednak, że nie mamy pewności które z roślin możemy zabrać z lasu, a których nam nie wolno, warto we wszystkie potrzebne nam elementy zaopatrzyć się w ogrodniczym sklepie. Będziemy wówczas mieć pewność, że nie złamiemy prawa.

Zanim udamy się na zakupy, musimy zaplanować jakie roślinki zechcemy umieścić w naszym słoikowym mikrolesie i według tej informacji będzie można dobrać odpowiednio resztę niezbędnych elementów. Przepis na własny, unikatowy las w słoiku w stylu Greenbells jest fascynującą wyprawą do krainy natury.

Będą nam potrzebne:

  • Odpowiedniej wielkości słoik
  • Ziemia uniwersalna
  • Węgiel aktywny
  • Keramzyt ogrodniczy (funkcja drenująca)
  • Mech ze sklepu florystycznego
  • Elementy ozdobne
  • Rośliny o tych samych lub zbliżonych potrzebach uprawnych i pielęgnacyjnych

Na dno naszego słoika wsypujemy keramzyt tak, by zasłonił całą powierzchnię dna. Robimy to w celu drenażu, by warstwa ta odprowadzała nadmiar wilgoci. Następną warstwą, jaką musimy zasypać keramzyt jest aktywny węgiel, którego zadaniem z kolei jest ochrona naszych roślin przed grzybami i bakteriami. Na węgiel aktywny musimy nasypać warstwę ziemi uniwersalnej. Grubość warstwy ziemi musi być odpowiednia, byśmy mogli swobodnie posadzić w niej nasze roślinki, które musimy dobrać w odpowiedniej do naszego słoika wielkości. Przed posadzeniem trzeba wykonać w ziemi zagłębienia, w których umieszczamy rośliny, a pozostałe przestrzenie między korzeniami, a ściankami słoika przysypujemy ziemią. Należy zwrócić uwagę na czystość wewnętrznych ścianek słoika. Jeśli są zabrudzone, musimy je niezwłocznie oczyścić papierowym ręcznikiem. Gdy posadzimy już wszystkie roślinki, przedostatnim etapem tworzenia naszego cudnego lasu jest ułożenie mchu według własnych upodobań. Na końcu wedle uznania układamy elementy ozdobne pamiętając jednocześnie, by nie przygniatały one roślin.

O czym należy wiedzieć, tworząc las w słoiku w stylu Greenbells?

Do stworzenia lasu zamkniętego w szkle należy dobrać takie roślinki, które dobre czują się w dużej wilgotności, czyli na przykład widliczki, bluszcz czy paproć. Gotowy las należy podlewać niewielką ilością wody jedynie wówczas, gdy po ręcznym sprawdzeniu podłoża stwierdzimy, że trochę przeschło. Las powinien stać w jasnym miejscu, ale w żadnym razie nie wolno nam go wystawiać bezpośrednio na działanie słońca – szkło działa jak soczewka i uprażymy nasze roślinki. Wilgotność natomiast monitorujmy co pewien czas obserwując skraplającą się na ściankach wodę. Gdy zrobi się jej za dużo, wystarczy otworzyć na chwilę słoik i go przewietrzyć.

 

Powiązane posty
Rośliny, nasiona, cebule

Sadzonki Róż - Sekrety Kwitnących Ogrodów

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Od wieków zdobią ogrody i parki, będąc…
Czytaj więcej
PielęgnacjaRośliny, nasiona, cebule

Agrowłóknina - niezbędny element ochrony twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy detal ma znaczenie dla estetyki i zdrowia ogrodu…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *