Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na usunięcie kreta z ogrodu

jak pozbyć się kreta z ogrodu
jak pozbyć się kreta z ogrodu

Może się nam wydawać, że kret w ogrodzie jest miłym, nieszkodliwym, malutkim i mechatym zwierzątkiem. Ma on jednak supermoce dające mu świetny słuch i możliwość rejestracji najmniejszych nawet drgań podłoża. Kret jest ssakiem, który żyje pod ziemią, nie potrzebuje zatem zmysłu wzroku. Żerując drąży pod ziemią, na głębokości około dwudziestu do pięćdziesięciu centymetrów korytarze służące mu za pułapki na dżdżownice, owady, ślimaki, mniejsze gryzonie, a nawet żaby. Niszczy rośliny podkopując je i pozostawia brzydkie kopce na powierzchni gleby, dlatego w naszym ogrodzie jest gościem niepożądanym. Warto się zatem zastanowić jak się go pozbyć nie łamiąc prawa, albowiem drań jest pod częściową ochroną, dzięki czemu skutecznie uprzykrza życie tym działkowiczom, których teren nawiedza.

Skuteczne sposoby na pozbycie się kreta – prewencja

Z racji tego, że kreta nie można zabić, trzeba znaleźć skuteczne narzędzia do ochrony naszej działki lub ogrodu przed wtargnięciem tego ssaka, a gdy już się mu to uda, musimy znać metody, które pomogą nam go skutecznie odstraszyć.

Głęboki fundament to podstawa

Nic bardziej nie zawiedzie kreta, jak fundament twojego płotu, który sięgnie co najmniej sześćdziesięciu centymetrów w głąb ziemi. Teoretycznie kret nie żeruje na głębszych obszarach ziemi, więc taki sposób ochrony przed tym szkodnikiem jest godzien polecenia.

Poczuj się bezpiecznie w kamiennym kręgu

Alternatywą dla głębokiego fundamentu płotu wokół twojej działki jest tak zwana kamienna opaska, która powinna obejmować cały teren. Taką kamienną opaskę tworzy się wykopując rów na przykład wzdłuż płotu. Rów powinien mieć głębokość powyżej sześćdziesięciu centymetrów, a szerokość do czterdziestu centymetrów. Taki rów wypełniamy kamieniami i gruzem w taki sposób, by nie pozostawić zbyt dużych szczelin, albowiem kret mógłby się przez nie przecisnąć.

Bezpieczeństwo w sieci

Istnieją na rynku ogrodniczym do nabycia specjalne pionowe i poziome siatki przeciw kretom. Oczka w takiej siatce mają około piętnastu milimetrów.

W przypadku siatki pionowej, analogicznie do wszelkich zapór stosowanych w skutecznym pozbyciu się kreta, również i w tym przypadku głębokość, na którą musi być wkopana siatka powinna przekraczać sześćdziesiąt centymetrów. Siatkę poziomą najrozsądniej jest zastosować przy nowo powstających działkach, albowiem rozkłada się ją poziomo na całej powierzchni ogrodu lub działki i zasypuje się około dziesięciocentymetrową warstwą ziemi, co uchroni ją przed mechanicznym uszkodzeniem.

Chemia zmusi do wyprowadzki kreta – jak pozbyć się kreta domowym sposobem?

Narzędzia w postaci środków chemicznych przydadzą się, gdy wróg niestety przedostanie się na nasz teren i żerując pod naszymi roślinami sprawia, że usychają.

Granulat do trawników – nieszkodliwy dla środowiska, biodegradowalny środek w postaci granulek, które rozsypuje się w ogrodzie. Środek ten wydziela zapach, którego nie toleruje wiele zwierząt, w tym krety, a o to nam przecież chodzi. Zapach powinien zmusić niechcianego gościa do wyprowadzki.

Karbid – wsypany do nory i zalany wodą wydziela nieprzyjemny dla kreta zapach dzięki powstającej w tym czasie reakcji chemicznej. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi stosowanych w walce z zasiedziałym kretem.

Gotowe płyny na krety – działają analogicznie do karbidu wydzielając nieprzyjemny zapach po wlaniu do nory. Rozlewając się po wszystkich korytarzach przegania kreta skutecznie.

Świece dymne – godne polecenia są te odstraszające ze względu na fakt, że kreta nie wolno nam zabić. Płonącą świecę dymną wkładamy do norki i czekamy. Dym łącząc się z wilgocią zawartą w glebie zaczyna wydzielać zapach odstraszający kreta.

Metody mechaniczne na pozbycie się kreta, czyli „budujesz pułapki, sam w nie wpadasz”

Rurowa pułapka jest jednym z dwóch narzędzi mechanicznych, które w myśl litery prawa są najodpowiedniejsze do polecenia. Jest to pułapka w postaci rury. Na obu jej końcach umieszczone są specjalne drzwiczki uchylne, które otwierają się jedynie do wewnątrz, tak zwany one way ticket. Gdy kret przejdzie przez te drzwiczki, już pozostanie w tej rurze aż nie zostanie z niej wyciągnięty.

Inną metodą zasłyszaną od działkowiczów jest zmęczenie kreta ciągłym i uporczywym zasypywaniem jego norek. W wielu przypadkach kret po pewnym czasie rezygnuje z żerowania na okupowanym terenie.

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu – podsumowanie

Istnieje wiele innych, naturalnych metod pozbywania się z ogrodu kreta w bardziej lub mniej humanitarny sposób, lecz ważne jest w tym artykule, by wyłuskać spośród wszystkich metod te najskuteczniejsze i humanitarne. Naturalne metody odstraszające takie jak wywoływanie wibracji w glebie, hałas, woda w norkach, są godne polecenia, albowiem nie ranią, ani nie zabijają kreta, a jedynie odstraszają w momencie, gdy zacznie okupować nasz ogród.

 

 

 

 

 

 

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *