Kwiaty doniczkowe

Pielęgnacja storczyków – o czym pamiętać podczas uprawy storczyków? Sprawdzamy!

Pielęgnacja storczyków – o czym pamiętać podczas uprawy storczyków Sprawdzamy!
Pielęgnacja storczyków – o czym pamiętać podczas uprawy storczyków Sprawdzamy!

Storczyk to wdzięczna, wysoka roślina o pięknym kwiatostanie, która przyciąga wzrok w kwiaciarniach i marketach. Storczyk często jest wręczany jako podarunek, co uchodzi za gustowny i niebanalny prezent na urodziny czy imieniny. Jednak uprawa tej rośliny wcale do banalnych zadań nie należy, a potrzeby storczyków dla większości osób nie są oczywiste. Storczyki mają dość specyficzne wymagania uprawowe i jeśli chcemy, by rośliny rosły piękne i zdrowe w naszych domach, powinniśmy dowiedzieć się kilku rzeczy o ich pielęgnacji.

Jak dbać o storczyki?

Piękne orchidee na parapecie to element dekoracji, który cieszy domowników, a nawet wywołuje zazdrość sąsiadów. Kolor storczyka można wybrać tak, by komponował się z wystrojem wnętrza naszego mieszkania. Dodatkowo możemy udekorować roślinę, wybierając dla niej atrakcyjną osłonkę. 

  • Podlewanie storczyków – Kwiaty te lubią być podlewane letnią, odstaną lub przefiltrowaną wodą. Wówczas nie tworzy się nieestetyczny osad na brzegach doniczki. Częstotliwość podlewania może być zależne od gatunku storczyka, jednak generalnie storczyki należy podlać, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Równie ważne jest to, by rośliny nie przelać.
  • Miejsce dla storczyków – Miejsce, w którym stoją storczyki, powinno być jasne, ale nie bezpośrednio wystawione na promienie słoneczne. Zbyt intensywne mogą poparzyć i zniszczyć liście storczyków. 
  • Podłoże dla storczyków – Przede wszystkim nie powinniśmy przesadzać orchidei do zwykłego torfu. Specjalnie podłoże do storczyków jest przepuszczalne i lekkie, często ze ścinek kokosowych i keramzytu. Korzenie storczyków lubią drenaż. Podłoże można przygotować samemu lub sięgnąć po gotową mieszankę. 
  • Nawozy do storczyków – Zapewnią storczykom niezbędne składniki do kwitnienia i wzrostu. To inwestycja w piękne uprawy i bujne kwitnienie.

Przesadzanie storczyków

Stan korzeni powinniśmy sprawdzić przed przesadzeniem rośliny, chociaż przesadzanie od razu po zakupie nie zawsze jest wskazane. Po przyniesieniu storczyka do domu powinniśmy z tym odczekać, żeby nie obciążać rośliny zbyt dużą ilością bodźców. Dobrze jest jednak dokładnie przejrzeć roślinę po zakupie. Jeśli wręczamy komuś storczyka, możemy o tym wszystkim powiedzieć. Powinniśmy sprawdzić, czy nie ma pasożytów oraz, czy korzenie są zdrowe i jasnozielone. System korzeniowy często jest widoczny, bo storczyki są sprzedawane zazwyczaj w przezroczystych pojemnikach. Zdrowe korzenie nie gniją, nie są ani przesuszone, ani zbytnio rozmoczone.

Akcesoria do uprawy storczyków

Kształt naszych storczyków możemy modyfikować i pomagać roślinie uzyskać odpowiednie proporcje oraz atrakcyjny dla nas wygląd. Do tego celu, najlepiej zaopatrzyć się w akcesoria do uprawy storczyków, np. klipsy do mocowania roślin. Dzięki klipsom do storczyków możemy bez ingerencji w strukturę rośliny przymocować ją, np. do tyczki bambusowej lub plastikowej. Storczyk oparty o tyczkę będzie rósł w górę, a kwiaty nie będą opadać. Dzięki akcesoriom do uprawy storczyki będą pięknie pięły się w górę. Dla żarliwych miłośników storczyków, którzy chcą uprawiać te urokliwe rośliny w warunkach ściślej kontrolowanych powinni zaopatrzyć się w orchidarium. Jest to specjalny namiot do uprawy storczyków, w których te wyjątkowe rośliny mają zapewnione kontrolowane warunki.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.hemp.pl/

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *