Posiadanie własnego ogrodu daje dużo radości. Jednak projektując ogród, trzeba zastanowić się, jakie kwiaty posadzimy i jak będziemy walczyć ze szkodnikami, które utrudniają nam uprawę roślin. Jakie pnącza na balkon wybrać i jak walczyć z turkuciem podjadkiem?
Własny ogród potrafi dać dużo satysfakcji, jednak nawet nie posiadając swojego kawałka ziemi, możemy uprawiać kwiaty ogrodowe. Wystarczy, że posiadamy balkon. Pozwoli nam to cieszyć się pachnącymi kolorowymi kwiatami od wiosny do jesieni. Przy wyborze kwiatów warto zwrócić uwagę na pnącza, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też naturalną osłoną przed warunkami atmosferycznymi i wścibskimi sąsiadami.
Ogród na balkonie – jakie pnącza możesz uprawiać?
Niewielka przestrzeń balkonu sprawia, że nie możemy uprawiać na nim dużej ilości dowolnych kwiatów. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się pnącza, które dają dużo zieleni i nie potrzebują dużego pojemnika. Umożliwiają też stworzenie ciekawych aranżacji. Jedno pnącze może zapewnić tyle samo kwiatów, co kilkanaście roślin standardowej wielkości. Dzięki temu możemy stworzyć ogród na balkonie. Jakie pnącze na balkon wybrać?
Warto zdecydować się na klasykę i wybrać różę pnącą, które zawsze dobrze się prezentuje. Pamiętaj tylko, że róża do uprawy na balkonie musi nadawać się do uprawy w donicy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, najlepiej wybrać wąską wysoką donicę, aby można było kopczykować różę na zimę. Donicę warto zamontować do barierki balkonu lub ściany, aby zabezpieczyć ją przed przewróceniem. Trzeba też zapewnić roślinie ochronę przed mrozem, do czego najlepiej nadaje się styropian, filc, juta czy inna substancja termoizolacyjna. Róża pnąca będzie kwitła długo, więc zapewni piękne i bujne kwiaty do późnej jesieni, a ich zapach wypełni całe mieszkanie.
W pojemniku na balkonie dobrze sprawdzi się również hortensja pnąca, która jest odporna na mróz. Ma grube, intensywnie zielone liście, a w czerwcu pojawiają się białe kwiaty w postaci dużych baldachogron. Hortensja nie wymaga podpór, ponieważ czepia się ściany swoimi korzeniami czepnymi. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowisku cienistym lub półcienistym, ale będzie też rosła w słońcu. Trzeba tylko zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Hortensję należy regularnie nawozić, najlepiej specjalnymi nawozami do tej rośliny.
Popularnym pnączem jednorocznym jest też wilec, który szybko rośnie i tworzy zwarte ściany zieleni, a jego kwiaty są fioletowe lub różowe. Wilec kwitnie od lipca do października i jest dość łatwy w uprawie. Trzeba tylko pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu, a także zapewnić mu stanowisko słoneczne i żyzną, przepuszczalną glebę.
Turkuć podjadek – jak sobie z nim poradzić?
Jednym z najbardziej kłopotliwych szkodników, który atakuje rośliny ogrodowe, jest turkuć podjadek. Podgryza on korzenie roślin, powodując ich gnicie i usychanie. Jak go rozpoznać? Jest to charakterystyczny owad, który ma około 7 cm długości. Przypomina świerszcza, jednak ma ciemniejszy pancerz. Żyje głównie w ziemi, a na powierzchnię wychodzi niezbyt często, najczęściej w nocy. Bardzo szybko się rozmnaża – samice owadów składają na przełomie maja i czerwca kilkaset jaj, a w celu zapewnienia larwom odpowiedniej temperatury, podgryzają korzenie roślin. Trujące rośliny wytwarzają ciepło, które zapewnia młodym osobnikom idealne warunki rozwoju. Turkuć podjadek najbardziej lubi gleby próchnicze, spulchnione i wilgotne.
Turkuć podjadek atakuje niemal wszystkie korzenie roślin, zarówno kwiatów, owoców, krzewów, jak i drzew. Trzeba więc chronić przed nim ogród za pomocą specjalistycznych produktów. Najskuteczniejszym sposobem na jego zwalczanie są owadobójcze środki ochrony roślin. Skuteczne są uniwersalne preparaty, takie jak granulat na ślimaki, które znajdziesz w sklepie ze środkami owadobójczymi lub kupisz na Allegro. Można też zakupić specjalny środek do odstraszania turkucia podjadka, który niszczy larwy owada i zatrzymuje proces jego rozmnażania. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych produktów, możesz zastosować w ogrodzie naturalne produkty. W szczególności sprawdzą się tu pułapki, takie jak słoik do połowy wypełniony wodą.