Od dłuższego czasu majsterkowanie w domu nie jest już tylko męską domeną. W intrenecie pojawia się mnóstwo zdjęć czy filmów, pokazujących krok po kroku wykonanie różnych rzeczy lub dekoracji. Ze względu na różne doświadczenie w naprawianiu czy budowaniu nowych rzeczy, nie wiemy jak wyposażyć swój przydomowy warsztat. Poniżej znajdziesz proste pomysły, które pomogą Ci zagospodarować tą przestrzeń.
Wyposażenie przydomowego warsztatu
W zależności co chcielibyśmy robić w naszym przydomowym warsztacie, musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Co powinniśmy wziąć pod uwagę planując nasz warsztat:
Solidny stół warsztatowy
Solidny stół warsztatowy (https://jptech-maszyny.pl/jak-zrobic-stol-warsztatowy) serce naszego warsztatu. To na nim pracujemy nad najprostszymi rzeczami oraz nad tymi bardzo skomplikowanymi. Materiał z którego zbudowany jest stół musi być trwały. Przecież nie chcemy się przejmować rysami czy dziurami zrobionymi przypadkiem podczas wbijania gwoździ czy wiercenia. Najlepsze materiały na blat to drewno klejone, sklejka lub płyta metalowa.
Nie możemy także zapomnieć o dobrej wysokości stołu. Zależy ona od Twojego wzrostu i może się wahać od 90cm do 120cm. Zapewnia to komfort pracy nawet przez dłuższy czas.
Dobry stół powinien posiadać również szuflady czy półki, dzięki którym najpotrzebniejsze narzędzia będziesz miał pod ręką.
Podstawowe narzędzia
Bez nich nic nie zrobimy. Do najważniejszych należy:
- miara i poziomica,
- ołówek,
- młotek,
- śrubokręty i klucze,
- kombinerki,
- taśma malarska, izolacyjna, srebrna naprawcza,
- śrubki i gwoździe,
- latarka,
- kleje do metalu i drewna.
Kiedy już posiadamy podstawowe wyposażenie skrzynki na narzędzia, możemy urozmaicić nasz warsztat o specjalne maszyny warsztatowe (https://jptech-maszyny.pl/) i elektronarzędzia do obróbki drewna czy metalu. Wśród nich najpopularniejsze są:
- frezarki,
- tokarki,
- piły stołowe,
- wyrówniarki,
- walcarki do blachy.
Oświetlenie
Oświetlenie w takim miejscu pracy powinno być inne niż te, które mamy w swoich mieszkaniach. Najlepiej sprawdzi się bardzo jasne światło – potrzebne do precyzyjnej pracy. Warto także pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem stołu warsztatowego.
Organizacja pracy
Dobra organizacja każdej pracy to połowa sukcesu. Przy dużej ilości sprzętu warto zachować porządek, aby nie szukać go godzinami. Zagospodaruj swoją przestrzeń w półki, regały, pojemniki, wieszaki na ścianach oraz haki pod sufitem. Dzięki nim możesz sprawnie posegregować maszyny i materiały, zachowując schludny wygląd pomieszczenia. Jeśli lubisz mieć wszystko w zasięgu ręki, pomyśl nad montażem panelu magnetycznego, do którego możesz przyczepić wszelkie metalowe sprzęty.
Wentylacja
Podczas pracy w warsztacie przy piłowaniu, wierceniu i klejeniu pojawiają się pyły oraz zapachy chemikaliów, które nie są bezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto pomyśleć nad wentylacją – jest to w szczególności wskazane jeśli nie posiadasz okna w tym pomieszczeniu.
Zabezpieczenie
W naszym warsztacie mogą znajdować się sprzęty różnej wartości. Ze względu na swoje bezpieczeństwo lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia przez alarmy czy mechaniczne blokady.
Pierwsza pomoc
Dużo osób o tym nie myśli planując wyposażenie swojego warsztatu. Jednak warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zakupić kompletną apteczkę pierwszej pomocy, której możemy użyć w każdej chwili.