Zamówiłeś mapę do celów projektowych u geodety. Po kilku tygodniach szczęśliwy zaniosłeś ja do architekta i okazało się, że tej mapy nie można wykorzystać, ponieważ została źle wykonana? Takie sytuacje nie zdarzają się często. Sprawdź jednak, jak się przed nimi ustrzec – czy wiesz np. jaki zakres powinna mieć mapa geodezyjna do celów projektowych albo ile zapłacisz za jej wykonanie?
Zakres mapy do celów projektowych
Jaki powinien być zakres mapy do celów projektowych, określa dokładnie ustawa, ale wie również uprawniony i rzetelny geodeta. Według zapisów prawnych mapa geodezyjna do celów projektowych obejmuje swoim zasięgiem cały obszar, na którym ma powstać konkretny projekt budowlany oraz również sąsiadujący pas nie węższy niż 30 metrów. Skąd zatem wiadomo, jaki ma być konkretnie zakres mapy do celów projektowych? Taki zakres musi być wyraźnie zaznaczony przez geodetę i wyodrębniony od reszty mapy.
UWAGA! W przypadku budowy domu jednorodzinnego oznaczenia na mapie do celów projektowych powinny obejmować również wszystkie niezbędne przyłącza a więc do sieci:
- kanalizacyjnej,
- gazowej
- wodociągowej,
- jak i ciepłowniczej,
Jaką skalą powinna się odznaczać mapa do celów projektowych?
Oznaczenia, jakie znajdują się na takie mapie, dotyczą między innymi właściwego skalowania terenu. Skala na mapie może być jak najbardziej różna, ponieważ przede wszystkim zależna jest od wielkości obiektu budowlanego, pod który opracowana jest mapa.
Jakie mogą być skale mapy geodezyjnej?
Minimalna skala dla mapy geodezyjnej to 1:500 – taka skala jest idealna np. dla domów jednorodzinnych.
W przypadku obiektów przemysłowych mapa geodezyjna do celów projektowych jest najczęściej przygotowana w skali minimum 1:1000.
W obiegu są też mapy do celów projektowych, opracowane w skali 1:2000, te stosuje się do większych obiektów liniowych, np. dla drogi ze zjazdami, kanałów czy linii kolejowych.
O wielkości skali mapy informuje również właściwy urząd, wydający zezwolenie na budowę. Firma Geo – Osnowa od wielu lat tworzy mapy do celów projektowych, dlatego możesz być pewien, że zarówno zakres mapy do celów projektowych, jak i skala mapy zostaną poprawnie zastosowane i wprowadzone.
Koszt mapy do celów projektowych
Mapa do celów projektowych powstaje zawsze na indywidualne zamówienie i musi być oparta na aktualnych pomiarach i informacjach, zaczerpniętych z urzędu geodezji i kartografii. To również determinuje koszt mapy do celów projektowych, ponieważ geodeta musi pojechać na miejsce przyszłej budowy i :
- sprawdzić obecny stan terenu,
- porównać go ze stanem mapy zasadniczej czy innej mapy, znajdującej się we właściwym urzędzie,
- dokonać wszelkich pomiarów,
- uwzględnić również obszar chroniony (jeśli jest to wymagane w danym projekcie),
- dokonać zmian i wprowadzić niezbędne oznaczenia na mapie zasadniczej, tworząc nową mapę do celów projektowych.
Uwzględniając te wszystkie działania oraz dojazdy i organizację formalności urzędowych koszt mapy do celów projektowych może wynieść między 500 a 1000 złotych. Są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami w tym zakresie? Zapraszamy do konsultacji z firmą Geo – Osnowa. Znając zakres działań i teren dla którego potrzebna jest taka mapa, możemy oszacować dokładną cenę mapy.