Nadeszła jesień, a wraz z nią porządki w ogrodzie. Trzeba się dobrze przygotować do sezonu zimowego, aby na wiosnę cała przydomowa przestrzeń prezentowała się naprawdę pięknie. Należy zatem zadbać o rośliny oraz o elementy wyposażenia ogrodowego, w tym zwłaszcza meble ogrodowe.
Jak to zrobić dobrze i skutecznie? Kilka sprawdzonych wskazówek zamieszczamy poniżej.
Meble do ogrodu – trwałe, ale wymagające pielęgnacji
Choć meble do ogrodu są zazwyczaj zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż wyposażenie przeznaczone do wnętrz, to również one potrzebują odpowiedniego traktowania, aby jak najdłużej utrzymały najwyższą jakość i funkcjonalność.
Niektóre konstrukcje wykorzystywane w przydomowych przestrzeniach rekreacyjnych są całkiem odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Inne wymagają nieco wsparcia. W każdym przypadku trzeba jednak przeprowadzić kilka prac przygotowawczych, żeby meble mogły bez trudu przezimować do wiosny.
Czyszczenie mebli ogrodowych – szybko, łatwo i skutecznie
Bez względu na to, czy w ogrodzie znajdują się meble drewniane, metalowe czy z tworzyw sztucznych, których spory wybór oferuje choćby sklep Bazkar, podczas jesiennych porządków w ogrodzie trzeba najpierw dokładnie oczyścić meble.
Zdejmuje się z nich poduszki, sprawdza całą konstrukcję. W następnej kolejności usuwa się większe zabrudzenia, liście i błoto, a później myje meble wodą z odrobiną detergentu. Warto przeprowadzać ten zabieg miękką szmatką, która nie doprowadzi do przypadkowego zarysowania powierzchni mebli.
Szczególną ostrożność trzeba zachować przy meblach drewnianych. Nie wolno dopuścić do zbytniego nasiąknięcia materiału wodą. Mogłoby to bowiem spowodować odkształcenia i pęknięcia.
Meble ogrodowe pozostawia się do całkowitego wyschnięcia.
Impregnacja i zabezpieczenie mebli na zimę
W przypadku mebli drewnianych lub metalowych niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów konserwacyjnych. Warto delikatnie zeszlifować wszelkie nierówności i ewentualne ubytki, a następnie nałożyć impregnat, zalecany przez producenta wyposażenia do ogrodu.
Drewno powleka się lakierami lub olejami. Metale natomiast wymagają impregnatu chroniącego przed korozją. Preparaty nakłada się pędzelkiem w kilku warstwach. Po całkowitym wyschnięciu meble są gotowe do zimowania.
Składowanie mebli ogrodowych w okresie zimowym
Meble drewniane, rattanowe i metalowe bezwzględnie wymagają przechowywania w suchym pomieszczeniu, o stałej temperaturze i dobrej cyrkulacji powietrza. Można je przykryć pokrowcami lub folią. W przypadku drewna i rattanu trzeba jednak pamiętać, żeby zostawić dostęp do powietrza. W innym razie dojdzie do rozwoju pleśni na powierzchni mebli, a w efekcie do ich całkowitego zniszczenia.
Meble z tworzyw sztucznych nadają się do przechowywania w ogrodzie. Warto jedynie przykryć je brezentem lub specjalnymi pokrowcami, które chronią przed niepotrzebnym zabrudzeniem świeżo umytych elementów wyposażenia.
Poduszki, parasole i inne tekstylia warto schować w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym, gdzie spokojnie doczekają do wiosny. Warto je oczywiście wcześniej wyprać lub dokładnie umyć, żeby na wiosnę ograniczyć do minimum ilość obowiązków.
Porządki w ogrodzie – zabezpieczenie mebli na zimę
Meble ogrodowe stanowią obecnie podstawę dla niemal każdego ogrodu. Są wygodne, praktyczne i niezmiernie trwałe.
Trzeba tylko nieco wysiłku podczas jesiennych porządków. Warto zadbać o nie jak najlepiej już teraz, żeby na wiosnę móc się cieszyć ponownie przyjemnym odpoczynkiem na świeżym powietrzu.