Architektura ogrodowa

Lustra drogowe – dlaczego są tak ważne?

Lustra drogowe
Lustra drogowe

Na drogach przeznaczonych do jazdy samochodem można spotkać tak zwane lustra drogowe. Są one niezwykle ważne oraz pomocne – ich montaż pozwala bowiem zadbać o większe bezpieczeństwo na drogach.

Gdzie i w jakim celu montuje się lustra drogowe?

Lustra drogowe to lusterka, które są umocowane na słupku, na odpowiedniej wysokości, tak aby kierowcy z łatwością mogli na nie spojrzeć. Lustra uliczne montuje się przede wszystkim na:

  • skrzyżowaniach;
  • wyjazdach z posesji;
  • przystankach komunikacji;
  • lub na wewnętrznych drogach zakładów produkcyjnych.

Takie lustra mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Służą temu samemu co lusterka samochodowe, z tym że lustra uliczne umocowane przy drodze są większe niż lusterka samochodowe i są umiejscowione na odpowiedniej wysokości. To dzięki nim osoba prowadząca pojazd z łatwością może spojrzeć, czy za nim, obok niego lub z lewej/prawej strony, nie jedzie żaden samochód. To zaś ułatwia zrobienie manewru. Takie lusterka drogowe montuje się przede wszystkim w miejscach o ograniczonej widoczności. Jak wiadomo, na drogach bardzo ważne jest, aby z łatwością można było dostrzec każdą pobliską ulicę czy miejsce. Lustra drogowe pomagają więc kierowcom mieć pod kontrolą wszystko, co dzieje się na drodze.

Rodzaje luster drogowych

Lustra uliczne dzielą się na dwa rodzaje. Wyróżniamy lustra drogowe okrągłe oraz lustra drogowe prostokątne. Lustra drogowe okrągłe zazwyczaj mogą mieć średnicę od 50 cm do ok. 90 cm. Lustra uliczne okrągłe charakteryzują się tym, że skupiają widoczność mniej więcej w jednym określonym punkcie. Lustra drogowe prostokątne natomiast pozwalają zobaczyć więcej w poziomie. Takie lustra zazwyczaj są w wymiarach: 60×40 cm, 80×60 cm, 100×80 cm

Wybór lustra drogowego zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, należy zastanowić się, gdzie chcemy je umieścić i czemu ono ma służyć. Warto również wybrać lustra drogowe, które na obramówce posiadają odblaskowe paski. Dzięki temu pozwalają zachować bezpieczeństwo przy ograniczonej widoczności lub podczas nocy.

Montaż i wygląd luster drogowych

Lustra drogowe przede wszystkim powinny być bardzo wytrzymałe. Jak wiadomo, umieszcza się je na powietrzu, a więc są narażone na różne warunki atmosferyczne. Takie lustra uliczne muszą być wykonane z odpornego materiału.

Lustra uliczne składają się z tarczy lustra (obudowy), lica lustra (lustrzanki) oraz uchwytu mocującego. Najważniejsza jest oczywiście lustrzanka. To w niej zobaczymy odbicie tego, co dzieje się w danym miejscu. Warto wiedzieć również, że lustrzanka, czyli lico lustra, jest nieco zaokrąglone. Dzięki temu lepiej uchwycimy naszym okiem wszystko, co odbija się w tym lustrze.

Lustra uliczne powinno montować się minimum 2 m od powierzchni chodnika lub pobocza. Dzięki temu, kierowcom będzie wygodnie w nie spojrzeć.

Bardzo ważny jest także uchwyt mocujący. To na nim lustro uliczne musi się trzymać. Powinno być jak najlepiej skonstruowane, aby nie doszło do jego uszkodzenia czy upadku.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *