Naturalne materiały wykorzystywane do wykończenia i aranżacji naszych domów to coś więcej niż gwarancja wyjątkowego klimatu i zachwycającego efektu końcowego. W odróżnieniu od materiałów syntetycznych mają pozytywny wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i zdrowie. Są też niezwykle uniwersalne; pasują do wnętrz o różnej kolorystyce i stylistyce. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach; w pokojach, kuchni, łazience. Szkło, kamień, ceramika, bawełna, a zwłaszcza drewno towarzyszą nam od tysiącleci i nic nie wskazuje na to, że wyjdą z użycia.
Drewno to szlachetny materiał, wykorzystywany do produkcji mebli, podłóg, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, schodów, ram okiennych, boazerii i nieskończenie wielu innych elementów wyposażenia domu. Świetnie wpisuje się w każdą aranżację, gdyż równie dobrze prezentuje się w wersji lakierowanej, olejowanej czy pomalowanej farbą. Jednak aby docenić walory drewna i prawidłowo wybrać odpowiedni gatunek warto poznać jego zalety i ograniczenia oraz co niezmiernie ważne prawidłowo zabezpieczyć i pielęgnować. Odpowiednio konserwowane drewniane elementy wyposażenia domu będą nam służyć przez lata, szlachetnie się starzejąc.
W Polsce mamy do dyspozycji wiele rodzimych gatunków drewna znakomicie nadających się do budowy i wykończenia wnętrz domów. Wykorzystywane od setek lat dorównują właściwościom drewna egzotycznego i są przy tym zdecydowanie tańsze. Podłogi, ściany, blaty i elementy dekoracyjne wykonane z drewna charakteryzują się oryginalną, niepowtarzalną strukturą, pozwalają obcować z otaczającą nas przyrodą. Jednocześnie pozwalają na łatwe kształtowanie ich formy czy zmianę kolorystyki.
Warto podkreślić, że drewno jest materiałem ulegającym biodegradacji. Odpowiedzialny proces jego pozyskania, przetwarzania i utylizacji nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne człowieka.
W naszym obszarze geograficznym najczęściej wykorzystywane są: sosna, jodła, świerk, dąb, buk, grab. Różnią się znacznie właściwościami, przede wszystkim trwałością i odpornością mechaniczną.
Zalety drewna:
- Drewno to ekologiczny, szlachetny materiał, który nie powoduje alergii, można go stosować w domach zamieszkałych przez osoby skłonne do uczuleń i małe dzieci.
- Drewno doskonale izoluje i tłumi dźwięki. Jest ciepłe w dotyku. Podłoga wykonana z drewna i drewniane boazerie na ścianie spełniają rolę dodatkowej izolacji termicznej.
- Drewniane elementy wykończenia domu przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez długie lata.
- Drewno w domu dodaje mu charakteru i unikalności. Eksponując je warto pokazać jego naturalne piękno i niepowtarzalność.
- Drewniane akcenty optycznie ocieplają wnętrze.
- Drewno jest uniwersalne – pasuje do wnętrz o różnym charakterze, stylu i kolorystyce.
- Właściwie zabezpieczone sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Może być wykorzystane zarówno jako materiał konstrukcyjny jak i wykończeniowy.
Ograniczenia drewna:
- Niezabezpieczone drewno źle reaguje na nagłe zmiany temperatury i wilgoć. Zazwyczaj unika się wykorzystania drewna w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jednak także w łazience możemy mieć drewnianą podłogę, meble czy blaty pod warunkiem dobrego zabezpieczenia.
- Przedmioty wykonane z drewna należy konserwować odpowiednimi preparatami. W przeciwnym wypadku drewno może zmieniać kolor lub się odbarwiać.
- Do czyszczenia drewna powinno się używać miękkich ściereczek, aby nie zarysować powierzchni.
- Preparaty, którymi pokrywa się drewno, np. lakiery do podłóg i boazerii nie powinny emitować szkodliwych substancji.
- Wybierając gatunek drewna należy zwrócić uwagę na jego klasę twardości. Drewno miękkie jak np. świerk, sosna, brzoza będzie mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż dąb, buk, jesion czy grab.
W asortymencie Leroy Merlin znajduje się wiele produktów wykonanych z różnych gatunków drewna, w tym: podłogi, drzwi, boazerie, blaty, parapety, półki, artykuły dekoracyjne i wykończeniowe oraz pełen asortyment artykułów służących do zagospodarowania ogrodu.
Więcej informacji na www.leroymerlin.pl