Architektura ogrodowa

Kwietniki z palet – czy to praktyczne rozwiązanie?

Kwietnik z europalety

Ilość posiadanych roślin doniczkowych jest często ograniczana przez dostępność miejsca. Dotyczy to szczególnie powierzchni balkonowych i tarasów, gdzie przestrzeń funkcjonalna to zaledwie kilka metrów. Rozwiązaniem są wówczas kwietniki wykonane z palet, które mogą przejąć funkcję podporową dla doniczek. W jaki sposób je wykonać? Czy jest to praktyczne rozwiązanie?

Jak wykonać stojaki na kwiaty z palet?

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować palety, aby skonstruowany na ich bazie kwietnik prezentował się efektownie. Przy użyciu papieru ściernego należy oczyścić drewnianą powierzchnie, a odpowiednim impregnatem zabezpieczyć drewno przed działaniem słońca i deszczu. Można do tego celu użyć również bardziej oryginalnego koloru farby, która uczyni z palety ciekawą ozdobę.

Samo przygotowanie palety do zrobienia kwietnika nie stanowi większego problemu, jednak warto zwrócić uwagę na jej rozmiary. W większości przypadków europalety mają uniwersalną wielkość, która nie zawsze może komponować się odpowiednio z rozmieszczeniem poszczególnych akcesoriów i gadżetów na tarasie lub balkonie. Oczywiście istnieje możliwość jej odpowiedniego przycięcia, jednak takie rozwiązanie to dodatkowe kilka godzin pracy, której warto uniknąć.

Paleta może stać się kwietnikiem różnego typu – w zależności do sposobu jej ulokowania. W przypadku umieszczenia górnej części drewnianej konstrukcji w kierunku ściany lub balustrady przestrzeń wewnętrzna odkryje miejsce, w którym będzie można umieścić doniczki. Wówczas wystarczy skonstruować niewielkie półki, pełniące funkcję oparcia dla spodów doniczek.

Alternatywą są kwietniki wiszące – paleta ułożona górną częścią do frontu będzie płaską powierzchnią ze szczeblami, na której można zawiesić donice. Kwietniki z palet na ścianie można przytwierdzić do jej powierzchni przy użyciu wkrętów, jednak warto pamiętać o wybraniu najmniej inwazyjnej opcji. Celem jest bowiem uniknięcie głębokich uszkodzeń w strukturze elewacji balkonu lub domu.

Czy kwietniki z palet do ogrodu są praktyczne?

Dyskusyjna jest natomiast kwestia praktyczności takiego rozwiązania. Europalety są tanim materiałem, który można w łatwy sposób dowolnie modyfikować. Kruchość poszczególnych szczebli uniemożliwia jednak umieszczenie na niej cięższych donic, które niosą ze sobą ryzyko upadku. Z tego powodu pomysł ten lepiej sprawdza się w przypadku stosunkowo niewielkich kwiatków, które nie będą stanowiły zbyt dużego obciążenia dla konstrukcji.

Znacznie lepszą opcją jest montaż skonstruowanych w ten sposób kwietników w ogrodzie lub na tarasie. Balkony mają z reguły niewielką powierzchnię, a sama europaleta będzie w znaczący sposób wpływała na ilość zajmowanego miejsca. Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety, do których zalicza się estetyka wyglądu i niewielki koszt materiałów. Warto jednak zastanowić się wcześniej nad miejscem, w którym ma się znaleźć paleta. Kwietnik tego typu nie będzie komponował się ze wszystkimi przestrzeniami, a w przypadku wąskich balkonów może utrudniać korzystanie z samego miejsca.

Kwietniki z palet czy gotowe produkty ze sklepu – co lepsze?

Kwietniki paletowe mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak ich forma i wielkość pasuje wyłącznie do wybranych przestrzeni. Z tego powodu warto rozważyć zakup gotowego rozwiązania, dzięki któremu możliwe będzie ograniczenie ilości zajmowanego do minimum. Sklepy branżowe oferuje efektowne drewniane i metalowe kwietniki, które można powiesić na ścianie lub przytwierdzić do wybranej powierzchni domu. W przeciwieństwie do kwietników z palet nie nawiązują tak intensywnie do stylu rustykalnego, jednak wybrane produkty również mogą poprawić wygląd całej przestrzeni.

Niezależnie od wybranej opcji warto znaleźć dla roślin doniczkowych miejsce, w którym będą mogły się rozwijać. Ich zieleń zawsze będzie pozytywnie wpływała na estetykę domu lub ogrodu. Ilość i poziom zadbania posiadanych roślin świadczy o gospodarzu danego miejsca, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby stanowiące dla nich podpór kwietniki również były ciekawym elementem kompozycji!

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Ogród zimowy. Czy zaplecze jest ważniejsze od głównej oranżerii?

To, co obecnie nazywamy ogrodami zimowymi, kiedyś zwano oranżeriami lub pomarańczarniami. Budowle…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Odporna na warunki atmosferyczne lustrzana powierzchnia z pleksi — idealna do ogrodu

Pięknie przystrzyżony ogród, pełen zielonych zakątków aż prosi się o pasujące do niego…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Jakie krzesła wybrać do ogrodu?

Krzesła ogrodowe to niezwykle ważny element ogrodowych aranżacji. Stanowią podstawowe…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *