Architektura ogrodowa

Kwietniki z palet – czy to praktyczne rozwiązanie?

Kwietnik z europalety

Ilość posiadanych roślin doniczkowych jest często ograniczana przez dostępność miejsca. Dotyczy to szczególnie powierzchni balkonowych i tarasów, gdzie przestrzeń funkcjonalna to zaledwie kilka metrów. Rozwiązaniem są wówczas kwietniki wykonane z palet, które mogą przejąć funkcję podporową dla doniczek. W jaki sposób je wykonać? Czy jest to praktyczne rozwiązanie?

Jak wykonać stojaki na kwiaty z palet?

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować palety, aby skonstruowany na ich bazie kwietnik prezentował się efektownie. Przy użyciu papieru ściernego należy oczyścić drewnianą powierzchnie, a odpowiednim impregnatem zabezpieczyć drewno przed działaniem słońca i deszczu. Można do tego celu użyć również bardziej oryginalnego koloru farby, która uczyni z palety ciekawą ozdobę.

Samo przygotowanie palety do zrobienia kwietnika nie stanowi większego problemu, jednak warto zwrócić uwagę na jej rozmiary. W większości przypadków europalety mają uniwersalną wielkość, która nie zawsze może komponować się odpowiednio z rozmieszczeniem poszczególnych akcesoriów i gadżetów na tarasie lub balkonie. Oczywiście istnieje możliwość jej odpowiedniego przycięcia, jednak takie rozwiązanie to dodatkowe kilka godzin pracy, której warto uniknąć.

Paleta może stać się kwietnikiem różnego typu – w zależności do sposobu jej ulokowania. W przypadku umieszczenia górnej części drewnianej konstrukcji w kierunku ściany lub balustrady przestrzeń wewnętrzna odkryje miejsce, w którym będzie można umieścić doniczki. Wówczas wystarczy skonstruować niewielkie półki, pełniące funkcję oparcia dla spodów doniczek.

Alternatywą są kwietniki wiszące – paleta ułożona górną częścią do frontu będzie płaską powierzchnią ze szczeblami, na której można zawiesić donice. Kwietniki z palet na ścianie można przytwierdzić do jej powierzchni przy użyciu wkrętów, jednak warto pamiętać o wybraniu najmniej inwazyjnej opcji. Celem jest bowiem uniknięcie głębokich uszkodzeń w strukturze elewacji balkonu lub domu.

Czy kwietniki z palet do ogrodu są praktyczne?

Dyskusyjna jest natomiast kwestia praktyczności takiego rozwiązania. Europalety są tanim materiałem, który można w łatwy sposób dowolnie modyfikować. Kruchość poszczególnych szczebli uniemożliwia jednak umieszczenie na niej cięższych donic, które niosą ze sobą ryzyko upadku. Z tego powodu pomysł ten lepiej sprawdza się w przypadku stosunkowo niewielkich kwiatków, które nie będą stanowiły zbyt dużego obciążenia dla konstrukcji.

Znacznie lepszą opcją jest montaż skonstruowanych w ten sposób kwietników w ogrodzie lub na tarasie. Balkony mają z reguły niewielką powierzchnię, a sama europaleta będzie w znaczący sposób wpływała na ilość zajmowanego miejsca. Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety, do których zalicza się estetyka wyglądu i niewielki koszt materiałów. Warto jednak zastanowić się wcześniej nad miejscem, w którym ma się znaleźć paleta. Kwietnik tego typu nie będzie komponował się ze wszystkimi przestrzeniami, a w przypadku wąskich balkonów może utrudniać korzystanie z samego miejsca.

Kwietniki z palet czy gotowe produkty ze sklepu – co lepsze?

Kwietniki paletowe mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak ich forma i wielkość pasuje wyłącznie do wybranych przestrzeni. Z tego powodu warto rozważyć zakup gotowego rozwiązania, dzięki któremu możliwe będzie ograniczenie ilości zajmowanego do minimum. Sklepy branżowe oferuje efektowne drewniane i metalowe kwietniki, które można powiesić na ścianie lub przytwierdzić do wybranej powierzchni domu. W przeciwieństwie do kwietników z palet nie nawiązują tak intensywnie do stylu rustykalnego, jednak wybrane produkty również mogą poprawić wygląd całej przestrzeni.

Niezależnie od wybranej opcji warto znaleźć dla roślin doniczkowych miejsce, w którym będą mogły się rozwijać. Ich zieleń zawsze będzie pozytywnie wpływała na estetykę domu lub ogrodu. Ilość i poziom zadbania posiadanych roślin świadczy o gospodarzu danego miejsca, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby stanowiące dla nich podpór kwietniki również były ciekawym elementem kompozycji!

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *