Lifestyle

Cena gazu do ogrzewania domu – co warto wiedzieć?

Cena gazu do ogrzewania domu

Coraz więcej osób decyduje się na instalację ogrzewania gazowego. Niewątpliwie takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż zapewnia wysoką wartość energetyczną, ale też jest ekologiczne. Jednocześnie na temat ogrzewania narosło wiele mitów, choćby dotyczących cen. Dziś podpowiemy Wam, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu.

Ogrzewanie gazowe domu – co warto wiedzieć?

Cena ogrzewania gazowego wcale nie musi być bardzo wysoka. Wbrew powszechnym przekonaniom decydując się na ogrzewanie domu gazem nie trzeba liczyć się z bardzo wysokimi kosztami, co wynika w dużej mierze z faktu, że w przeciwieństwie do cen węgla czy ceny prądu, cena gazu propan utrzymuje się na stabilnym poziomie. Obecnie za litr propanu trzeba zapłacić średnio około 2 zł. Niewątpliwie decydując się na ogrzewanie gazem, trzeba zdawać sobie sprawę, jak duże znaczenie ma odpowiednie ocieplenie domu, a także szczelna stolarka okienna oraz drzwiowa. Rzeczywiście przez okna i drzwi może uciekać od 20 do 30% ciepła. Pomyślcie teraz, że o tyle właśnie rosną Wasze rachunki za ogrzewanie. Natomiast gdy decydujecie się na termomodernizację koszty ogrzewania będą naprawdę niskie. Ogrzewanie gazowe ma szereg zalet, wśród których możemy jeszcze wymienić fakt, że jest to ogrzewanie czyste. Nie trzeba też posiadać piwniczki do przechowywania opału. Do tego wszystkiego jest zgodne z normami europejskimi i akceptowane przez Unię Europejską. Dobry dostawca gazu płynnego może zaoferować Wam naprawdę korzystne ceny, stąd przed podjęciem decyzji, należy porównać różne oferty, by znaleźć tę najlepszą.

Ceny gazu płynnego

Cena gazu LPG do ogrzewania domu rzeczywiście oscyluje na stałym poziomie. Choć pewne wahania występują i są uzależnione od kursu walut, ale też cen hurtowych czy sytuacji politycznej, to odpowiedni dostawca gazu propan zawsze zadba o swoich klientów i zaoferuje im naprawdę dobre warunki. Zamów gaz online, by przekonać się jak wiele możesz zaoszczędzić, tym bardziej że stali klienci mogą dodatkowo zyskać zniżki. Żeby nie być gołosłownym przygotowaliśmy porównanie kosztów ogrzewania. Wyobraźcie sobie, że do ogrzania domu o powierzchni ok. 150 m2 potrzeba 4 ton ekogroszku. Aktualnie tona ekogroszku kosztuje 1400 zł. Roczny koszt ogrzewania oscyluje więc na poziomie 5600 zł. Dla porównania do ogrzania domu potrzeba 1900 l oleju opałowego. Biorąc pod uwagę, że cena obecnie wynosi 3,2 zł, to roczne ogrzewanie domu kosztuje teraz 6080 zł. Za gaz ziemny trzeba aktualnie zapłacić 2,1 zł. Ilość paliwa potrzebna do ogrzania domu gazem ziemnym wynosi 1900 m3, co daje koszt roczny 3990 zł. Cena propanu do ogrzewania wynosi 1,9 zł. Do ogrzania domu potrzebujecie ok. 2500 l, co daje łączny koszt 4750 zł rocznie. Jak więc widzicie, różnice są naprawdę duże i decydując się na gaz płynny możecie nie tylko zrobić wiele dobrego dla środowiska, ale też sporo zaoszczędzić, jeżeli w Waszej miejscowości nie ma dostępu do gazu ziemnego.

Czy ogrzewanie domu gazem płynnym wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Znalezienie dostawcy gazu do domu nie jest trudne, pod warunkiem, że porównacie oferty. Sprawdźcie też opinie. Wiele osób zastanawia się też, czy taki rodzaj ogrzewania jest bezpieczny. Odpowiedź może być tylko jedna i brzmi – tak. Oczywiście gaz przechowywany jest w specjalnej instalacji zbiornikowej, która spełnia najbardziej restrykcyjne normy i jest cyklicznie kontrolowana przez Urząd Dozoru Technicznego. Jednocześnie zbiornik jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne, a także niską i wysoką temperaturę. Wbrew pozorom nie trzeba też posiadać dużej działki. Wystarczy tylko utrzymać odpowiednie odległości od zabudowań, studzienek i innych obiektów wskazanych w przepisach. Pewnie zastanawiacie się, czy gdy zdecydujecie się na takie ogrzewanie czeka Was wiele formalności? Otóż wyobraźcie sobie, że instalacja zbiornika na gaz płynny nie wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie do Starostwa. Trzeba jednak pamiętać, że przegląd techniczny instalacji zbiornikowej powinien być wykonywany co roku. Natomiast rewizję zewnętrzną, a także próbę ciśnieniową zbiornika wykonuje się co 10 lat.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane posty
Lifestyle

Taras w stylu urban jungle – 4 inspiracje

Taras to niekiedy niedoceniana, a istotna przestrzeń, szczególnie w okresie letnim, kiedy może…
Czytaj więcej
Lifestyle

Pomysły na oszczędności na wyposażenie nowego domu

Przeprowadzka to często początek nowego rozdziału w życiu. Niestety praktycznie zawsze wiąże…
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak zrobić majonez domowy? Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak zrobić majonez w domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą uniknąć…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *