Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie narzędzia ogrodowe do cięcia żywopłotów i drzew wybrać?

narzędzia ogrodowe do cięcia żywopłotów i drzew

Żywopłoty i drzewa to niezaprzeczalne ozdoby ogrodu. Są jednak nie tylko elementami dekoracyjnymi, ale pełnią również szereg innych funkcji. Przede wszystkim tłumią uliczny hałas i stanowią zieloną osłonę posesji, która zapewnia spokój oraz prywatność mieszkańcom. W jakie narzędzia należy się zaopatrzyć, aby prawidłowo zadbać o kondycję i wzrost tych roślin? Oto przydatne wskazówki.

Ekologiczna bariera utkana z krzewów

Ogrodzenie działki wysokim żywopłotem to dobry sposób na odcięcie się od wzroku sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Roślinna bariera pozwala na ograniczenie dopływu hałasu dobiegającego z ulicy, a w upalne dni zapewnia przyjemne schronienie. Żywopłot świetnie nadaje się do ukrycia np. wnęki z koszem na śmieci, ma również wyjątkowe właściwości – oczyszcza powietrze z pyłu. W gęstych krzewach często zasiedlają się różne gatunki ptaków, więc miłośnicy przyrody nie będą narzekać na nudę, mogąc podglądać codzienne życie tych skrzydlatych osobników.

Tak jak pozostałe rośliny w ogrodzie, również żywopłot wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Aby był bujny i gęsty należy go regularnie przycinać. Dzięki temu zabiegowi krzewy będą wyglądały zdrowo i zyskają estetyczny kształt. Do podcinania „zielonej ściany” przydadzą się narzędzia ogrodowe, które każdy właściciel działki lub ogrodu powinien mieć na wyposażeniu.

iStock-471703978.jpg

Narzędzie przydatne do pielęgnacji żywopłotu

Obecnie ogrodnicy mają do wyboru szeroką gamę produktów służących do przycinania żywopłotów. Najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze są modele ręczne, czyli np. nożyce, sekatory i piły. Te narzędzia wyróżniają się również atrakcyjną ceną. Niestety, praca przy ich użyciu jest czasochłonna.

Działkowcy, którym zależy na szybkim i wygodnym podcinaniu krzewów, powinni zainwestować w maszyny elektryczne lub spalinowe. Powyższe modele charakteryzują się dużą trwałością i mocą oraz precyzyjnym działaniem, dzięki czemu poradzą sobie nawet z bardzo gęstą roślinnością.

Narzędzia spalinowe nie wymagają podłączenia do prądu, można ich zatem używać w każdym miejscu. Są wydajniejsze i mocniejsze od urządzeń elektrycznych, ale pracują głośniej i emitują spaliny. Obydwa modele, tak spalinowe, jak i elektryczne,  sprawdzą się szczególnie na dużych działkach, pokrytych bujną roślinnością o grubych pędach.

Naturalna ozdoba otoczenia

Drzewa to piękna ozdoba otoczenia, dlatego część działkowców decyduje się na ich posadzenie w swoim ogrodzie. Te rośliny są nie tylko estetyczną dekoracją posesji, ale również poprawiają mikroklimat, zatrzymują hałas i zanieczyszczenia oraz stwarzają idealne warunki do lęgu ptaków.

Na niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się okazy osiągające od 6 do 8 m wysokości. W tej grupie można wymienić np. jabłoń, oliwnik wąskolistny, magnolię czy świerk. Z kolei rozłożyste i wysokie drzewa najlepiej sadzić na dużych powierzchniach. Dobrym wyborem będzie zatem buk pospolity, daglezja lub sosna zwyczajna. Należy jednak mieć na uwadze, że korzenie tych drzew mogą z czasem naruszyć fundamenty domu.

iStock-493238552.jpg

Narzędzia do pielęgnacji drzew

Przycinanie gałęzi drzew to jedna z podstawowych prac w ogrodzie. Aby dobrze się do niej przygotować, należy się zaopatrzyć w niezbędne narzędzia. Będzie to przede wszystkim nóż ogrodniczy, sekator i piła.

Nóż – to podstawowe i najprostsze w obsłudze narzędzie ogrodnika. Przyda się do wycinania pędów, a także podczas szczepienia i okulizacji (zespolenia pąka liściowego) krzewów i drzew. Najlepszym wyborem będzie model wykonany z trwałej stali węglowej. Jeżeli chodzi o formę, dostępne są egzemplarze nieruchome oraz składane. Decydując się na drugi wariant, należy sprawdzić, czy ostrze wygodnie się otwiera i jest stabilnie zamocowane w uchwycie.

Sekator nadaje się idealnie do cięcia gałązek i cienkich, niezdrewniałych pędów oraz zdrewniałych gałęzi do 1 cm grubości. Narzędzie musi być wygodne, dlatego warto zwrócić uwagę na profil sekatora oraz na to, jak układa się w dłoni. Istotna jest też jakość ostrza. Do wyboru są np. te wykonane ze stali powlekanej, nierdzewnej oraz węglowej. Dwa ostatnie modele są najostrzejsze. Do pielęgnacji wysokich drzew przydadzą się z kolei sekatory dwuręczne lub tyczkowe, które umożliwiają cięcie grubszych i wyżej umiejscowionych gałęzi.

Piła sprawdzi się do cięcia gałęzi grubszych niż 2,5 cm. Z tym zadaniem poradzi sobie piła ręczna lub piła ramowa z wymiennymi brzeszczotami (częściami tnącymi). Oprócz tego do wyboru są modele gotowe do przymocowania na teleskopowych tyczkach. Ułatwiają dostęp do wysoko ulokowanych części rośliny, bez konieczności wspinania się na drabinę.

Ręczne, elektryczne, a może spalinowe?

Zarówno do przycinania żywopłotów, jak i drzew, przydadzą się klasyczne, ręczne narzędzia.W tej grupie znajdują się nożyce, sekatory, piły i noże. Planując zakup konkretnego modelu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego przeznaczenie, jakość ostrzy i wygodę użytkowania. Z kolei osoby, którym zależy na szybkiej pracy, mogą wybrać maszyny elektryczne lub spalinowe.

Dobór narzędzi jest ważny, ale jeszcze ważniejsza jest systematyczna pielęgnacja roślin. Dzięki regularnemu przycinaniu naturalne dekoracje ogrodu staną się jeszcze piękniejsze i będą cieszyć oko przez długi czas.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Zaufany sklep z akcesoriami do kos spalinowych

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważne jest utrzymanie sprzętu w doskonałym stanie. Regularne…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia akumulatorowe a deszcz – czy można pracować, gdy pogoda nie sprzyja?

W przypadku prac przy rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych sprawa jest łatwa – przepisy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *