Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie czynniki sprzyjają korozji stali i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Jakie czynniki sprzyjają korozji stali i jak się przed nimi zabezpieczyć
Jakie czynniki sprzyjają korozji stali i jak się przed nimi zabezpieczyć

Zapewne każdy z nas wie, czym jest korozja. Jest to nic innego, jak proces niszczenia metali i ich stopów w wyniku utleniania się ich wierzchniej warstwy. W trakcie tego procesu zawarte w stopie metalu żelazo łączy się bezpośrednio z tlenem z atmosfery, tworząc w ten sposób tlenek żelaza, inaczej rdzę. Jak zabezpieczyć stal przed korozją?

Od czego zacząć?

To chyba oczywiste, że jeśli usuwamy rdzę, chcemy pozbyć się jej permanentnie. Należy w tym celu odpowiednio przygotować zardzewiały element. Ważnym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni z luźnych zanieczyszczeń, takich jak pył, błoto, kurz, i przede wszystkim – z wierzchniej warstwy rdzy. Następnie trzeba dodatkowo odtłuścić i odpylić stalowy element. Dopiero na tak przygotowany lement można położyć warstwę ochronną.

Malowanie

Pierwszą, bardzo często stosowaną metodą na zabezpieczenie antykorozyjne stali jest malowanie. Polega ona po prostu na pokryciu stalowej powierzchni jedną bądź kilkoma warstwami farby tak, aby dokładnie przylegała do powierzchni. Ważne jest, aby żaden fragment powierzchni nie był odkryty. Inaczej to miejsce przy kontakcie z powietrzem i znajdującą się w nim wilgocią zacznie ponownie rdzewieć. Jeśli wcześniej niedokładnie oczyściliśmy powierzchnię, farba nie będzie dokładnie przylegała i po jakimś czasie zacznie odchodzić.

Wyróżniamy dwie metody malowania:

  • Malowanie na mokro – najpopularniejsza metoda. Do rozprowadzania farby służą nie tylko pędzle, ale i agregaty malarskie.
  • Malowanie proszkowe – za pomocą pistoletów na stalowy element nanosi się warstwę proszku, a następnie wygrzewa w piecu, aby utrwalić tak powstałą warstwę. Przedtem należy przygotować element. Poddaje się go śrutowaniu oraz obróbce chemicznej.

Cynkowanie

Więksi producenci stosują tak zwane cynkowanie. Cynkowany element zanurzany jest z kadzi z roztopionym cynkiem. Ten wypełnia każdy skrawek powierzchni przedmiotu, co jest istotne, jesli cynkowaniu poddajemy elementy o bardziej skomplikowanym kształcie. Więcej o procesie i metodach zabezpieczania stali przed korozją możemy przeczytać na stronie poświęconej zabezpieczeniom antykorozyjnym stali.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Zaufany sklep z akcesoriami do kos spalinowych

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważne jest utrzymanie sprzętu w doskonałym stanie. Regularne…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia akumulatorowe a deszcz – czy można pracować, gdy pogoda nie sprzyja?

W przypadku prac przy rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych sprawa jest łatwa – przepisy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *