Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak zbudować szambo krok po kroku?

Jak zbudować szambo krok po kroku
Jak zbudować szambo krok po kroku

W przypadku gdy niemożliwe jest podłączenie budynku do kanalizacji, jedynym słusznym wyjściem może okazać się budowa szamba, czyli zbiornika bezodpływowego na ciekłe nieczystości. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie formalności związane są z takim przedsięwzięciem i jakie warunki należy spełnić, aby wszystko odbyło się w sposób legalny. Podpowiadamy krok po kroku, co należy zrobić.

Aby odprowadzanie cieczy zanieczyszczonych oraz agresywnych chemicznie było możliwe, każda nieruchomość musi być przyłączona do kanalizacji. Wynika to z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W wielu miejscowościach jednak kanalizacja po prostu nie istnieje. Wówczas nie ma innej możliwości, jak wybudowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szambo bez pozwolenia – pod jednym warunkiem

Budowa szamba na działce w większości przypadków nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Montaż bezodpływowego zbiornika nie musi być związany z dodatkowymi formalnościami, pod warunkiem, że jego objętość użytkowa nie przekracza 10 m3

Oznacza to nie więcej niż to, że nie musimy się starać o pozwolenia w przypadku chęci instalacji niewielkiego szamba do ścieków surowych czy wody brudnej. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko i tak musimy dopełnić pewne formalności. Chodzi o zgłoszenie budowy szamba w urzędzie miasta lub starostwie. Wzory wniosku możemy znaleźć w odpowiednich urzędach lub stronach internetowych. Urząd ma 21 dni na rozpatrzenie takiego wniosku i ewentualnego zgłoszenia sprzeciwu. Po tym czasie, jeżeli żadna decyzja nie zostanie wydana, możemy przystąpić do prac, uznając zasadę milczącej zgody.

Szukasz pomp zatapialnych do szamba z rozdrabniaczem? Sprawdź https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-szamba-z-rozdrabniaczem,c76.html

W oczyszczalniach ścieków dużej wydajności czy większych niż 10 m3 szamb sytuacja wygląda nieco inaczej. Do wniosku musimy dołączyć projekt budowlany, a na decyzje przyjdzie nam czekać nawet ponad dwa miesiące. Jednakże praktycznie nie zdarza się, aby na potrzeby gospodarstw domowych używano zbiorników większych niż 10 m3. Na przykład rodzina licząca 4 domowników wystarczy szambo o pojemności 6.5 m3. Większe pojemności używa się zwykle do zastosowań profesjonalnych.

Zgłoszenie budowy szamba krok po kroku

Zgłoszenie na budowę szamba w gospodarstwach rolnych czy domowych zwykle dostarczane jest ze zgłoszeniem budowy domu. Powinno zawierać także opis techniczny zbiornika bezodpływowego oraz plan zagospodarowania działki, a także dokładną lokalizację zbiornika, pompy, czy oczyszczalni ścieków. Nie jest potrzebny projekt budowlany w tym przypadku, a urządzenia przeznaczona do zastosowań przydomowych można zaznaczyć samodzielnie. 

Istotne jest jedynie to, aby wykazać dokładnie odległość szamba od pozostałych elementów działki – ogrodzenia, sąsiedniego domu oraz budynków. Szambo, które usuwa zanieczyszczenia stałe i służy do ścieków komunalnych powinno znajdować się w nie mniejszej odległości od granicy działki niż 2 metry, 5 metrów od mieszkalnych budynków, a także 15 m od studni. 

Dodatkowo warto do zgłoszenia dołączyć oświadczenie o prawach własnościowych do danej nieruchomości, a także zaświadczenie zarządcy sieci wodno-kanalizacyjnej o braku możliwości przyłączenia budynku do funkcjonującej sieci kanalizacyjnej. 

Szambo – budowa

Wykonanie materiałowe szamba zależy głównie od naszych możliwości finansowych i upodobań. Pierwsza kwestia, o której powinniśmy pamiętać jest to, aby wykop był odpowiednio większy niż zbiornik. Dno należy wyrównać koparką, lub wykonać podsypkę ze żwiru lub z piasku. 

Wykopanie dziury i zastosowanie szczelnego zbiornika nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym. Wiele firm oferuje kompleksowe usługi, tzn. sprzedaż i późniejszy montaż zbiorników. 

W zależności od wyboru będziemy musieli wyposażyć się także w specjalne pompy zatapialne ze stali nierdzewnej do ciał włóknistych, czy pompowania wody czystej. 

Wybór technologii

Jeżeli chodzi o wydajność, to wybór jest już indywidualną kwestią. Najczęściej stosowane zbiorniki to betonowe oraz te z tworzywa sztucznego. Pierwsze z nich są ciężkie i dobrze nadają się do podmokłych, gliniastych gruntów. Waga sprawia, że zbiornik nie zostanie wypchnięty do góry. W przypadku zbiorników z tworzyw sztucznych montaż jest o wiele łatwiejszy, lecz wymagają zakotwiczenia w gruncie. Nie powinno się ich także do końca wypróżniać, aby zapobiec wypychaniu ich ku górze.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *