Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Jak wybrać kosiarkę do trawy?
Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Natura jest piękna, ciekawa i zawsze potrafi człowieka zaskoczyć. Człowiek tęskni do natury i chce mieć chociaż jej namiastkę w ogrodzie. Najlepiej wypoczywa  się wśród zieleni: drzew, trawy i kwiatów. Dzięki cudownym darom natury możemy ozdabiać i kreować swoje ogrody, tworząc naprawdę unikatowe projekty. W końcu ogród to miejsce ma dać człowiekowi satysfakcje ze współpracy z naturą. Aby ogród był naprawdę piękny, trzeba zapewnić roślinom warunki jak najbliższe do naturalnych – pielęgnować je zgodnie z wymogami danego gatunku. Do prac w ogrodzie przydaje się kosiarka.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik to najczęściej określony gatunek trawy, nadal popularny element w ogrodzie. Jego pielęgnacja wymaga regularnego koszenia. Właściwie wykonane koszenie zapewnia optymalny wzrost trawy i utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności gruntu. Najlepszym urządzeniem do pielęgnacji trawnika jest wytrzymała kosiarka, która pozwala szybko wykonać pracę bez większego obciążenia dla stawów i kręgosłupa. Koszenie trawy jest obowiązkiem w sezonie letnim. Kosiarka powinna być trwałym i niezawodnym sprzętem ogrodniczym.

Rodzaje kosiarek do trawy

Ogromny wybór różnych kosiarek nie ułatwia decyzji, którą z nich kupić do swojego ogrodu. Kosiarka na pewno musi być wygodna, nowoczesna i umożliwiać zadbanie o trawnik bez zbędnego wysiłku. Do wyboru są kosiarki – od małych ręcznych do samobieżnych traktorków o dużej wydajności koszenia. Do mniejszych trawników i ogrodów utrzymanych w stylu angielskim polecane są kosiarki ręczne, które wyposażone są w bębnowy przyrząd tnący z nożami listwowymi. Nie mają silnika – napęd na bęben tnący przenoszony jest z kół podporowych. Prędkość nadaje się kosiarce przez gwałtowne wyprostowanie rąk. Koszenie przypomina ścinanie nożyczkami –  trawa nie ma poszarpanych końców, nie żółknie i co więcej – staje się odporniejsza na choroby. Najpopularniejsze są kosiarki elektryczne, które mają zamontowany rotacyjny nóż tnący z pionową osią obrotu lub  bębnowy przyrząd tnący. Kosiarki akumulatorowe i hybrydowe to droższe modele, których zaletą jest brak konieczność podłączania do prądu podczas koszenia. Kosiarki spalinowe są idealne do dużego ogrodu i bardzo pomocne przy dużym zachwaszczeniu roślin. Do największych ogrodów polecane są wytrzymałe kosiarki traktorowe.

Kryteria wyboru kosiarki do trawy

Wybór kosiarki Białystok do trawy zależy od wielkości trawnika. Szybkość koszenia zależy od szerokości roboczej kosiarki. Kupując kosiarkę, trzeba brać pod uwagę kształt trawnika – kosiarki elektryczne i ręczne o małej szerokości są idealne do manewrowania pomiędzy drzewami i krzewami. Na teren o znacznym nachyleniu polecane są kosiarki spalinowe lub elektryczne.

Pod względem emitowania hałasu najcichsze są kosiarki ręczne, bo nie zawierają silnika. Najgłośniej pracują kosiarki elektryczne. Kosiarka powinna być przechowywana w suchym miejscu.  Bardzo ważne jest systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z wnętrza obudowy i sprawdzanie stanu noża tnącego.

Więcej na stronie PHU Solo.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie są zalety i wady odkurzaczy Karcher?

W żadnym domu nie może zabraknąć podstawowych sprzętów do sprzątania. Wśród nich możemy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Co warto wiedzieć o montażu gruntowych pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła zyskują na popularności jako efektywne i przyjazne dla środowiska…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jakie narzędzia ogrodowe są najlepsze do porządków wiosennych?

Wiosna to idealny czas na porządki w ogrodzie. Aby ułatwić sobie pracę, warto mieć odpowiednie…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *