Projekty ogrodów

Jak przygotować ogród do wiosny?

Jak przygotować ogród do wiosny
Jak przygotować ogród do wiosny

Zima jest potrzeba przyrodzie, ale nie ma co ukrywać, że na wiosnę i cieplejsze dni czeka się z utęsknieniem. Kiedy kończą się przymrozki, oznacza to, że pora rozpocząć przygotowania do wiosny w ogrodzie. Zima zostawia w ogrodzie swoje ślady, więc wraz z pierwszymi promykami słońca, rozpoczyna się wielkie sprzątanie ogrodu i przygotowanie go do wiosny.

Pozimowy ogród

Koniec zimy to dla właścicieli ogrodów czas wytężonej pracy. Ogród nie przypomina pięknej zielonej przestrzeni ozdobionej kwiatami. To dość przygnębiające miejsce, które wręcz prosi o porządek.  Prace wiosenne w ogrodzie  rozpoczynamy od zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak: ta przycinanie drzew, krzewów oraz żywopłotu, a także rozłożenie kompostu i szczepienie drzewek owocowych. Marzec to idealny czas na przekopanie ziemi, spulchnienie jej oraz wyrównanie całego terenu. Następnym krokiem jest zaplanowanie ogrodu – wytyczenie miejsca na warzywa, grządki, rabaty, krzewy ozdobne. Zanim przystąpi się do sadzenia roślin należy przeprowadzić odchwaszczanie i poprawić strukturę gleby. Usuwamy też zimowe zabezpieczenia roślin. Przymrozki wiosną to standard, dlatego wszystkie zabezpieczenia muszą być pod ręką, aby w razie obniżenia temperatury w nocy, szybko owinąć rośliny.

Wysiewanie roślin

Wczesna wiosna to idealny czas, aby wysiać gatunki roślin, które są odporne na niskie temperatury. Rośliny, które gorzej znoszą ewentualne mroźne powietrze, można przykryć  folią lub włókniną, co przyspiesza ich wegetację nawet o dwa tygodnie. Ten sposób jest opłacalny przy uprawie truskawek. W marcu wskazane jest wysadzanie roślin wrażliwszych do doniczek. Do ogrodu przenosi się je zgodnie z wymogami gatunku. Wiosną wysiewa się też rośliny cebulkowe, których pełnia rozkwitu przypada na lato.

Pierwsze nawożenie roślin

Przełom marca i kwietnia jest niezwykle ważny dla ogrodnika, ponieważ jest to czas pierwszego nawożenia roślin, które wspomaga wzrost roślin oraz uczyni je bardziej odpornymi. Nawóz należy rozłożyć wokół kwiatów i przekopać glebę w najwyższej warstwie. Polecane są  nawozy naturalne, takie jak kompost, lub sztuczne nawozy wieloskładnikowe, które  nie zatrują roślin, lecz zagwarantują ich prawidłowy rozwój.  Doświadczeni ogrodnicy przestrzegają przed zbytnim stosowaniem chemii w ogrodzie, gdyż negatywnie wpływa ona na zdrowie roślin i może zatruwać glebę.  Nawozy, narzędzia ogrodnicze, sadzonki, ziemia, dekoracje ogrodu, meble ogrodowe kosztują. Dlatego warto korzystać z kodów rabatowych https://mamyje.pl/kody-rabatowe/leroy-merlin, dzięki którym produkty do pielęgnacji i upiększania ogrodu można kupić o kilka procent taniej.

Pielęgnacja ogrodu to znakomity relaks. Spędzamy czas na powietrzu, wśród zieleni i dzięki temu, choć na chwilę zapominamy o swoich codziennych troskach. Ogród będzie się pięknie prezentował latem, jeżeli zostaną wykonane wszystkie przedwiosenne prace. Rodzinne popołudnie w ogrodzie to okazja do wspólnych prac ogrodowych, rozmów, grillowania i spotkań z przyjaciółmi.

Powiązane posty
Projekty ogrodów

Najlepsze rośliny do ogrodu skalnego- przewodnik

Tworzenie ogrodu skalnego to nie tylko wybór odpowiednich kamieni, ale także dobranie najlepszych…
Czytaj więcej
Projekty ogrodów

Jak zbudować własny szklarniowy tunel foliowy- przewodnik krok po kroku

Jak zbudować własny szklarniowy tunel foliowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą…
Czytaj więcej
Projekty ogrodów

Projektowanie ogrodu na zboczu: jak efektywnie wykorzystać pochyły teren

Projektowanie ogrodu na zboczu to wyzwanie, które może przynieść wiele korzyści, jeśli…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *