Bramy i ogrodzenia

Do czego dobrać kolor ogrodzenia?

Do czego dobrać kolor ogrodzenia
Do czego dobrać kolor ogrodzenia

Posiadacze domu z własnym ogrodem z pewnością zaliczają się do grupy szczęśliwców. Kto z nas nie marzy bowiem o tym, by posiadać własne cztery ściany otoczone przepięknym i zadbanym terenem zielonym? Jednocześnie w tym momencie warto zauważyć, że przed właścicielami posesji stoi wiele zadań i dylematów, którym będą oni musieli sprostać.

Nie jest tajemnicą, że dosłownie każdy ogród musi zostać odpowiednio ogrodzony. Bramy ogrodzeniowe, a także same balustrady czy płoty zwiększają nie tylko walory estetyczne całej posesji, ale także i podnoszą jej bezpieczeństwo. Cały problem jednak tkwi w tym, że ogrodzenia i bramy muszą być dobrane z uwzględnieniem zasad kolorystycznych, by rzeczywiście mogły stać się one ozdobną. Do czego więc dobrać kolor ogrodzenia?

Kolor ogrodzenia dopasowany do koloru elewacji

Zwykle brama dwuskrzydłowa czy całe ogrodzenie danej posesji ma stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Jednak by rzeczywiście tak się stało, konieczne jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów pod względem kolorystycznym. Zwykle więc właściciele posesji zastanawiają się, do czego tak naprawdę dopasować kolor ogrodzenia?

Otóż zgodnie z panującym przekonaniem, powinniśmy dobrać ogrodzenia do koloru elewacji budynku. Wówczas będzie można stworzyć jednolitą i spójną kompozycję. Oczywiście, nie należy tego rozumieć w sposób zbyt dosłowny. Jeśli elewacja naszego domu jest śnieżnobiała, wówczas niezwykle ciężko będzie dopasować bramy ogrodzeniowe i ogrodzenia w dokładnie takim samym kolorze. Warto jednak kierować się w tym momencie przede wszystkim podobieństwem barw jeśli chodzi o ich tonację. Dla przykładu, śnieżnobiała elewacja jest utrzymana w odcieniach chłodnych, wobec tego srebrne ogrodzenie, świetnie będzie się z nią komponować. Jeśli zaś elewacja naszego domu jest utrzymana w brązie, wówczas ogrodzenie może przybierać nawet kolor miedziany, a dalej będą one razem tworzyć świetne zestawienie.

Kolor bramy ogrodzeniowej i ogrodzenia dobrany na zasadzie kontrastu

Kolejnym, dość ciekawym pomysłem i sposobem, jakim można się kierować podczas doboru ogrodzenia jest zasada kontrastu. W tym wypadku, chyba nie wymaga to zbytnich wyjaśnień. Jeśli elewacja budynku jest jasna, to ogrodzenia powinny być utrzymane w ciemnym kolorze i odwrotnie. Jest to sposób na dobranie kolorów, który wzbudza wiele wątpliwości, a także, nie będzie on odpowiedni do wszystkich typów posesji. Zasada kontrastowego dobierania ogrodzenia sprawdzi się tylko i w przypadku budynków nowoczesnych lub tych, które są z zewnątrz utrzymane w stylu minimalistycznym. Wówczas taki sposób doboru bramy i ogrodzenia do elewacji, jeszcze skuteczniej podkreśli modernistyczny wydźwięk i nada całej posesji wyrazistego charakteru. W przypadku budynków klasycznych lub drewnianych jednak, takie zestawienie może prezentować się nieco karykaturalnie i dość nieestetycznie. Warto więc rozważyć w pierwszej kolejności, jakie efekt chcemy osiągnąć, a następnie dobrać odpowiednie kolory ogrodzeń i bram.

 Więcej inspiracji na stronie sklep.gardensteel.pl!

Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Rusztowania w budownictwie - zastosowania i procedury bezpieczeństwa

Rusztowania to konstrukcje, które bardzo często wykorzystuje się w budownictwie, ponieważ…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzeniaZabudowa ogrodu

Wszystko o słupkach ogrodzeniowych - zastosowanie, zalety i sposoby montażu

Słupki ogrodzeniowe to nieodzowny element każdego ogrodzenia. Poza funkcją praktyczną, pełnią…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Malowanie proszkowe jest popularnym sposobem wykończenia ogrodzeń ze względu na liczne korzyści…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *