Do budowy domów i innych budynków coraz częściej używa się bloczków z betonu komórkowego (gazobeton). To nie przypadek. Budowa z betonu komórkowego ma wiele zalet. Wyjaśniamy, jakie są plusy wykorzystania gazobetonu.
Coraz częściej na placach budowy można zauważyć, że cegły czy pustaki zostały zastąpione bloczkami z betonu komórkowego. Ma on nie tylko szerokie możliwości zastosowania, ale również dobre parametry. Budowa z betonu komórkowego jest łatwa i szybka. Nic dziwnego zatem, że gazobeton staje się ważnym materiałem budowlanym.
O betonie komórkowym słów kilka
Zanim wyjaśnimy, dlaczego warto budować z betonu komórkowego, należy kilka słów poświęcić temu materiałowi. Beton komórkowy to mieszanka piasku kwarcowego, wapna i wody, która poddawana jest działaniu sprężonej pary wodnej. Gazobeton łatwo poznać, ponieważ bloczki mają charakterystyczną porowatą fakturę i biały kolor. Do tego bloczki z betonu komórkowego są bardzo lekkie. Łatwo je przewozić i przenosić, a także obrabiać. Wróćmy teraz do głównego tematu naszego artykułu, czyli do odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto budować z betonu komórkowego.
Dlaczego budować z betonu komórkowego?
Z gazobetonu można stawiać bez problemu zarówno ściany jednowarstwowe, jak i dwuwarstwowe. Wystarczy użyć bloczków o odpowiedniej gęstości (do jednowarstwowych – 300, 350, 400 kg/m3). Nie trzeba stosować dodatkowego ocieplenia takich ścian. To jednak niejedyny powód, z którego warto używać betonu komórkowego do budowy. Bloczki z gazobetonu doskonale sprawdzają się zarówno przy budowie nowych domów, jak i przy ich rozbudowie już istniejących lub remoncie budynków. Łatwa obróbka pozwala szybko uzyskać niemal dowolny kształt ściany, otworu okiennego itd.
Duże wymiary bloczków sprawiają, że można budować zdecydowanie szybciej niż przy użyciu innych materiałów. Z zaledwie 7 bloczków można postawić metr kwadratowy ścian, gdy tymczasem trzeba by użyć do tego 16 pustaków. Istotne jest także to, że budynki z betonu komórkowego są bardzo trwałe, ponieważ parametry technologiczne tego materiału nie obniżają się z biegiem czasu. Ponadto gazobeton ma wysokie właściwości termoizolacyjne, skutecznie pochłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia za sprawą porowatej struktury. Dzięki zastosowaniu bloczków z betonu komórkowego bez większego wysiłku otrzymamy ściany równe, gładkie i do tego lekkie.
Warto budować z betonu komórkowego, ponieważ to materiał trwały, chociaż łatwy w obróbce. Pozwala szybko stawiać ściany, a transport bloczków nie sprawia większej trudności.