Owoce

Mini Kiwi, czyli ciekawa propozycja roślin egzotycznych

Mini Kiwi, czyli ciekawa propozycja roślin egzotycznych
Mini Kiwi, czyli ciekawa propozycja roślin egzotycznych

Mini Kiwi nazywane są chińskim agrestem. To dobra propozycja dla osób, planujących zakup lub samodzielną uprawę roślin egzotycznych. Wśród ich zalet można wyróżnić łatwość w uprawie, jak również odpornosć na szkodniki i choroby.

Ogólnie o mini kiwi

Aktinidia to nic innego, jak doskonale znane mini kiwi, które posiada pnącza o zdrewniałych pędach. Bez trudu można otrzymać sadzonki mini kiwi do kupienia w Akademii Roślin. Warto jednak poznać dokładnie te rośliny, aby dowiedzieć się, czy ich uprawa w polskim klimacie nie będzie stanowiła problemu.

Aktinidia jest rośliną, która może wspinać się po pergolach lub po płotach. Poniekąd z tego powodu traktowana jest również jako krzew ozdobny, który daje owoce bogate w witaminę C. Skoro mowa o owocach to jest to kulista jagoda, która posiada w sobie liczne nasiona. Do wyboru są różne odmiany minikiwi. Od ich wyboru uzależnione jest to, z jak dużymi owocami będzie się miało do czynienia oraz jaki będzie ich smak.

Popularne odmiany mini kiwi

Wśród najpopularniejszych odmian tej rośliny można wyróżnić:

  1. Ananasnaya – polecana do upraw amatorskich. Szacuje się, że pędy dojrzałego pnącza mogą osiągać maksymalną długość do nawet 10 m. Ta odmiana jest w stanie poradzić sobie z dużymi mrozami (nawet do -28 stopni C). Aby można było cieszyć się owocami tego krzaka, koniecznością jest zapylacz – męski osobnik np. ’Weiki M’.Owoce dojrzewają wraz z początkiem października.
  2. Bingo PBR – polska odmiana, która jest w stanie dać owoce o ananasowym posmaku. Można ją posadzić na działce, ale także w przydomowym ogródku. Wytrzymuje mrozy do -28°C.Roślinia kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owoce, które można jeść w całości, bez konieczności obierania, pojawiają się na przełomie września i października.
  3. Issai – japońska odmiana, która nie wymaga obecności męskiego zapylacza. Wytrzymuje mrozy do -23 C.Dedykowana do uprawy amatorskiej, np. w przydomowym ogródku. Owoce, dojrzewają dopiero w październiku, można spożywać w całości na surowo.
  4. Jumbo – włoska odmiana rośliny, która wymaga męskiego zapylacza “Weiki M”. 100 gramów tych zielonych owoców to 55-88 mg czystej witaminy C. Można się ich spodziewać już na końcu września. Tą odmianę można z powodzeniem przeznaczyć do uprawy amatorskiej. 

Uprawa mini kiwi

Zdecydowana większość odmian mini kiwi wymaga obecności męskiego zapylacza. Koniecznością jest także zastosowanie podpór, jak to bywa w przypadku winorośli. Poszczególne odmiany są odporne na mrozy. Warto jednak pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, co pomoże zachować bryłę korzeniową w dobrej kondycji.

Powiązane posty
Owoce

Kiedy przycinać winogrono?

Starannie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na…
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych - powracają do polskich ogrodów

Drzewa owocowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu i część naszej rodzimej tradycji.
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Niskopienne, kolumnowe czy karłowe - jakie drzewka owocowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność w swoim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *