Trawnik

Zakładasz trawnik? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć

Zakładasz trawnik Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć
Zakładasz trawnik Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć

Trawnik stanowi nieodzowny element całego terenu działkowego. Można powiedzieć, że jest fundamentem każdego ogrodu. Nie wystarczy jednak tylko go zasiać, aby stworzyć mu odpowiednie warunki do wzrostu. Wszystkie czynności poprzedzające zasianie trawnika są bardzo ważne, by był zadbany, gęsty i cieszący oko. Co więc należy zrobić, gdy planuje się założyć trawnik?

Podłoże przede wszystkim

Niemile widzianymi gośćmi ogrodów są chwasty. Przed zasianiem trawnika należy usunąć je wraz z korzeniami, aby w przyszłości się nie pojawiały. Dodatkowym zabiegiem jest spryskanie gleby specjalnym preparatem chwastobójczym, w który można się zaopatrzyć na Substral.pl. Glebę należy także oczyścić z okrywy utworzonej przez trawy i mchy. Jest to konieczne, by odpowiednio przygotować podłoże do wysiewu.

Wyrównanie terenu

Teren przeznaczony na wysiew trawy powinien być wyrównany. Nierówna powierzchnia sprawia bowiem, że podczas opadów nasiona są spłukiwane wraz z deszczem. Sposobów na wyrównanie terenu jest kilka. Można ten proces przeprowadzić z pomocą deski, własnych nóg lub z wykorzystaniem specjalnego walca. Dodatkowo warto zastosować grabie, by pozbyć się grudkowatych części ziemi.

Żegnajcie krety!

Krety są gryzoniami, które prowadząc podziemny tryb życia, niszczą przy okazji systemy korzeniowe roślin. Ich kopce sprawiają natomiast, że trawnik zdecydowanie traci na wyglądzie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak zapobiec pojawianiu się kretów, które wracają jak bumerang. W tym celu wystarczy położyć specjalną siatkę przeciwko kretom, znajdującą się na 10 cm w głębi ziemi. Uniemożliwi ona przemieszczanie się kretów oraz tworzenie przez nich kopców.

Cel ostateczny – wysiew trawy

Przed zasianiem trawy, należy dostarczyć glebie wody oraz pozostawić ją do wyschnięcia. Na małych powierzchniach wystarczy ręcznie wysypać nasiona. Przy dużych, bardziej komfortowe okaże się wykorzystanie specjalnego urządzenia, czyli siewnika. Aby trawa była gęsta, można użyć nasion, które samoistnie ją zagęszczają. W tym celu warto odwiedzić Substral.pl. Nasiona warto przykryć ziemią, aby ochronić je przed opadami i wiatrem.

Powiązane posty
Rośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebuleTrawnikW Twoim ogrodzie

Trawy ozdobne - jak pielęgnować i kiedy przesadzać?

Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane trawy ozdobne w swoim ogrodzie, ważne jest, aby zadbać o ich…
Czytaj więcej
Trawnik

Jak zadbać o estetykę terenu zielonego?

W dzisiejszych czasach prawie każdy chce mieć możliwość korzystania z atrakcyjnego i zadbanego…
Czytaj więcej
Trawnik

Jaki rodzaj trawnika wybrać?

Decydując się na zakładanie trawników, warto na samym początku wybrać rodzaj trawy. Choć na…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *