Architektura ogrodowa

Ułóż kostkę brukową krok po kroku

Ułóż kostkę brukową krok po kroku
Ułóż kostkę brukową krok po kroku

Układanie kostki brukowej to proces, który wbrew pozorom możesz wykonać sam. Sprawdź, co będzie ci potrzebne i o czym warto pamiętać – skorzystaj z rad, jakich udziela Poradnik Ogrodniczy.

Zanim kupisz kostkę brukową

Zanim przystąpisz do kupowania kostki i wybierana jej kształtu warto, byś dowiedział się, jakie są rodzaje ile wynosi cena kostki brukowej. Dzieli się ją na dwa rodzaje – ze względu na przeznaczenie nawierzchni, na którą ma być kładziona. Wyróżniamy kostkę przemysłową oraz szlachetną. Pierwsza ze względu na jej grubość, ma zastosowanie na dużej powierzchni – parkingach, ulicach czy chodnikach. Kostka betonowa jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kostki brukowe zwane szlachetnymi mają zdecydowanie więcej wzorów i kolorów pozwalających ci na zakup idealnie pod twoje preferencje estetyczne. Najwięcej wzorów występuje w kolorze szarym, grafitowym i ceglanym. 

Kostki brukowe – jaki rodzaj wybrać?

Wybierając kostkę brukową, zwróć uwagę na jej kształt. Przy wyborze kostki warto odpowiednio zaplanować wzory i kolory, które będą znajdować się na twoim chodniku czy przydomowym tarasie. Możesz też zaplanować podjazdy dla aut czy ścieżki w ogrodzie. Może zdecydujesz się na płyty brukowe, popularne coraz bardziej wśród właścicieli domków i kładzione na prywatnych posesjach. Do ułożenia kostki potrzebna będzie ci również warstwa piasku pozwalającego na jej ułożenie. Nie zapominaj także o narzędziach. Najważniejsze z nich to zagęszczarka, która pozwoli ubić ci nawierzchnię. Jej koszt jest dość duży więc nie ma sensu zakup tego urządzenia, jeśli nie chcesz założyć firmy układającej kostkę. Zawsze możesz taką maszynę wypożyczyć. Dodatkowo musisz mieć pod ręką takie narzędzia, jak: grable, łopaty, gumowy młotek oraz szpachelki.

Kostka brukowa – zaplanuj wzór ułożenia

Zanim zaczniesz układać kostkę, zaplanuj w jaki sposób będzie ona ułożona. O ile proste wzory nie stanowią problemu, o tyle nieregularne kształty mogą sprawić wiele trudności i kłopotu. Kostkę układaj od krawędzi, którą może stanowić krawężnik bądź palisada. W przypadku, gdy przy krawędziach musisz ułożyć nietypowy wzór, wiedz, że w sprzedaży znajdziesz specjalne materiały wykończeniowe, które oszczędzą ci cięcia. Jeśli jednak nie znajdziesz takich w ofercie, zawsze możesz spróbować dociąć pierwotne kostki np. szlifierką z tarczą. 

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Układaj kostkę wtedy, gdy nie występują niekorzystne warunki atmosferyczne. Praca w deszczu czy śniegu może być utrudniona, jeśli nie niemożliwa. Najpierw należy wytyczyć nawierzchnię – najlepiej za pomocą palików. Potem musisz profilować teren, co w fachowym języku nazywa się niwelacją. Potrzebne będzie usunięcie odpowiedniej ilości piasku. Na alejkach ogrodowych będzie to około 6 centymetrów. W przypadku ruchu samochodowego bierz pod uwagę nawet kilkanaście centymetrów.

Kolejnym etapem, o którym warto wspomnieć jest podbudowa. To warstwa, dzięki której kostka brukowa będzie stabilna. Zazwyczaj wykonuje się ją z mieszanki piasku i żwiru. Niektórzy stosują również sam żwir, a także tłuczeń. Nie zapomnij o umieszczeniu krawężników, które będą trzymały całą konstrukcję. Fachowcy zalecają, by kostkę kłaść 1 cm wyżej niż zakłada projekt nawierzchni. Wszystko po to, bo w wyniku użycia zagęszczarki i zawiązania się warstwy podsypki pod kostką, twoja konstrukcja nie osiadła. Jeśli na projektowanym przez ciebie chodniku, tarasie bądź przydomowej drodze są studzienki czy inne elementy infrastruktury, kostka wokół nich powinna wystawać 5 mm ponad właz bądź inny element.  

Nie zapominaj o połączeniu pomiędzy kostkami. Kostka brukowa położona na styk będzie pracować i jej powierzchnia będzie się niszczyć. Aby kostka charakteryzowała się dużą odpornością, stosuj wymiar spoiny o minimalnej szerokości 2 do nawet 5 mm. Gdy masz ułożoną całą konstrukcję posyp ją żwirem. Dzięki temu podczas ubijania wypełnią się przestrzenie pomiędzy kostkami. Po szczegółowe instrukcje sięgnij, oglądając film instruktażowy https://poradnikogrodniczy.pl/ukladanie-kostki-brukowej-krok-po-kroku-film.php. Na końcu nie pozostaje ci nic innego, jak cieszyć się z pięknej nawierzchni wykonanej własnymi rękoma.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *