Architektura ogrodowa

Rynny – rodzaje, zastosowanie, jak zamontować

Rynny – rodzaje, zastosowanie, jak zamontować
Rynny – rodzaje, zastosowanie, jak zamontować

Identyfikujemy rynny z PVC, metalu, stali ocynkowanej i aluminium z powodu materiałów wykorzystywanych przez producentów. Rynny z tworzyw sztucznych są najbardziej popularne, ponieważ są one najtańsze. Rynny miedziane – najdroższe ze wszystkich – mają kilka zalet, ale mają też wady. Należy pamiętać, że wybór materiału i formy rynny (np. rynny prostokątne lub kwadratowe) będzie nieodwracalny przez lata.

Rynny i systemy rynnowe

Rynny to poziome rury, które łączą się z rurami spustowymi wzdłuż krawędzi dachu. Rynny, bez wątpienia, odgrywają istotną rolę w każdym domu. W przypadku dachu skośnego konieczny jest zakup i montaż orynnowania, chociaż dachy płaskie również mogą wykorzystywać systemy rynnowe (dachy płaskie). Orynnowanie, wykonane z różnych materiałów, pomaga w odprowadzaniu wody deszczowej z rynien do gruntu poprzez tzw. spęcznienie rynny. Montaż rynien może być zarówno praktyczny, jak i piękny. Orynnowanie można kupić w zestawach lub zbudować samemu z pojedynczych rynien dachowych. Zanim wybierzemy odpowiedni system rynnowy, musimy najpierw dokładnie określić wielkość dachu.

Wiele rodzajów – rynny PCV (plastikowe), metalowe, ocynkowane i inne

Rynny są dostępne w szerokiej gamie materiałów. Materiał, z którego wykonane są rynny ma największy wpływ, ponieważ wpływa na najwięcej rzeczy. Popularna plastikowa rynna będzie inaczej reagować na różne sytuacje niż metalowa czy ocynkowana.

Rynny plastikowe, w przeciwieństwie do metalowych lub gumowych, nie mają bardzo doskonałe specyfikacje techniczne. Rynny plastikowe, z drugiej strony, mają tę zaletę, że są zdecydowanie najbardziej opłacalne. Kolejną zaletą jest szeroka gama dostępnych kolorów. Rynny wykonane z PVC silnie reagują na temperaturę, rozszerzając się i kurcząc objętościowo. Nie oznacza to jednak, że rynny o takiej konstrukcji nie będą spełniały swojej funkcji. Podczas montażu należy odpowiednio zabezpieczyć system rynnowy za pomocą kształtek zapewniających sztywność konstrukcji (m.in. poprzez zastosowanie haków i uchwytów rynnowych).

Rynny wykonane z metalu są bardziej trwałe, i będzie trwać dłużej. Rynny metalowe to zazwyczaj rynny stalowe o najdłuższej żywotności. Ze względu na zastosowanie stali nierdzewnej, wpływ wody na materiał nie powinien być widoczny po wielu latach. Metalowe orynnowanie ma znaczącą wadę, że jest dość ciężki. W związku z tym montaż orynnowania metalowego będzie trudniejszy i droższy niż wersji PVC.

Ocynkowane rynny, z drugiej strony, są estetycznie przyjemne dla niektórych ludzi. Rzeczywiście, nawet gdy jest mokro, rynny ocynkowane wydają się być niezwykle gładkie. Te wersje, z drugiej strony, są dość drogie.

Rynny aluminiowe są tańsze i gładsze niż rynny metalowe lub ocynkowane, a także są one dość atrakcyjne wizualnie. Szybki przepływ wody wytwarzany przez drobne chropowatości rur jest istotną zaletą rynien aluminiowych. Nie są one sugerowane dla nieruchomości w pobliżu morza, ze względu na brak odporności na sól.

Powiązane posty
Architektura ogrodowaZabudowa ogrodu

Najważniejsze informacje przy zakupie piwnicy betonowej

Brak piwnicy w domu wcale nie musi być problemem. Doskonałą alternatywę stanowią bowiem piwnice…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Postaw na modne w tym sezonie pufy ogrodowe!

Latem nie ma nic przyjemniejszego niż wypoczynek na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego warto…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *