Architektura ogrodowa

Rynny – rodzaje, zastosowanie, jak zamontować

Rynny – rodzaje, zastosowanie, jak zamontować
Rynny – rodzaje, zastosowanie, jak zamontować

Identyfikujemy rynny z PVC, metalu, stali ocynkowanej i aluminium z powodu materiałów wykorzystywanych przez producentów. Rynny z tworzyw sztucznych są najbardziej popularne, ponieważ są one najtańsze. Rynny miedziane – najdroższe ze wszystkich – mają kilka zalet, ale mają też wady. Należy pamiętać, że wybór materiału i formy rynny (np. rynny prostokątne lub kwadratowe) będzie nieodwracalny przez lata.

Rynny i systemy rynnowe

Rynny to poziome rury, które łączą się z rurami spustowymi wzdłuż krawędzi dachu. Rynny, bez wątpienia, odgrywają istotną rolę w każdym domu. W przypadku dachu skośnego konieczny jest zakup i montaż orynnowania, chociaż dachy płaskie również mogą wykorzystywać systemy rynnowe (dachy płaskie). Orynnowanie, wykonane z różnych materiałów, pomaga w odprowadzaniu wody deszczowej z rynien do gruntu poprzez tzw. spęcznienie rynny. Montaż rynien może być zarówno praktyczny, jak i piękny. Orynnowanie można kupić w zestawach lub zbudować samemu z pojedynczych rynien dachowych. Zanim wybierzemy odpowiedni system rynnowy, musimy najpierw dokładnie określić wielkość dachu.

Wiele rodzajów – rynny PCV (plastikowe), metalowe, ocynkowane i inne

Rynny są dostępne w szerokiej gamie materiałów. Materiał, z którego wykonane są rynny ma największy wpływ, ponieważ wpływa na najwięcej rzeczy. Popularna plastikowa rynna będzie inaczej reagować na różne sytuacje niż metalowa czy ocynkowana.

Rynny plastikowe, w przeciwieństwie do metalowych lub gumowych, nie mają bardzo doskonałe specyfikacje techniczne. Rynny plastikowe, z drugiej strony, mają tę zaletę, że są zdecydowanie najbardziej opłacalne. Kolejną zaletą jest szeroka gama dostępnych kolorów. Rynny wykonane z PVC silnie reagują na temperaturę, rozszerzając się i kurcząc objętościowo. Nie oznacza to jednak, że rynny o takiej konstrukcji nie będą spełniały swojej funkcji. Podczas montażu należy odpowiednio zabezpieczyć system rynnowy za pomocą kształtek zapewniających sztywność konstrukcji (m.in. poprzez zastosowanie haków i uchwytów rynnowych).

Rynny wykonane z metalu są bardziej trwałe, i będzie trwać dłużej. Rynny metalowe to zazwyczaj rynny stalowe o najdłuższej żywotności. Ze względu na zastosowanie stali nierdzewnej, wpływ wody na materiał nie powinien być widoczny po wielu latach. Metalowe orynnowanie ma znaczącą wadę, że jest dość ciężki. W związku z tym montaż orynnowania metalowego będzie trudniejszy i droższy niż wersji PVC.

Ocynkowane rynny, z drugiej strony, są estetycznie przyjemne dla niektórych ludzi. Rzeczywiście, nawet gdy jest mokro, rynny ocynkowane wydają się być niezwykle gładkie. Te wersje, z drugiej strony, są dość drogie.

Rynny aluminiowe są tańsze i gładsze niż rynny metalowe lub ocynkowane, a także są one dość atrakcyjne wizualnie. Szybki przepływ wody wytwarzany przez drobne chropowatości rur jest istotną zaletą rynien aluminiowych. Nie są one sugerowane dla nieruchomości w pobliżu morza, ze względu na brak odporności na sól.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Ogród zimowy. Czy zaplecze jest ważniejsze od głównej oranżerii?

To, co obecnie nazywamy ogrodami zimowymi, kiedyś zwano oranżeriami lub pomarańczarniami. Budowle…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Kwietniki z palet – czy to praktyczne rozwiązanie?

Ilość posiadanych roślin doniczkowych jest często ograniczana przez dostępność miejsca.
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Odporna na warunki atmosferyczne lustrzana powierzchnia z pleksi — idealna do ogrodu

Pięknie przystrzyżony ogród, pełen zielonych zakątków aż prosi się o pasujące do niego…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *