Architektura ogrodowa

O czym pamiętać decydując się na zakup domu typu” kanadyjka”?

O czym pamiętać decydując się na zakup domu typu kanadyjka
O czym pamiętać decydując się na zakup domu typu kanadyjka

Od kilkunastu lat coraz bardziej popularna jest budowa domów kanadyjek. Domy o konstrukcji szkieletowej, bo o nich mowa są po prostu znacznie tańsze od domów murowanych, a w przypadku dobrego wykonania i odpowiedniej impregnacji mogą służyć nawet na pokolenia. O czym należy pamiętać decydując się na zakup domu typu „kanadyjka”? Na co należy zwrócić uwagę?

Formalności są takie same jak w przypadku budowy domu murowanego

Oczywiście należy zacząć od formalności, czyli zakupu działki i uzyskania pozwolenia na budowę. Formalności są takie same jak w przypadku domu murowanego. Oczywiście możliwa jest budowa domu na zgłoszenie, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 70 m2 i spełnia się inne wymogi formalne. Konieczny jest też zakup projektu domu typu kanadyjskiego, który podobnie jak w przypadku domu murowanego można zaadaptować do własnych potrzeb, a w przypadku bardziej radykalnych zmian poprosić architekta o wprowadzenie korekt w projekcie. Konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy, a także umieszczenie tablicy budowlanej w obrębie działki. Istotne znaczenie ma to, by wybrać ekipę budowlaną, która ma pojęcie o budowie domów kanadyjskich. Wszelkie błędy będą skutkować, że dom kanadyjski nie będzie miał odpowiednich parametrów jeśli chodzi o izolację termiczną i akustyczną, a przecież maksymalne ograniczenie mostków termicznych jest główną zaletą tego rodzaju konstrukcji, pomijając tempo budowy, które może być bardzo szybkie.

Wybór ekipy budowlanej ma znaczenie

Wybór odpowiedniej ekipy budowlanej jest bardzo ważny. Doświadczenie w budowie domów kanadyjskich ma niebagatelne znaczenie. Trzeba wybrać najlepszej jakości materiały, a często nie tylko wykonawstwo, ale również właśnie dobór materiałów powierza się fachowcom. Dokładne wykonanie połączeń i ocieplenia, a ponadto prawidłowe położenie instalacji są niezbędne, by dom szkieletowy funkcjonował prawidłowo. Prace mokre obejmują jedynie wykonanie fundamentów, dlatego dom typu kanadyjskiego może powstać o każdej porze roku. Choć konstrukcja ścian wielu laikom wydaje się mało solidna to tak naprawdę składa się z wielu warstw. Wszystkie prace muszą być wykonane we właściwej kolejności i z należytym zaangażowaniem i precyzją, aby uniknąć fuszerki, trzeba zadbać o zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej. Ściany domów szkieletowy począwszy od zewnątrz składają się z: tynku mineralnego, ocieplenia, najczęściej wełny fasadowej, wiatroizolacji, poszycia zewnętrznego z płyt mocowanych bezpośrednio na deskach, szkieletu konstrukcji, wełny mineralnej wypełniającej szczelnie przestrzeń między deskami, folii paroizolacyjnej i płyty gipsowo-kartonowej. Konstrukcja ściany zapewnia solidną izolację i zapobiega mostkom termicznym. Wykonanie domu typu kanadyjskiego powinno zająć nie dłużej niż kwartał.

Dobierz typ ogrzewania i wentylacji w domu kanadyjskim i ciesz się komfortem

Już na etapie projektu budowlanego trzeba zaplanować typ ogrzewania budynku. Wentylacja w domu może być grawitacyjna lub mechaniczna. Jednak ze względu na szczelną konstrukcję zdecydowanie polecane są projekty domów kanadyjskich z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projekt musi zakładać gdzie będzie znajdować się jednostka wewnętrzna pompy ciepła czy też kocioł gazowy, a także umiejscowienie rekuperatora. Oczywiście najistotniejsze jest zaplanowanie odpowiedniego rozprowadzenia rur wentylacyjnych, które nie mogą kolidować z innymi instalacjami, a jednocześnie po zabudowie nie powinny znacząco ograniczać kubatury pomieszczeń. Zastosowanie mechanicznej wentylacji w domu zapewnia jeszcze efektywniejsze i bardziej energooszczędne ogrzewanie budynku. Odzysk ciepła gwarantuje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i np. zużycie gazu do ogrzewania.

Poznaj wszystkie zalety budowy domu typu kanadyjskiego

Dom kanadyjski jest odporny na grzybienie i pleśnienie, ale warunkiem jest prawidłowe wykonanie wszystkich etapów prac. Deski powinny być czterostronnie ciosane, a także zaimpregnowane. Zastosowanie wełny i płyt gipsowo-kartonowych sprawia, że drewniana konstrukcja chroniona jest przed rozprzestrzenieniem się pożaru. Materiały te mają właściwości niepalne, a szczelnie rozłożona wełna nie dopuszcza do powstania mostków termicznych. Dom kanadyjski jest tańszy nawet o 30% od murowanego, ponadto może powstać znacznie szybciej.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *