Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Nożyce do żywopłotu – jak wybrać najlepsze?

Nożyce do żywopłotu – jak wybrać najlepsze
Nożyce do żywopłotu – jak wybrać najlepsze

Aby utrzymać żywopłot w doskonałym stanie, będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi. Tylko regularnie przycinane rośliny staną się ozdobą naszego ogrodu! Chcąc zadbać o wygląd krzewów, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie nożyce do żywopłotu. Na co zwracać uwagę podczas wybierania idealnego modelu dla siebie?

Rodzaje nożyc do żywopłotu – ręczne, elektryczne, akumulatorowe czy spalinowe?

Wybierając nożyce do żywopłotu, przede wszystkim musimy zdecydować się, na jaki rodzaj napędu postawimy. Najprostszym modelem będą ręczne przecinarki, ale warto pamiętać, że nadają się tylko do sporadycznego przycinania gałązek i nie uda nam się za ich pomocą uzyskać równego cięcia. Dużo lepszym wyborem będzie urządzenie z silnikiem spalinowym, elektrycznym lub model zasilany bateryjne. Nożyce spalinowe poleca się przede wszystkim profesjonalistom przycinającym żywopłoty w parkach lub na dużych powierzchniach. Takie maszyny są bardzo wydajne, ale dość głośne i emitują szkodliwe spaliny.

Kto będzie zadowolony z elektrycznego sekatora do żywopłotu? Przede wszystkim osoby posiadające ogrody średniej wielkości otoczone żywopłotem. Takie nożyce nie generują spalin ani hałasu. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów, to długość kabla. Możemy również postawić na dobrze izolowany przedłużacz. Jeszcze lepszym wyborem będzie model akumulatorowy. Takie nożyce są wygodne, mobilne, ciche i ekologiczne. Jeżeli na dodatek postawimy na sprzęt wyposażony w szybką ładowarkę, to nawet pojemność baterii przestanie być dla nas ograniczeniem.

Fot.: źródło zdjęcia – Akumulatorowe nożyce do żywopłotu | Kärcher w Polsce

Obcinarka do żywopłotu – ostrza jednostronne czy dwustronne?

Bardzo ważnym elementem nożyc do cięcia żywopłotu są ostrza. Najlepiej, jeśli będą wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej, która jest bardzo dobrej jakości. Najtwardsze i najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są modele wycinane laserowo oraz szlifowane diamentowo. Korzystając z takich ostrzy, będziemy mieć pewność, że nasza praca będzie przebiegać szybko i wydajnie, a my przez przypadek nie uszkodzimy młodych pędów oraz nie zranimy roślin.

Na rynku znajdziemy nożyce ogrodowe wyposażone w noże jednostronne oraz dwustronne. Do jakich prac są przeznaczone?

  • Jednostronne ostrza dobrze sprawdzają się w przypadku szerokich i płaskich żywopłotów o regularnym kształcie. Umożliwiają długie cięcia, co znacząco skraca czas pracy.
  • Natomiast ostrza dwustronne pozwalają na wykonywanie bardzo dokładnych cięć. Używa się ich do przycinania żywopłotów o nieregularnych lub nawet fantazyjnych kształtach. Takie noże pozwalają również na dość długą pracę, bo wytwarzają mniej wibracji niż ich jednostronne odpowiedniki (docinanie skomplikowanych żywopłotów zajmuje o wiele więcej czasu).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno na długość ostrzy – im będą one dłuższe, tym szerszy żywopłot dadzą radę przyciąć. Przydatną opcją będzie również możliwość wymiany noży. Podczas przeglądania specyfikacji technicznej sprawdźmy też, czy wybrane nożyce są wyposażone w szybki hamulec noży, gwarantujący bezpieczeństwo oraz osłonę na czubku ostrza pozwalającą na ochronę murów i innych powierzchni podczas pracy w ich pobliżu.

Nożyce do cięcia żywopłotu – rodzaj uchwytu i waga

Podczas zakupów nie zapomnijmy także o innych nie mniej ważnych parametrach urządzenia. Komfort pracy z podkaszarką do żywopłotu zależy w dużej mierze od rodzaju uchwytu. Sprzęt powinien umożliwiać wygodne trzymanie nożyc jedną ręką lub oburącz. Uchwyt musi odznaczać się ergonomicznym kształtem oraz pozwalać na przycinanie roślin w pionie i poziomie (ruchomy uchwyt). Przydatnym dodatkiem jest również wysuwana teleskopowa rączka, która umożliwia ścinanie nawet bardzo wysokiego żywopłotu. Do ochrony przed odpryskami skracanych roślin służy przezroczysta osłonka – warto się upewnić, czy znajduje się w zestawie z wybranymi przez nas nożycami.

Kolejną ważną cechą piły do przycinania żywopłotu jest jej waga. Takie urządzenie będziemy trzymać cały czas w ręce, dlatego nie powinno być zbyt ciężkie, by nie obciążać naszych stawów i nadmiernie nie męczyć dłoni. Najbardziej poręczne są sprzęty o wadze do 3 kg. Zbyt masywne nożyce mogłyby być po prostu niewygodne, przez co nie chętnie byśmy z nich korzystali.

Kosiarka do żywopłotu – moc i moment obrotowy

Na koniec warto wspomnieć również o takich parametrach jak moc i moment obrotowy. Wbrew pozorom wcale nie są one mniej istotne niż poprzednie cechy. Moc urządzenia bezpośrednio przekłada się na jego efektywność oraz wydajność pracy. Jeżeli zależy nam na szybkim i prostym przycinaniu nawet dużych żywopłotów z twardymi i grubymi gałęziami, to postawmy na nożyce o dużej mocy (ponad 600 W). Jeśli chodzi o moment obrotowy, to jego wartość określa, jak szybkie cięcia będzie wykonywać nasz sprzęt. Wygląda to podobnie jak w przypadku mocy – im wyższy moment obrotowy, tym wydajniejsza praca. Do naprawdę opornych żywopłotów będzie potrzebne urządzenie o parametrach nawet 80 Nm.

Czytaj także: Kosa spalinowa czy podkaszarka akumulatorowa, elektryczna? Jak i co wybrać?

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *