Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia przydatne w każdym ogrodzie

Narzędzia przydatne w każdym ogrodzie
Narzędzia przydatne w każdym ogrodzie

Ogród jest ogrodem i odróżnia się od dzikiego nieużytku właśnie dlatego, że stanowi przestrzeń uporządkowaną, zadbaną i dostosowaną. Praca w ogrodzie, jak każda inna praca, wymaga narzędzi. Jakie narzędzia do ogrodu są potrzebne w pierwszej kolejności?

Narzędzia w ogrodzie – w stronę piękna

Ogród – nawet na pozór niedbały ogród w stylu angielskim – jest naturą “oswojoną”, której nadaliśmy pewien kształt. Prosta alejka, równa grządka, przystrzyżony trawnik i żywopłot, altana – nadajemy formę każdemu elementowi ogrodu. Nawet jeśli celowo pozostawiamy fragmenty przestrzeni ogrodowej w stanie możliwie najbardziej dzikim, to przecież jest to nasza decyzja, której brak na stepie, w lesie równikowym lub w innej przestrzeni całkowicie naturalnej. Co trzeba mieć, aby z natury w jej pierwotnym stanie uczynić kulturę – czyli ogród?

Rodzaje narzędzi ogrodowych

Różnie można klasyfikować narzędzia do ogrodu. Przyjmijmy na nasze potrzeby następujący podział.

Narzędzia tnące i do przycinania roślin

Do tej grupy zaliczymy sekatory, kosiarki do trawy włącznie z kosami ręcznymi, różnego rodzaju piły i nożyce. Te przedmioty służą nam do kontrolowania rozrostu roślin. Jakże pięknie wygląda dobrze ułożona jabłoń lub zadbany żywopłot!

Narzędzia do prac ziemnych w ogrodzie

No właśnie, flora potrzebuje ziemi. A nam czasem przyda się szpadel, grabie, świder, a w niektórych przypadkach nawet mała koparka ogrodowa. Istotne są tu dwie sprawy: zapewnienie roślinom właściwie przygotowanego gruntu oraz ukształtowanie warstwy ziemnej ogrodu zgodnie z naszymi celami.

Inne cięższe narzędzia ogrodowe

W tym miejscu za kryterium podziału przyjęliśmy po prostu wielkość albo masę. Wliczamy do “cięższego” sprzętu taczki, rozsiewacze, większe konstrukcje nakryte plandekami, ale też pewną część sprzętu elektromechanicznego jak ciężkie piły spalinowe. Zawsze przyda się także ogrodowa drabina aluminiowa. Do przechowywania tego rodzaju wyposażenia potrzeba zazwyczaj wydzielonego pomieszczenia.

Narzędzia do ogrodu mniejsze, ale nie mniej ważne

Poza tym istnieje całe spektrum drobniejszych przedmiotów, które powinny znaleźć się w naszej ogrodowej narzędziowni. Należą do nich rękawice, oczywiście młotek, kombinerki i śrubokręt, konewka, gogle na oczy, grabie, niewielkie łopatki do wykopywania dołków na ziarna, latarka oraz całe bogactwo przydatnych taśm, sznurków, gwoździ i tym podobnych rzeczy.

Dobrze zorganizowany ogród

Lista narzędzi ogrodowych oczywiście jest zrelatywizowana do właścicieli ogrodu, czyli ich celów związanych z prowadzeniem ogrodu. Dobre narzędzie to takie, które pozwala nam wykonać stosowną czynność łatwo i elegancko. Powinno być również trwałe i – nie inaczej – estetyczne. O narzędziach w ogrodzie często przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy pragniemy wykonać jakieś działanie, a brak nam ku temu środków. Tak naprawdę nasz zestaw narzędzi ogrodowych gromadzimy i nabywamy latami, lecz te wymienione powyżej należą do podstawowych i powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego dobrze zorganizowanego ogrodu.

Ogród w naszej kulturze jest także naturalną metaforą “dobrego miejsca”, w którym odnajdujemy przystań pośród życiowych trosk i trudów. To poetyckie miejsce możemy stworzyć wedle naszego życzenia, ale najpierw musimy dysponować odpowiednimi narzędziami. Jednak każdy miłośnik ogrodów dobrze wie: ten trud zostaje sowicie wynagrodzony.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *