Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy też mycie kostki. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż korzystanie chociażby z konewki, zwłaszcza jeżeli posiada się sporą działkę. Nie jest jednak wolne od wad. Sprawdź, z jakimi problemami się wiąże!
Zamów węże ogrodowe Polskich producentów w sklepie plantet.pl
Niewłaściwy dobór rozmiaru
Nie da się nie zauważyć, że węże ogrodnicze występują w rozmaitych długościach. Dzięki temu każdy może dobrać model adekwatny do swoich potrzeb. Trzeba jednak starannie przemyśleć zakup, uwzględniając wielkość swojego podwórka. Większość osób decyduje się na kilka różnych egzemplarzy, używanych do pracy w innych punktach ogrodu. Lepiej oczywiście wybrać zbyt długi wąż niż za krótki
Kolejny parametr, różniący węże ogrodnicze, to ich średnica. Bezpośrednio wiąże się z tym, jakie uzyska się ciśnienie wody. Większy ogród wymaga zastosowania modelu o sporej średnicy (19 mm – 3/4”), natomiast mniejsze podwórko spokojnie nawodni się egzemplarzem o przekroju 13 mm – 1/2”. W przypadku wątpliwości warto doradzić się sprzedawcy w sklepie ogrodniczym, ponieważ nie da się zmodyfikować średnicy zakupionego już węża i jeżeli wybierze się źle, to konieczne będą ponowne zakupy.
Skręcanie i skracanie się węża
Węże ogrodnicze są produkowane z różnorodnych materiałów, co bezpośrednio wpływa na ich charakterystykę. Rodzaj surowca wiąże się bezpośrednio z tym, czy konstrukcja konkretnego modelu okaże się wytrzymała, czy też nie posłuży zbyt długo. Najczęściej wykorzystuje się syntetyczny kauczuk oraz PVC. Przeciętny wąż posiada od 1 do 6 warstw, w zależności od rodzaju. Ważne jest jednak głównie to, aby posiadał odpowiednie wzmocnienie. Przyjmuje ono postać oplotu z włókien materiałowych, stalowych albo poliestrowych. Zapobiega skracaniu się i kurczeniu materiału.
Jednakże nawet wysokiej jakości surowiec może ulec uszkodzeniu, jeżeli będzie niewłaściwie użytkowany. Przede wszystkim węże ogrodowe powinny być rozwijane przed podłączeniem. Taka prosta zmiana pozwala na znaczące zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wewnętrznej struktury, co może nastąpić w wyniku wysokiego ciśnienia wody po odkręceniu zaworu przy kranie. Trzeba również unikać splątania podczas zwijania, potrafiącego skutkować nawet pęknięciem, co wymusza konieczność zakupu nowego modelu.
Problematyczne zwijanie węża
Kiedy węże ogrodnicze są bardzo długie, to przechowywanie ich potrafi okazać się zaskakująco wymagającym przedsięwzięciem. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest nabycie specjalnego zwijacza. Najlepiej sprawdzają się modele automatyczne, ponieważ nie wymagają włożenia w zwijanie praktycznie żadnego wysiłku.
Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza egzemplarze odporne na wpływ promieniowania UV, gdyż dzięki temu charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością. Regulowanie prędkości rozwijania i zwijania gwarantuje wbudowany mechanizm hamulcowy. Jeżeli chce się swobodnie przenosić i zawieszać sprzęt, warto wybrać model ze specjalnymi uchwytami lub składaną rączką.
Nieprawidłowe przechowywanie sprzętu ogrodniczego
Po sezonie należy zadbać o to, aby prawidłowo zabezpieczyć węże ogrodnicze przed uszkodzeniem. Na początek należy je starannie oczyścić oraz osuszyć, aby nie pozostawić żadnych zanieczyszczeń. Następnie zwija się całość w równomierne pętle i umieszcza w zacienionym, suchym miejscu, na przykład w piwnicy. Ryzyko zagięcia zminimalizuje unikanie tworzenia załamań, co dosyć trudne w przypadku sporej długości. W takim wypadku można posłużyć się bębnem albo wózkiem.
Warto wspomnieć, że istnieją dwa rodzaje bębnów na wąż. Modele ścienne doskonale sprawdzają się przy częstym podlewaniu ogródka. Wystarczy zamontować je w okolicy kranu. Są łatwe zarówno w założeniu, jak i przy demontowaniu, co ułatwia przechowywanie. Jeżeli korzysta się z węża rzadko lub często zmienia się jego lokalizację, znacznie efektywniejszy okaże się bęben przenośny. Chroni on nie tylko przed splątaniem, ale również przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, mogących chociażby sprawić, że kolor węża wyblaknie, co zaburzy estetykę ogrodu.
Artykuł partnera.