Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Ładowarki teleskopowe dla rolnictwa – przykłady zastosowań

Ładowarki teleskopowe dla rolnictwa – przykłady zastosowań
Ładowarki teleskopowe dla rolnictwa – przykłady zastosowań

Nowoczesne gospodarstwo rolne nie może się obyć bez zaawansowanego sprzętu ułatwiającego wykonywanie skomplikowanych i czasochłonnych prac.

Jednymi z najpotrzebniejszych maszyn są ładowarki teleskopowe. Zastosowanie takich ładowarek jest bardzo szerokie, przez co sprawdzają się one w gospodarstwach o różnych profilach działalności.

Ładowarka Teleskopowa https://ladowarki-everun.pl/ladowarki-teleskopowe/ladowarka-teleskopowa-ert1500/

Ładowarka teleskopowa – specyfika

Ładowarka teleskopowa to specjalistyczna maszyna pozwalająca na załadunek i rozładunek ciężkich oraz gabarytowych towarów. Ramię robocze takiej ładowarki ma konstrukcję teleskopową (wysuwa się), przez co zasięg maszyny może być znacznie zwiększony. Ładowarki teleskopowe mogą mieć różne konstrukcje. W rolnictwie zastosowanie mają głównie ładowarki wyposażone w przegubowy system skrętu. W takich ładowarkach teleskop jest sterowany za pomocą specjalnego joysticka, a dobra skrętność maszyny gwarantuje możliwość jej precyzyjnego ustawienia. Na wysięgu ładowarki może być ponadto umieszczony różnego rodzaju osprzęt roboczy, w tym:

  • ładowacz czołowy, czyli tzw. tur;
  • hak do mocowania przenoszonego ładunku;
  • widły paletowe;
  • chwytak do bel;
  • łyżka.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych w rolnictwie

Ładowarki teleskopowe mogą być wykorzystywane przez rolników na wiele sposobów. Sama specyfika pracy w gospodarstwie rolnym cechuje się koniecznością ciągłego przemieszczania gabarytowych ładunków, czy to pasz, czy elementów maszyn, a w takich zastosowaniach ładowarki sprawdzają się idealnie. Wszechstronność zastosowania tego sprzętu czyni go wręcz niezastąpionym w każdym rozwijającym się gospodarstwie.

Ładowarka – Everun ER1500

1. Załadunek obornika

Obornik to dla rolnika najcenniejszy nawóz. Uniwersalne zastosowanie i bardzo dobre efekty działania obornika sprawiają, że stosuje się go w większości gospodarstw. Jeśli gospodarstwo rolne hoduje zwierzęta, może dysponować takim nawozem całkowicie za darmo, ale problemem jest transport tego nawozu. Obornik można co prawda ładować na rozrzutnik specjalnym ładowaczem (cyklopem) lub traktorem wyposażonym w ładowacz czołowy (tur), ale możliwe jest też wykorzystanie do tej pracy ładowarki teleskopowej. Taka maszyna przydaje się szczególnie wtedy, kiedy dojazd do pryzmy jest utrudniony i potrzeba maszyny o długim ramieniu.

2. Załadunek i rozładunek bel słomy oraz siana

Ładowarka teleskopowa może być też z powodzeniem wykorzystana do załadunku i rozładunku bel (balotów) słomy lub siana. Takich bel nie można przemieszczać bez użycia ciężkiego sprzętu, bo uniemożliwia to ich duża waga i rozmiary. Ładowarka teleskopowa ze specjalnym chwytakiem do bel czy widłami doskonale poradzi sobie z przeniesieniem snopów z przyczepy do stodoły lub ustawieniem ich na stercie – nawet na dużą wysokość.

3. Wykonywanie prac na wysokościach

Ładowarki teleskopowe często służą w gospodarstwach, jako maszyny ułatwiające prace na dużej wysokości. Prowadzenie gospodarstwa jest nierozerwalnie związane z koniecznością konserwacji i napraw budynków, w tym wysokich stodół, obór czy silosów. Zakres prac na wysokościach obejmuje wymianę pokryć dachowych, czyszczenie rynien, przewodów wentylacyjnych lub nabijanie klimatyzacji, a pomóc może w tym ładowarka ze specjalnym wysięgnikiem i platformą.

4. Przenoszenie części maszyn lub materiałów budowlanych

W dużych gospodarstwach rolnych infrastruktura jest zwykle dość okazała. Traktory mają ogromne silniki, pługi wielkie i ciężkie lemiesze, a drzwi lub wrota do pomieszczeń gospodarczych ogromne rozmiary. Te elementy trzeba czasami przemieszczać, czego nie da się zrobić przy pomocy siły ludzkich rąk, nawet gdy tych rąk jest wiele. Do przenoszenia silnika, betonowych płyt płotu czy palet z cegłą na nową oborę rolnik może z powodzeniem wykorzystać ładowarkę teleskopową.

5. Odśnieżanie, spychanie i zamiatanie

Wpięcie do ładowarki teleskopowej specjalnej szufli umożliwia odśnieżanie posesji i drogi dojazdowej do gospodarstwa, a także spychanie ziemi, gruzu, wysłodków, piasku czy każdego innego pryzmowanego materiału. Możliwe jest też dopięcie zamiatarki i sprzątanie utwardzonej nawierzchni. Dzięki zastosowaniu ładowarki teleskopowej praca przebiega szybko, a rolnik może obserwować otoczenie z wnętrza kabiny, a nie z pozycji kogoś, kto właśnie męczy się z obsługą łopaty.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Zaufany sklep z akcesoriami do kos spalinowych

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważne jest utrzymanie sprzętu w doskonałym stanie. Regularne…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia akumulatorowe a deszcz – czy można pracować, gdy pogoda nie sprzyja?

W przypadku prac przy rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych sprawa jest łatwa – przepisy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *