Tereny zieleni odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu sprzyjającego środowiska do życia. Drzewa zatrzymują cząsteczki stałe, wchłaniają wiele zanieczyszczeń gazowych oraz są producentami tlenu. Posadzone w miastach poprawiają też stosunki wodne w glebie i dają schronienie ptakom. Z tego powodu pozostają pod ochroną, a ich wycięcie jest objęte sankcjami karnymi. Za usunięcie drzewa bez zezwolenia można też otrzymać odszkodowanie.
Co prawo mówi o wycinaniu drzew?
Chociaż drzewa są piękne i zapewniają korzyści, zdarza się, że stanowią przeszkodę w realizacji inwestycji. Linia energetyczna czy budynek wymagają przestrzeni, dlatego może się zdarzyć, że do jej uzyskania trzeba usunąć kilka drzew. Prawo jest surowe pod tym względem, a zasady postępowania wskazuje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z jej zapisem do wycięcia drzewa na terenie własnej działki właściciel musi uzyskać zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli o zgodę stara się osoba trzecia, poza wnioskiem o zgodę na wycinkę niezbędna jest jeszcze zgoda właściciela.
Jeśli drzewo musi zostać wycięte na potrzeby inwestycji czy ze względu na to, że wywiera negatywny wpływ na teren sąsiada i jest przedmiotem sporu, właścicielowi przysługuje prawo do odszkodowania. Odszkodowanie i jego wysokość mogą być ustalone polubownie pomiędzy stronami. Jeśli nie ma takiej możliwości lub jedna ze stron nie jest skłonna do zgody, istnieje możliwość rozstrzygnięcia problemu na drodze prawnej. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy wycinka została przeprowadzona pod nieobecność właściciela.
Ustawowe wyjątki
Istnieją okoliczności, w których prawo zwalnia inicjatora wycinki ze starań o pozwolenie. Przygotowanie wniosku można zlecić np. Pracowni Projektowej Magdalena Loose. Jeśli wymaga tego dobro inwestycji (np. rozrośnięta korona drzewa zrywa linię energetyczną podczas silnych wiatrów), pracownik zakładu energetycznego lub innej firmy może zlecić taką wycinkę bez zezwolenia i bez wypłaty odszkodowania. Sytuacje te to:
- wycinka wierzby, klonu lub topoli o obwodzie pnia na wys. 5 cm nie większej niż 80 cm,
- wycinka robinii akacjowej, kasztanowca zwyczajnego lub platana klonolistnego o obwodzie pnia na wys. 5 cm nie większej niż 65 cm,
- wycinka pozostałych drzew o obwodzie pnia na wys. 5 cm nie większej niż 50 cm,
- wycinka drzew zaliczanych do obcych gatunków,
- niezbędna melioracja urządzeń wodnych.
W pozostałych sytuacjach nie tylko można się starać o odszkodowanie z tytułu utraconego drewna, ale też o naprawienie szkody.