Bramy i ogrodzenia

Jaki wybrać płotek ogrodowy – plastikowy, czy drewniany?

Jaki wybrać płotek ogrodowy – plastikowy, czy drewniany
Jaki wybrać płotek ogrodowy – plastikowy, czy drewniany

Kiedy mamy psa, nasze rabatki nie są bezpieczne. W każdej chwili może się zdarzyć, że nasz pupil wymarzy sobie dołek wśród kwiatów. Grządki warzywne również nie są bezpieczne i to nie tylko ze strony kretów… Jak z tym walczyć?

Płotek ogrodowy – świetna ochrona przed psem

            Są miejsca, gdzie wysokie ogrodzenia nie wyglądają dobrze. Na przykład niewielkie ogrody, gdzie wysoki płot czy siatka koszmarnie odbierałby wrażenie przestrzeni. Na takie okoliczności stworzono niskie płotki ogrodowe.

Płotki występują w różnych wariantach. Niższe, wyższe, drewniane i plastikowe. Wprawdzie nie ochronią klombów i grządek przed dużym psem, który je zwyczajnie przeskoczy, ale w przypadku niewielkiego pupila sprawdzi się doskonale. Jeśli nie przy dłuższym pobycie zwierzaka, który z czasem na pewno znajdzie sposób na pokonanie przeszkody, to na moment szalonego pędu po ogródku w pierwszych chwilach po wybiegnięciu z domu – na pewno.

Co sprawdzi się w tym przypadku – plastik, czy drewno? Płotek ogrodowy plastikowy z pewnością będzie trwalszy, choć może nie tak atrakcyjny wizualnie. Co do wysokości, warto ją dostosować nie tylko – choćby odrobinę – do wielkości psa, ale tez do wielkości roślin. Dobrze, jeśli płotek ogrodowy – plastikowy, czy drewniany, nie będzie ich przytłaczał wielkością. W końcu to one mają zdobić ogród.

Jak wykorzystać płotek ogrodowy w charakterze dekoracji ogrodu?

            Jak wspomnieliśmy, płotek ogrodowy plastikowy może nie być najlepszą dekoracją. Co innego płotek drewniany. Coraz więcej widzi się aranżacji ogrodowych z wykorzystaniem drewnianych płotków, które przede wszystkim zdobią a czasem stanowią zaporę przed obsuwaniem się nawierzchni.

Oczywiście płotek drewniany musi być odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, aby rzeczywiście zdobił i służył przynajmniej przez kilka sezonów. Najczęściej drewniane płotki, jakie są dostępne w marketach z akcesoriami do wyposażenia ogrodów, są już zabezpieczone przed wilgocią.

Uniwersalna i zawsze dobrze wyglądająca przy roślinach ozdobnych, jest zieleń. Nie przytłacza i nie kłóci się kolorystycznie z roślinami, które taki zielony płotek otacza. Niski, drewniany płotek w odcieniu zielni, doskonale sprawdzi się w małych ogródkach.

Oczywiście wybierając kolor płotka do ogródka kwiatowego, możemy kierować się również kolorem dominującym wśród roślin kwitnących. Rzecz jasna takie rozwiązanie ma swój minus – w jednym roku kolor płotka może pasować idealnie, co dalej? Pozostaje nam albo dobierać rośliny do płotka, albo tenże wymienić. Koszt płotka ogrodowego, zwłaszcza płotka plastikowego, jest nieduży i spokojnie możemy sobie na to pozwolić. Zwłaszcza, jeśli nie mamy nim ogrodzonych zbyt wielkich przestrzeni.

Płotek ogrodowy plastikowy lub drewniany doskonale może się sprawdzić w naszym niewielkim ogródku w różnych funkcjach. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki rodzaj płotka, jaka wysokość i kolor sprawdzi się w naszym ogródku najlepiej i możemy ruszać na zakupy!

Po więcej tego typu inspiracji/poradników zapraszamy także na portal Przemianydomowe.pl

Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Ogrodzenie aluminiowe - wady, zalety, cechy charakterystyczne i montaż

Wszelkiego rodzaju płoty i ogrodzenia umożliwiają oddzielenie prywatnej przestrzeni od świata…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Drzwi garażowe segmentowe czy uchylne? Które wybrać? Odpowiadamy

Podczas budowy domu dobranie odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej jest niezwykle istotne. Od…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Jakie akcesoria do budowy ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie z metalowych paneli to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie terenu działki…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *