Automatyzacja rolnictwa to przyszłość, której nie unikniemy. Już teraz staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, które stosujemy w rolnictwie wertykalnym. Dowiedz się, w jaki sposób automatyzacja w rolnictwie pomaga zwiększyć efektywność upraw przy jednoczesnym zredukowaniu wpływu produkcji żywności na środowisko naturalne. Poznaj rozwiązania pozwalające zautomatyzować uprawy i przekonaj się, jakie korzyści przynosi automatyka w rolnictwie.
Czym jest automatyzacja w rolnictwie?
Automatyzacja upraw (smart farming) polega na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych do procesów zarządzania uprawami wertykalnymi i hydroponicznymi. Automatyzacja rolnictwa pozwala sterować wszystkimi procesami na farmie oraz kontrolować warunki atmosferyczne panujące w pomieszczeniach, gdzie uprawiane są rośliny. Pozwala to istotnie zwiększyć efektywność produkcji roślin, zaspokajając wysokie zapotrzebowanie na żywność oraz zapewniając niezawodność produkcji żywności.
Automatyzacja rolnictwa – jaka technologia jest niezbędna?
Niezbędna automatyka w rolnictwie wertykalnym to profesjonalne urządzenia oraz zarządzające nimi systemy, np. Grow Wizard. Zastosowana automatyka umożliwia kontrolę nawadniania, oświetlenia, atmosfery oraz prowadzenie dziennika upraw. System automatyki zawiera takie elementy, jak m.in.: wertykalne wózki uprawowe, stacje wysiewowe, lampy HydroLED, zamknięty obieg wody, system inteligentnego dozowania pożywki, system kontroli temperatury, automatyka uprawowa, strefa dezynfekcji.
Automatyzacja upraw – poznaj płynące z niej korzyści
Automatyzacja rolnictwa rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się dzisiejsze farmy. Co zyskujemy, decydując się na wdrożenie automatyzacji upraw?
- Rozwiązanie problemu braku siły roboczej – praca ogranicza się wyłącznie do zarządzania automatycznymi systemami, monitorowania procesów i zarządzania oprogramowaniem.
- Całoroczne uprawy – automatyzacja w rolnictwie umożliwia stworzenie kontrolowanych warunków atmosferycznych, sprzyjających uprawianym roślinom, co pozwala osiągać plony przez cały rok, zwiększając wolumen zbiorów nawet kilkunastokrotnie.
- Przyjazność środowisku naturalnemu – zamknięty obieg wody, brak zapotrzebowania na grunty rolne, optymalne nawadnianie i odżywianie roślin oraz możliwość zasilania automatycznych farm panelami fotowoltaicznymi w ogromnym stopniu redukują wpływ upraw na środowisko naturalne.
- Niezależność od klimatu czy pory roku – automatyzacja w rolnictwie pozwala stworzyć kontrolowane warunki niezależnie od klimatu czy panującej pogody, dzięki czemu rośliny można uprawiać wszędzie i przez cały rok.
- Lokalnie produkowana żywność – z powyższego wynika, że rośliny mogą być uprawiane lokalnie, co zmniejsza zapotrzebowanie na transport, co z kolei redukuje ślad węglowy.
Automatyzacja rolnictwa – jak zacząć?
Jeśli chcesz zainwestować w farmę przyszłości, zacznij od współpracy z firmą Hydropolis. Automatyka w rolnictwie z wykorzystaniem technologii i oprogramowania Grow Wizard pozwala osiągać bardzo wysoka wydajność upraw przy jednoczesnym ograniczeniu nakładu pracy, redukcji kosztów i szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.
Artykuł gościnny.