Rdzę nie bez powodu porównuje się do nowotworu powierzchni metalowych. Gdy metal zacznie korodować, ulega powolnej, ale stałej degradacji. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi rdzy, trzeba ją całkowicie usunąć – w przeciwnym razie powróci w tym samym miejscu. Sprawdź, jak zabezpieczyć metale przed korozją, by nie musieć się martwić o jej ogniska.
Dlaczego metal koroduje?
Korozja to proces niszczenia struktury metalu pod wpływem czynników środowiskowych. Do tego zjawiska dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia wykonana z tego materiału ma jednoczesny kontakt z wilgocią i tlenem. Objawem korozji jest rdza, czyli niejednolita, brązowawa warstwa powstająca na powierzchni metalu, a docelowo prowadząca do jego rozpadania się.
Co ważne, procesu korozji nie da się odwrócić. Można go jedynie zahamować. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak odpowiednia konserwacja metalu w celu zapobiegania przed jej powstawaniem. To szczególnie istotne w tych miejscach, w których występują sprzyjające warunki do powstawania rdzy. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich konstrukcji i elementów metalowych wystawionych na działanie warunków atmosferycznych oraz eksploatowanych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Jak chronić metale przed korozją?
W gruncie rzeczy ochrona metali przed korozją nie jest skomplikowana. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt zabezpieczający i właściwie go zaaplikować. Często wymagane jest również przygotowanie powierzchni w określony sposób. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie metali przed korozją jest powłoka ze specjalnej farby, która zapobiega kontaktowi materiału z wilgocią i tlenem.
Poznaj farby POLIFARB do ochrony stali przed korozją: https://polifarb.lodz.pl/pl/11829-stal
Należy jedynie pamiętać, że wszelkie sposoby zabezpieczenia metali przed korozją nie są wieczne. Powłoki, którymi pokrywa się elementy metalowe, po pewnym czasie mogą pękać, łuszczyć się lub ścierać. To zaś stanowi niejako zaproszenie dla korozji. Dlatego ważnym elementem ochrony przed rdzą jest kontrolowanie stanu elementów metalowych i ich powłok ochronnych, a w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości ich poprawna renowacja.
Formą ochrony metali przed korozją jest też ich cynkowanie – na skutek specjalnego procesu technologicznego na powierzchni materiału (np. stali) powstaje cienka warstwa cynku, która stanowi barierę dla wody i tlenu. Powłoka może się jednak ścierać, lub ulegać innego rodzaju uszkodzeniom, dlatego wskazane jest również dodatkowe zabezpieczenie takiej powierzchni.
Odpowiednia farba pomoże zabezpieczyć metal przed korozją na długi czas, a jednocześnie nada powłoce atrakcyjny wygląd i pożądany kolor.
Zabezpieczenie metali przed korozją – jaką farbę wybrać?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele farb do metali, które zapewniają długotrwałe i skuteczne zabezpieczenie metali przed korozją. Co więcej, istnieją również produkty, które można nakładać bezpośrednio na rdzę w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się korozji.
Jak można chronić metale przed korozją? Wystarczy znaleźć farbę do metalu, która ma właściwości antykorozyjne. Świetnie w tej roli sprawdzają się między innymi emalie:
- chlorokauczukowe,
- poliwinylowe,
- poliuretanowe,
- ftalowe (alkidowe).
Dostępne są również nietoksyczne, bezzapachowe i wygodne w użytkowaniu wodorozcieńczalne farby oraz grunty do metalu, które bardzo dobrze zabezpieczają przed powstawaniem korozji. Jeśli nie jesteś pewien, jak zabezpieczyć metale przed rdzą, poradź się doświadczonego sprzedawcy lub fachowca, który pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt w zależności od jego zastosowania.