Pielęgnowanie kwiatów domowych zimą przebiega zupełnie inaczej niż wiosną czy latem. Trzeba pomyśleć o właściwych: temperaturze, wilgotności i stanowisku kwiatów zimą. Dowiedz się, jak dbać w chłodne miesiące o rośliny doniczkowe, zwłaszcza te wtedy kwitnące.
Rośliny kwitnące zimą
Jest wiele kwiatów doniczkowych kwitnących zimą – wbrew pozorom nie jest to pora tylko wegetacji roślin. Jedne z bardziej popularnych kwiatów które kwitną zimą to:
- Fiołek afrykański. Piękny kwiat o barwach fioletowej, ciemnoniebieskiej, fiołkoworóżowej, różowej, białej. Wyrasta na maksymalnie 15 centymetrów. Fiołek powinien mieć stanowisko widne, ale nie mocno nasłonecznione. W okresie od wiosny do jesieni wymaga nawożenia.
- Azalia. Cechuje się mnóstwem kwiatów w odcieniach od bieli przez róż po czerwień. Nie lubi suchego powietrza, dlatego szczególnie cierpi zimą przy włączonym ogrzewaniu.
- Gwiazda betlejemska. Jedna z typowych roślin kwitnących zimą, o pięknych czerwonych kwiatach w kształcie gwiazdy. Występuje też w odmianie liliowej, łososiowej, kremowej. Zalecana jej eskpozycja to ciepłe, dobrze oświetlone miejsce.
Na co narażone są rośliny zimą?
Zimą zmieniają się warunki panujące w domu – jest ciepło, sucho, mniej światła niż latem. Wiele roślin zapada w zimowy stan uśpienia, niektóre wręcz marnieją, zwłaszcza gdy są kiepsko pielęgnowane. O ile wiosną i latem pewne zaniedbania mogą ujść na sucho, bo jest dużo światła słonecznego, często wietrzymy pomieszczenia, powietrze jest rześkie, to zimą niewielki błąd może skutkować więdnięciem czy żółknięciem liści, a nawet uschnięciem rośliny. Szczególnej pielęgnacji wymaga zimowy kwiat doniczkowy, który kwitnie.
Pielęgnacja roślin zimą
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Ponieważ w przeciwieństwie do krzewów ogrodowych doniczkowe domowe kwiatki nie zapadają w zimowy sen, wymagają takiej samej, a nawet większej uwagi, jak wiosną i latem. Pielęgnacja przebiega jednak troszkę inaczej niż w miesiącach ciepłych.
Ekspozycja na światło
Podstawowy problem dla roślin doniczkowych zimą to brak światła dziennego. Szybko zmierzcha, słońce jest mniej intensywne. Jak temu zaradzić? Można przenieść kwiaty w miejsce bardziej nasłonecznione, np. z ekspozycją na południe lub wschód, a także ustawić doniczki na parapecie. Warto jednak pamiętać, by nie otwierać okien w mroźne dni, by kwiaty na parapecie nie zmarzły, a także by rozsunąć zasłony i firany, by dać dostęp światła. Wybieraj także parapety niestojące nad kaloryferem.
Comiesięczna kąpiel
Co zrobić gdy w mieszkaniu nie ma bardziej nasłonecznionych miejsc? Trzeba przede wszystkim chociaż raz w miesiącu myć rośliny pod bieżącą wodą, a raz w tygodniu przecierać liście wilgotną szmatką, bo osiadający kurz blokuje dostęp światła. Można też zraszać liście.
Uwaga na meszek!
Nie mocz liści roślin pokrytych meszkiem lub włoskami jak fiołek afrykański oraz kwiatów roślin kwitnących.
Lampy doświetlające
Rozwiązaniem w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest naprawdę mało światła zimą i nie ma okien z ekspozycją na południe czy wschód, jest zakup specjalnych lamp doświetlających. Kosztują one jedynie kilkadziesiąt złotych, a zapewnią roślinom przetrwanie w dni, gdy bardzo mało jest naturalnego światła.
Podlewanie roślin doniczkowych zimą
Jak podlewać rośliny doniczkowe w okresie zimy? Zapotrzebowanie na wodę jest w tym czasie zdecydowanie mniejsze, bo rośliny wolniej wzrastają. Z drugiej strony przy włączonym ogrzewaniu w mieszkaniu jest ciepło i woda paruje szybciej. Dlatego należy częściej sprawdzać, czy ziemia nie jest przesuszona. Innymi słowy – podlewać mniej, ale częściej. Zasadniczo przyjmuje się, żeby podlewać kwiaty raz na dwa tygodnie.
Nie przelewaj!
Warto też jednak mieć na uwadze, że zimą przelanie i stojąca w doniczce woda jest groźniejsza niż ewentualnie kilka dni z przesuszoną ziemią. Przy ciepłym powietrzu, wilgotność w ziemi sprzyja gniciu kwiatów i rozwijaniu się pleśni.
Warunki dla roślin: wilgotność i temperatura
Jakie powinny być parametry powietrza w mieszkaniu zimą? Optymalne warunki to:
- Temperatura wynosząca między 15 a 18 stopni. Nie jest ona jednak przyjazna dla ludzi, zwłaszcza zimą. Odkręcamy wtedy ogrzewanie i nagrzewamy do 20-22 stopni. Ażeby kwiatki stały w niższej temperaturę, można je postawić na parapecie, ale z dala od kaloryfera lub wybrać chłodne pomieszczenie – można poświęcić jedno na przechowanie kwiatków i zmniejszyć tam ogrzewanie.
- Wilgotność na poziomie 40-60%. Ogrzewanie bardzo wysusza powietrze. Dlatego należy zadbać o nawilżenie powietrza np. specjalnym urządzeniem, poprzez położenie ręcznika na kaloryferze lub bezpośrednio nawilżać rośliny, zraszając je.
Co z nawożeniem?
Powszechna opinia jest taka, że nie należy w ogóle nawozić kwiatów zimą. To jednak nie do końca prawda, bo rośliny kwitnące zimą można nawozić, ale dwa razy rzadziej niż latem i mniejszą dawką. Należy też kupić specjalny nawóz do roślin kwitnących zimą, który zawiera składniki odżywcze niezbędne by przetrwały trudny czas. Z kolei nawozy dla kwiatów niekwitnących zimą mają śladową ilość azotu pobudzającego wzrost kwiatów.
Wyjątki
Nie należy wcale nawozić zimą kaktusów, marantów i cytrusów.
Jak dbać o rośliny doniczkowe w czasie zimy – podsumowanie
Rośliny doniczkowe, nawet te kwitnące, bez trudu przetrwają chłodniejsze dni z mniejszą ilością światła, cieplejszym i bardziej suchym powietrzem w domu, jeśli przy pielęgnacji będą przestrzegane następujące zasady:
- Postaw rośliny w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu, z ekspozycją na południe lub wschód, najlepiej na parapecie, ale z dala od kaloryfera.
- Nie uchylaj okna, gdy na parapecie są kwiatki.
- Odsuwaj zasłonki i firanki.
- Dbaj o nawilżenie powietrza (mokry ręcznik na kaloryfer, nawilżacz powietrza).
- Przecieraj regularnie liście z kurzu.
- Raz na tydzień przecieraj liście mokrą ściereczką,
- Zraszaj czasem wodą rośliny, zwłaszcza storczyki i paprocie.
- Raz w miesiącu myj rośliny pod bieżącą wodą.
- Nie zraszaj wodą i nie myj kwiatów oraz liści z meszkiem i włoskiem.
- Podlewaj mniej, ale częściej rośliny.
- Uważaj, by nie przelewać roślin.
- Nawoź rzadziej i mniejszą ilością specjalnego nawozu przede wszystkim rośliny kwitnące, jak azalie, gwiazdy betlejemskie, fiołki afrykańskie, cyklameny, kalanchoe.
- Nie nawoź i nie podlewaj kaktusów.
- Inne sukulenty podlewaj raz na dwa tygodnie.
Powodzenia w pielęgnacji roślin zimą! W razie wątpliwości skontaktuj się z ekspertem od kwiatów, na przykład w centrum ogrodniczym. Pracownicy takich miejsc doradzą np. jaki wybrać nawóz.
Materiał promocyjny.