Kwiaty doniczkowe

Jak ożywić przestrzeń biurową?

Atmosfera w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla samopoczucia pracowników i znacząco wpływa na wydajność ich pracy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy coraz większą uwagę przykładają do aranżacji przestrzeni biurowej i inwestują w usługi dekoratorów wnętrz. Jakie są najlepsze sposoby na ożywienie pomieszczeń firmowych, tak, by swym wyglądem wprowadzały personel i klientów w dobry nastrój?

Rośliny w biurze to podstawa

Podobnie jak w domu lub mieszkaniu, również w biurze potrzebny jest pierwiastek zieleni. Ma to szczególne znaczenie, jeśli firma zlokalizowana jest w przemysłowej dzielnicy, a okna biur wychodzą na ściany sąsiednich budynków. Czas pracy większości firm pokrywa się z godzinami największego nasłonecznienia – jeśli więc biuro jest mocno zacienione nawet w ciągu dnia, może powodować dość ponure wrażenie. Ma to wpływ na samopoczucie pracowników, którzy w takiej sytuacji nie są w stanie skorzystać z antydepresyjnego wpływu słońca. Wiele jest w stanie zdziałać dobrze dobrane oświetlenie – np. żarówki, które emitują odpowiednio jasne światło, wpływające pozytywnie na nastrój pracowników. To jednak zdecydowanie za mało, by móc powiedzieć, że biuro inwestuje w dobrą atmosferę. Równie ważne jak światło są bowiem odwołania do natury. Jakie elementy można zastosować w pomieszczeniach firmy, by sprawiały one znacznie bardziej przyjazne wrażenie?

Kwiaty do biura

Rośliny w przestrzeni biurowej to prawdziwy hit ostatnich lat – co istotne, spełniają one kilka funkcji na raz:

  • kwitnące rośliny w biurze poprawiają nastrój pracowników, tworząc bardziej przytulną, niemal domową atmosferę – ma to znaczenie zwłaszcza w branżach, w których personel jest poddawany silnemu stresowi – np. w spedycji, czy dużych korporacjach prawniczych
  • obecność roślin w firmie działa pozytywnie również na klientów, którzy doceniają dbałość przedsiębiorcy o nastrój zatrudnianych osób. Kwestie wizerunkowe są bardzo ważne, zwłaszcza w korporacjach, które wiele środków poświęcają na swój jak najlepszy PR – dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa jest jednym z elementów wizerunku firmy, o który warto dbać na wielu płaszczyznach
  • kwiaty do biura są doskonałym posunięciem wizerunkowym również podczas prowadzonych rekrutacji – zwłaszcza wtedy, gdy firmie zależy na pozyskaniu specjalistów rozchwytywanych na rynku. Osoby na stanowiskach eksperckich często zwracają uwagę na detale, które składają się na atmosferę miejsca pracy – warto pokazać potencjalnym pracownikom, że firma inwestuje w charakter miejsca i dba o dobre samopoczucie pracowników

Gdzie zamawiać kwiaty do biura? Jest wiele profesjonalnych firm, które specjalizują się w aranżowaniu przestrzeni biurowych – warto poszukać lidera w tej dziedzinie w swoim regionie.

Ogrody wertykalne

Czy istnieje sposób, by wnieść biurową atmosferę na zupełnie nowy poziom i sprawić, że kluczowe pomieszczenia firmy będą miały w sobie coś z ogrodu botanicznego? Oczywiście, że tak. Tym sposobem są ogrody wertykalne, czyli roślinne instalacje, które wznoszą się pionowo na ścianach budynku. Dla największego efektu instaluje się je we wnętrzach firm, ale zdarza się, że są montowane również po zewnętrznej stronie budynku. Ogród wertykalny może mieć dowolną wielkość i kształt, a rośliny, które są elementami takiej instalacji, tworzą spójną i harmonijną całość.

W ogrodach wertykalnych używane są głównie takie rośliny doniczkowe, które są proste w pielęgnacji i nie wymagają szczególnych warunków oświetleniowych. Wśród roślin powszechnie używanych w pionowych instalacjach dominują fikusy i maranty. Jakie są zalety ogrodu wertykalnego we wnętrzu? Prócz oczywistych wrażeń wizualnych, pionowa instalacja z kwiatów poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, a także jego wilgotność, co jest ważne szczególnie zimą. Ściana pełna zielonych roślin wpływa także antystresowo i czyni pomieszczenie bardziej przyjaznym.

Gdzie warto instalować ogrody wertykalne? Przede wszystkim w dużych firmach o charakterze korporacyjnym, ale również w centrach SPA, obiektach rekreacyjnych, czy kawiarniach. Zielona ściana w firmie jest doskonałym pomysłem także z marketingowego punktu widzenia – budzi ciekawość i przyciąga potencjalnych klientów.

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *