Architektura ogrodowa

Funkcjonalne i stylowe grządki – jak wykorzystać palisady w swoim ogródku?

Ogrodnictwo to sztuka. W miarę nabywania doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu swojego własnego, zielonego zacisza, z pewnością dostrzeżemy nowe, interesujące rozwiązania, które można wprowadzić w to otoczenie. Wiele ogródków może wydawać się nudnych i niezainspirowanych głównie dlatego, że ich właściciele boją się eksperymentować i aranżować ich przestrzeń w nieco odważniejszy sposób. Weźmy na przykład krawężniki ogrodowe – jest to całkiem interesujący element wyposażenia, który cechuje się bardzo przyjemną dla oka estetyką, będąc jednocześnie w stanie rozwiązać wiele problemów, które trapią niejednego ogrodnika.

Kiedy warto zastosować krawężniki ogrodowe?

Teren na naszej posesji nie zawsze jest idealnie równy i jednolity. Nawet jeśli wynajęliśmy koparkę w celu uporządkowania gleby, nadal mogą tworzyć się niewielkie wgłębienia czy pagórki, które często burzą wrażenia wizualne związane z naszym ogródkiem. Co więcej, dysproporcje mogą występować także w samej jakości gleby, a to stanowi jeszcze poważniejszy problem – jak można temu zaradzić? Odpowiedzią są krawężniki ogrodowe, dzięki którym można utworzyć wyizolowaną grządkę w zaledwie kilka godzin. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które stosuje się w celu zamaskowania nierówności w gruncie – wystarczy takie miejsce otoczyć palisadą, odpowiednio zabezpieczyć, a następnie wypełnić świeżą, żyzną ziemią i posadzić tam rośliny, jakie nas interesują. Stosując tego typu ogrodzenie, można stworzyć optymalne środowisko dla poszczególnych gatunków krzewów i kwiatów. Niektóre odmiany roślin preferują gleby kwaśne, które z kolei nie służą większości traw i bylin. Aby móc cieszyć się bogatą florą w obrębie swojego ogrodu, nie ryzykując przy tym mieszania się ziemi, wystarczy wydzielić pewną przestrzeń przy pomocy drewnianej bądź kamiennej palisady i tam zasadzić zieleń o specyficznych wymogach.

Jak zabezpieczyć krawężniki ogrodowe krok po kroku?

Rzecz jasna, aby móc cieszyć się trwałą i solidną instalacją, nie można po prostu obłożyć ziemi palisadą i liczyć, że drewno nie ulegnie procesom gnilnym. Gleba potrafi mieć druzgocący wpływ na wiele materiałów – drewno próchnieje, kamień się kruszy a metal ulega rdzewieniu. Wymagany jest tu odpowiedni, profesjonalny montaż.

Kładąc na swojej posesji krawężniki ogrodowe, należy:

  • Dobrać materiał do panujących w ogrodzie warunków
  • Odseparować płotek od gleby warstwą folii izolacyjnej
  • Wzmocnić konstrukcję stalowymi lub plastikowymi prętami
  • Regularnie pokrywać palisadę warstwą laminatu
  • Uszkodzone części poddawać wymianie

Stosując się do tych prostych zasad, można mieć pewność, że instalacja ta posłuży nam przez długie lata, zachowując zjawiskowy wygląd oraz pełną trwałość. Kluczem jest tu systematyczność – nie powinno się bagatelizować nawet drobnych uszkodzeń konstrukcji.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *