Fotowoltaika to inwestycja, która zwróci się niemal zawsze. Pytanie tylko, po ilu latach, a to zależy od kilku czynników, jak i rodzaju zamontowanej instalacji. Sprawdź, co wpływa na opłacalność tego sprzyjającego ekologii rozwiązania i postaw na nowoczesny i ekonomiczny sposób na pozyskanie energii.
Jak działa system rozliczania fotowoltaiki?
Instalację zamontowaną zazwyczaj na dachu domu podłącza się do sieci dowolnie wybranego dostawcy energii, montując licznik dwukierunkowy. Mierzy on energię wytworzoną przez panele, jak i pobraną z sieci w przypadku braku dostatecznej jej ilości powstałej dzięki panelom. Kiedy zużyte zostaje mniej energii, niż udało się wytworzyć, wówczas przekazywana jest ona do sieci, a 80% jej wartości trafia do właściciela.
Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?
Inwestycja w fotowoltaikę od firmy Hewalex to nie tylko panele, ale również system montażowy, niezbędne akcesoria i koszt samej instalacji. Taki system zwraca się zazwyczaj w przeciągu 5-10 lat od rozpoczęcia działania. Wpływa na to kilka podstawowych czynników. Są to:
- ekspozycja dachu i kąt nachylenia – im korzystniejsze ustawienie paneli, tym więcej prądu wyprodukują,
- koszt instalacji – zależy od rodzaju paneli, dobranych podzespołów oraz wielkości,
- zużycie prądu – im więcej prądu zużywa się w domu, tym możliwe oszczędności stają się większe,
- wydajność paneli – panele o większej mocy i sprawności wyprodukują więcej energii,
- ogólny wzrost cen energii, który powoduje, że korzystając z prądu sieciowego, płacilibyśmy coraz więcej,
- możliwość termomodernizacji – fotowoltaika połączona z przydomowym źródłem ogrzewania, jak np. pompa ciepła, mnoży oszczędności i ogranicza wydatki,
- skorzystanie z dotacji.
Jak obniżyć koszt fotowoltaiki?
Fotowoltaika zwróci się znacznie szybciej w przypadku skorzystania z jednej z możliwych opcji dofinansowania. Programy te dostępne są co roku i łatwo jest z nich skorzystać. Są to następujące dotacje: ulga termomodernizacyjna, Program „Mój Prąd”, „Program Czyste Powietrze” oraz liczne regionalne i samorządowe programy operacyjne.