Meble ogrodowe

Czy warto zakładać moskitiery na okna?

Czy warto zakładać moskitiery na okna
Czy warto zakładać moskitiery na okna

Mimo sporej uporczywości owadów, dostających się w sezonie letnim do naszych domów, wciąż wiele osób nie stosuje moskitier. Wielokrotnie zdajemy się na środki chemiczne i emitery ultradźwięków, zapominając o tym najskuteczniejszym i najprostszym rozwiązaniu. Jakie więc są dostępne na rynku moskitiery i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jakie są rodzaje moskitier?

Moskitiera jest bardzo prostym wynalazkiem, ale na tyle skutecznym, że nie wymagała znaczących usprawnień na przestrzeni lat. Tradycyjnie, wystarczający był przewiewny materiał rozpostarty nad łóżkiem, o oczkach na tyle drobnych, by zatrzymać owady.

Siatki PVC

Dlatego aktualnie najtańszym rodzajem moskitiery okiennej jest również zwykła siatka PVC, którą przykleja się do zewnętrznej strony ościeżnicy okna za pomocą taśmy dwustronnej. Jej skuteczność nie ustępuje droższym rodzajom tego zabezpieczenia, a jest nawet nieco bardziej elastyczna w montażu. Wystarczy zakup odpowiedniej ilości siatki i sami możemy wyciąć z niej moskitierę na okno dachowe, niewymiarowe drzwi balkonowe oraz każdy inny otwór, który zechcemy zabezpieczyć.

Niestety jej wadą jest niska trwałość. Tak zamontowana siatka często się odkleja i rozrywa. Dlatego nie można jej traktować jako rozwiązania na lata.

Moskitiery ramkowe do okien

Bardziej trwałym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest moskitiera ramkowa. W tym wypadku siatka chroniąca znajduje się na specjalnej ramce z PVC, którą przykleja się do okna. Jest to eleganckie rozwiązanie, które zapewnia też łatwy demontaż, jeśli zechcemy usunąć moskitierę na sezon jesienno-zimowym.

Moskitiery rolowane do okien

Jest to najbardziej złożony rodzaj moskitiery okiennej, jednak bardzo łatwo wyjaśnić, jak działają. Do złudzenia przypominają rolety kasetowe, w których materiał został zastąpiony siatką. Wewnątrz prowadnic znajdują się dodatkowo specjalne szczotki zapewniające szczelność.

Tego typu moskitiery zdecydowanie robią wrażenie i pozwalają w każdej chwili uzyskać dostęp na zewnątrz, ale jednocześnie są najdroższe spośród dostępnych rozwiązań. Dlatego najczęściej wybierane są przez osoby pewne pozostania w danym domu na dłuższy czas.

Dlaczego warto stosować moskitiery?

Moskitiery do okien oraz drzwi stanowią prostą, lecz skuteczną ochronę przed owadami. Dzięki nim nie musimy obawiać się komarów, kleszczy oraz wszelkich pozostałych stworzeń. Użądlenia i ukąszenia przestają być zagrożeniem, a polowanie na owady wieczornym rytuałem w sezonie wiosna – lato.

Warto podkreślić, że moskitiery nie stanowią też zagrożenia dla nas i samych owadów, a przede wszystkim dzieci oraz zwierząt domowych. Nie musimy wystawiać się na działanie chemikaliów i ich oparów, których skuteczność bywa też wątpliwa.

Zamontowana w oknach moskitiera pozwala o każdej porze dnia i nocy otworzyć szeroko okna i cieszyć się świeżym powietrzem, a o niej samej bardzo łatwo zapomnieć ze względu na jej nikłą widoczność.

Powiązane posty
Meble ogrodowe

Elegancja w każdym detalu: porcelanowa zastawa na każdą okazję

Elegancki stół wymaga specjalnej oprawy w postaci naczyń porcelanowych. Sprawdź, jak…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Meble ogrodowe

Modne zestawy mebli ogrodowych na sezon 2024

Sezon 2024 to czas, aby zadbać o wyjątkowy wygląd naszych ogrodów, łącząc przyrodę z…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *