Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Czy warto kupić aerator?

Czy warto kupić aerator
Czy warto kupić aerator

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi czas na gruntowne porządki w ogrodach. Oprócz przycinania drzew i krzewów pierwsze prace w ogrodzie niemal zawsze dotyczą także trawnika, który po zimie często wymaga przeprowadzenia dokładniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym i niezbędnym jest oczywiście jego grabienie, które pozwala na pozbycie się zeschniętej trawy i resztek liści. Często okazuje się wówczas, że gleba jest zbita, a darń osłabiona lub poprzerastana chwastami. Warto wówczas rozważyć przeprowadzenie aeracji trawnika.

Czym jest aeracja

Aeracja jest zabiegiem, który ma na celu rozluźnienie wierzchnich warstw gleby, dzięki czemu do korzeni traw będzie docierać więcej powietrza i wody, które sa niezbędne do jej prawidłowego wzrostu. Jest to zabieg dosyć mało inwazyjny i jeśli przeprowadzany jest regularnie, pozwala na utrzymanie trawnika w świetnym stanie. Można go bez problemu i niewielkim kosztem przeprowadzać samodzielnie. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, czyli aerator.

Aerator – jak działa

Zasada działania aeratora jest bardzo prosta i nieskomplikowana. Jest on zbudowany z ostrych kolców lub rurek, które wbijają się w ziemię robiąc w niej niewielkie otwory. Głębokość nakłuć jest znacząca, bo może wynosić nawet około 15 cm. Dzięki temu powierzchowna, zbita warstwa ziemi zostaje rozluźniona, a trawa może się lepiej ukorzenić.

Jaki aerator wybrać

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów urządzeń, które pomogą skutecznie i szybko przeprowadzić zabieg aeracji. Do trawników o niewielkiej powierzchni najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup specjalnych butów z kolcami, w których możemy po prostu chodzić po trawniku i jednocześnie go napowietrzać. Jest to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych, więc może sobie na niego pozwolić niemal każdy posiadacz przydomowego ogródka. 

W przypadku nieco większych powierzchni można rozważyć zakup ręcznego aeratora, który posiada obracający się walec z kolcami oraz długi trzon, za pomocą którego można przemieszczać urządzenie po powierzchni trawnika. Koszt takiego urządzenia to około 100 złotych. Wymaga to jednak włożenia nieco więcej siły fizycznej i czasu na przeprowadzenie zabiegu.

Najskuteczniejszym sposobem, szczególnie w przypadku dużych trawników, będzie natomiast aerator elektryczny, lub nawet spalinowy, które pozwolą zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku. Koszty tego typu urządzeń są już bardzo różne. Podobnie jak w przypadku kosiarek, mogą wahać się od kilkuset to ponad tysiąca złotych. Wybór tego typu urządzeń jest naprawdę duży. Wiele z nich posiada wymienne nakładki, które pozwalają przeprowadzać nie tylko aerację, ale także wertykulację trawnika, która jest zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym.

Warto przy tym pamiętać, że aby cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem, aerację trzeba wykonywać regularnie, dwa lub więcej razy w roku. Zakup aeratora jest więc wydatkiem, który w krótkim czasie może się zwrócić. Na rynku istnieją oczywiście firmy, które wypożyczają sprzęt ogrodniczy, jednak każdorazowa opłata za korzystanie z tego typu urządzenia, w krótkim czasie może przekroczyć koszt zakupu własnego aeratora.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Mobilne kotłownie kontenerowe: czym wyróżniają się najlepsze rozwiązania na rynku?

Kotłownie kojarzą się z brakiem mobilności, olbrzymimi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Najczęstsze problemy z wężami ogrodowymi - jak im zaradzić?

Każdy właściciel ogrodu potrzebuje węża ogrodowego, który umożliwi podlewanie roślin, czy…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *